şükela:  tümü | bugün
  • güzel ülkemde hiçbir bokun doğru yapılmamasından kaynaklı durum. yasak zaten külliyen yanlış, kapalı alanlarda sigara içilebilen bölümlerin olması ve sigara içen kişilerin oraya geçmesi gerek, ama komple yasaklarsanız böyle delinir işte.

sikim çüküm uygulamanın sikim çüküm çözümü. peh.
  • ankara'nın doğusundaki illerde var olan durumdur. asiyizdir ama egeliler olarak yasaklara ilk biz sahip çıkarız. 2011 yılında erzurum'da askerlik yaparken dolmuşun içinde dahi sigara içen gerzekler ve buna izin veren yavşak şoförler gördüm. ama sigara yasağı henüz çıktığında güzelim izmir'de sigara içenleri bardan kovuyorlardı. amk memleketi, amk yobazları hem akp'nin peşinde koşarsınız hem de devletin yasaklarını çiğnersiniz..
  • yanlış önermedir. hiçbir yer yerine bazı yerler demek daha doğru olacaktır. izmir'de uygulanmadığı oldukça az yer vardır hatta yok denecek kadar az da denebilir.
  • konunun nedenini şöyle özetleyeyim:

işletmelere ceza kesildiğinde o işletme sahipleri iktidar partisi yöneticilerine "bize ceza kesmişler bu ne iş?" diye şikayette bulunur. o partili vali, kaymakam veya genellikle halk sağlığı müdürünü telefonla arar " sizinkiler bizimkilere ceza kesmiş ne iş?" diye sorar. o kamu yöneticisi gereken mesajı almış vaziyette şube müdürünü çağırır ceza kesilmesin talimatını "doğrudan" iletir. bunun üzerine denetçilere de talimat gider, o denetçi de denetim sırasında suratına duman üfleseler dahi, eli varıp da ceza kesmez-kesemez.
  • izmir de var olan durumdur. cogu mekan sagi solu kapatip uste uyduruktan surekli kapali bir tente çekip paso sigara içiriyor. en son menemen dolmuslarinda iki şöförün de sigara ictigini gordukten sonra yasagi ipleyenin kalmadigina tamamen inandim.
    bu arada saat 10 dan sonra alkol yasagini da ipleyen yok.
  • "yasaklar delinmek içindir" düsturundan bihaber kişilerin şaşırdığı durum. dostum sen iç fosur fosur, elbet bir gün elinde makbuzla yaklaşıp "afedersiniz, 78 lira rica etsem" diyen birileri çıkar elbet karşına...
  • kapalı alanlarda sigara içmenin adli bir suç değil kabahat olarak görülmesi,cezasının da adli değil idari yaptırım kapsamında olması sebebiyledir.

idari para cezasına ilişkin işlemi tesis etme yetkisi belediye sınırları içerisinde belediye encümeninde, belediye sınırları dışında vali veya kaymakam'dadır ve tamamen keyfi krtiterleri uygulamaya açık bir durumdur.

adli ceza kapsamında olmadığı içindir ki okan bayülgen meth yaktım hemen ceza için adam gönderin diyemez iken "sigarayı yakıyorum ve hemen 69 tl'yi ödemek istiyorum. lütfen makbuzla bir adam gönderin,' diyebilmektedir.
  • ne yazık ki bir türkiye gerçeği. özellikle metrobüste falan her durakta ve her adım başı sigara içilmesinin yasak olduğuna dair uyarı olmasına rağmen dangalağın teki hala almış o pis şeyi tüttürüyor ve havasını üflüyor insanın suratına. bunların hepsini yüz tanıma sistemine sahip kamera sistemiyle tespit edip keseceksin cezayı sonra da evlerine göndereceksin. her ihlalde de cezayı logaritmik arttırdık mı bu iş tamam. sonuçta a saniye orada bulunan ve kartla yeni geçiş yapan ve belirli bir süre bekleyen kişi sayısı 5-300 arasında metrobüsün konumuna ve saatine göre değişir. bu kadar kişi arasından bilgisayar (makine öğrenmesi ve görüntü işleme ile) rahatlıkla sigara içen kişinin kim olduğunu tespit edebilir veya tespit edilmesine yardımcı olmak için görevlilere şüpheli bir liste yapıp 300 kişi arasından mesela 5-6 muhtemel kimlik tespit edebilir.