şükela:  tümü | bugün
  • uzmanlar sigaranın anksiyete düzeyini arttırdığını söylüyor. maalesef yaygın anksiyete'den muzdarip ben de sigara içtikten sonra daha kötü oluyorum. gün içerisinde ne kadar çok sigara içersem o kadar anksiyete tavan yapıyor. görüştüğüm birçok anksiyete sahibi kişiler de bunu doğruluyor.

    ancak sigara içmeyince, hatta azalttığında da bu kez yoksunluk, stres vs durumlar devreye giriyor ve yine anksiyete seviyesi oldukça yükseliyor. bu kısır döngünün içinde sigarayı bıraksan olmuyor, azaltsan olmuyor, çok içsen hiç olmuyor.

    doktor da evet ,sigaranın anksiyeteyi tetiklediğini, arttırabileceğini söylüyor ama bu süreçte sigarayı bırakmamı da istemiyor. şu an için böyle bir sürecin beni daha da kötü yapacağını ifade ediyor. "biraz daha az içmeyi dene" diyor ancak inanın az içince de sanki beynim sıcaklaşıyor ve daha çok sigara istiyor. bu da yine anksiyeteyi arttırıyor.

    peki naapıyorum ve noluyor? daha az sigara içmeye çalışıyorum ve daha az içiyorum. ama her sigara içişimde anksiyete daha da artıyor. bazen günde 10 sigara bile anksiyeteyi tavan yaptırırken bazen 1 paketi geçiyor....bazen zorlayarak dışarıda vs ortamlarda çok içtiğim ve fark etmediğim sigara eve gelince kocaman bir anksiyete topuna dönüşüyor ve sanki çarmıha germişler gibi işkence yapıyor...ama gel gelelim işte böyle bir çıkmazda kalıyorsun.

    velhasıl sigara görüldüğü üzere böyle lanet bir şey ve böylesine sağlığa zararlı. anksiyete ise öldürmez ama süründürür. eğer ikisi birden varsa "bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı olur hayatınız...tavsiyem sigaradan uzak durun, ipten saptan şeyleri dert etmemeyi, takılmamayı öğrenin. "hayır" diyebilmeyi, "seviyorum" diyebilmeyi, bağırmayı, ağlamayı bilin.....
  • hakkında bilimsel bir çalışma görmeden kuramayacağım ilişkidir.