şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yasaklamanın çözüm olduğunu sanmak)

  bu işin tek ve kesin çözümü şudur, bak net söylüyorum bu kadar net, sigara yasaklanırsa daha da cazip hale gelir, ancak akıllı insan ve sistem yasaklamak yerine bilinçlendirir, bunun asıl yolu ise uzun vadeli çözümdür, toplumun refahını artırırsın, huzurunu ve eğitimini de, çocukluktan itibaren spor eğitimi verirsin, doğaya ve çevreye saygılı bireyler yetiştirirsin, aklını ve vicdanını hür yaparsın, empati kurmayı öğretirsin o zaman o toplumda sigara içme oranı o kadar düşer ki sen bile inanamazsın, bu kesin çözümdür, günümüzde ise sigara içirmeyi resmen özendiren bir ortam var.
 • bu ülkede sigara bırakılmaz arkadaşım.
 • önce kapalı mekanlarda tam yasaklasınlar da gerisi allah kerim...
 • tamamen yasaklanmasına karşı olmakla birlikte sigara içenlerin, sigara odalarında tecrit edilmesini destekliyorum.
 • üretilmesin hepimiz kurtulalım, içen de içmeyen de... 15 yaşımdan sigaraya başladım, o günden beri de bırakmaya çalışıyorum, bir girişimimde iki yıl ağzıma sürmedim, öyle bir lanet ki bir türlü kurtulamadım. yasaklanırsa yasadışı yollardan sigara edinme peşine düşmem. yasaklayın üretimini durdurun gitsin.
 • şahsımın son zamanlarda ki beyanatlarında çokça yer verdiği bir konudur. değerli kardeşlerim sigara içmek suretiyle kendinize,ailenize, çevrenize zarar vermekten vazgeçin artık. benim sağcı kardeşim yabancı firmalara, benim solcu kardeşim emperyal güçlere, benim anarşist kardeşim devlete her gün sigara almak suretiyle para veriyor olacak iş midir? gerek sağlığa gerek bütçeye gerekse de hijyene karşı zararlı olan bu illetten ümit ediyorum ki vazgeçeceksiniz. yoksa ben gereğini yapmayı da iyi bilirim. (bkz: champix)
 • devletin yüzde altmış beş oranında vergi aldığı ürünün yasaklanması durumu. olaysız şekilde dağılabiliriz derim.
 • öncelikle tütün satanlar uyuşturucu ticaretinden yargılanmalıdır.
  yani yan satıcı asla olmayacak. tiryakiler devletin verdiginden başka tütün bulamayacaklar.

  ardından tek tip sigara satılmaya başlanacak. ama esaslı, kaliteli bir tütün. içen isyan etmeyecek. güzelmiş diyecek. normal ve hafif sigara adında iki çeşit tütün. böylece light tabir edilen tütünü içen de agırına geçmiş olmayacak.

  sonra devlet denetiminde her sene nikotin oranları düşürülecek. insanları çıldırtmayacak kadar, zorlamadan yapılacak bir düşürme.

  3. senesinde artık nikotin oranı neredeyse sıfırlanmış bir tütün son kez piyasaya sürülürken, sigara içenlerin tümüne destek ve sigara bıraktırma hapları satılacak.

  4. senenin başında artık sigara satışı durdurulacak ve sadece reçete ile verilir hale gelinecek. bunu almak isteyen kişi, sigara bırakmaya destekleyici hapı da içmek zorunda bırakılacak. içip içmedigi idrar testi ile kontrol edilecek.

  5. senenin başında reçete ile sigara verimi çok çok zorlaştırılacak. ancak ciddi arızalı insanlar alıyor olacak. burada devlet devam edip etmeme, verip vermeme konusunda kendi insiyatifini kullanır çünkü artık sigara içen sayısı birkaç bine düşmüş olacağından kabul edilebilir bir hal alacaktır. zaten bu insanlar yaşlanıp ölünce, yeni büyüyen genç nesile de bu reçete ile verim mümkün kılınmayacagından türkiye sigaradan kurtulmuş olur.

  her zaman kaçak satış uyuşturucudaki gibi olacaktır ancak markette tekelde satılsa kaç kişi eroin kullanır, şu anda kaç kişi kullanıyor. böyle düşünebiliriz.

  devlet bunu istemiyor çünkü satışından ve vergilerinden çok büyük para kazanıyorlar. tüm mesele budur.