şükela:  tümü | bugün
  • kabul edilmesi gereken bir gerçektir.

fakat kesinlikle, sigara kullanmayı tavsiye etmiyorum. içmeyin, başlamak istiyorsanız başlamayın. zararlıdır, ölümcüldür. uyuşturucu bağımlılığıdır. başlarsanız bırakmanız çok zordur.

şöyle bir gerçek var ki, insanın beynini de rahatlatıyor. yaşıyor olmayı hafifletiyor. aslında bir nevi insanın en yakın arkadaşı gibi oluyor. ben en azından böyle hissediyorum.

dünya artık eskisinden çok daha sofistike bir yapıda. insan beyni, hafta sonlarında okunan kişisel gelişim kitaplarında bahsedildiği gibi milyonlarca bilgiyi alacak kapasiteye sahip değildir. öncelikle bu yalanı kaldırıp çöpe atmak gerekiyor. bu konuyla ilgili harvard business review dergisinde yayımlanan bir makalede, nörolog uzmanı bir yazar, beynimizin ancak 4 fotoğraf işleyebilecek bir akıllı telefon formatında olduğunu yazmıştı. ben bu fikre katılıyorum. herhangi bir metni okuduğumuz zaman, onu defalarca tekrar etmezsek ezber çalışmamızda o kadar düşük oluyor. beynimizin bir sınırı var, fakat bu sınır, sürekli, milyonlarca insanın bilgisi ile sonraki kuşaklara aktarılıyor ve insan, harmanlayıp bu bilgileri kullanıyor.

günümüzde bu birikimin sağlamış olduğu değerler sayesinde otomasyon artık hayatımızın her alanında girdi. ister istemez sürekli baskı altında kalabiliyoruz ve sorumluluklarımız gerçekten fazla. ev kirası, faturalar, gelecek kaygısı, sıkıntılı iş dünyası, gergin aile ortamı insanı gerçekten bunaltıyor.

sigara ise bu konuda en azından insana bir teselli veriyor. anksiyete duygusunu kısmen çözümü olan bir değer olarak, beynimize işliyor.

çok zararlı. ama gerçekten de insana yardımcı olan yanları var.

beni en çok sinir eden, sigara içmeyen insanların bizlere, sigaranın zararını olduğu saçmalıklarını anlatmaları. içiyorsam içiyorum kardeşim sanane.

eğer bir insan kendi imkanlarıyla geçimini sağlıyor sigara içmesine kimse karışamaz. her insan kendini zehirlemede de özgürdür.

allen carr demiştir ki;

"sigara sizi rahatlatmaz, tam tersi olur. sigara sizi telaşlı, sinirli ve gergin yapar. sigara içmenizin nedeni zaten sigaranın kendisinin yarattığı krizi hafifletmektir. aslında sigara içmeyen biri kadar rahat olmak için içersiniz ama içmeyen biri krize zaten girmez."

neyin ne olduğunu çok iyi biliyoruz ama gerçekten nikotin insanı rahatlatıyor.

not: içmiyorsanız başlamayın. bu yazı sigara kullananlar içindir.
  • sigara ancak sigaraya kendini bağımlı hale getirmiş kişileri nikotin ihtiyacını gidermek suretiyle rahatladıkları yanılgısına düşürür.

sigara içmeyen insanlar, nikotin yoksunluğunun getirdiği huzursuzluk hissini tatmayacakları için sigaranın vaad ettiği gereksiz rahatlama hissine de hiç bir zaman gereksinim duymaz.

sigara pişmanlıktır. kendinize bir iyilik yapın ve bırakın. ben yaptım o iyiliği ordan biliyorum.

edit: hayatın karmaşıklığı, stres faktörlerinin çokluğu ya da herhangi başka birşey sigara güzellemesine bir gerekçe olamaz. ve sigara sizi hiç bir durumda daha iyi hissettirmez. tam aksine içinde bulunduğunuz kötü duruma bir de nikotin yoksunluğunun getirdiği gerginliği ekler daha da kötü hissettirir. sonra sigara içip sadece nikotin yoksunluğunu geçici bir süre ile giderirsiniz. kötü hissetmenize sebep olan faktörler ise aynen yerinde durur.

özetlemek gerekirse:

- sigara içmeyen insanların iyi ve kötü hissettiği zamanlar olur. kötü hissettiklerinde sadece kötü hissederler.

- sigara içen insanların da iyi ve kötü hissettikleri zamanlar olur. kötü hissettiklerinde sigara içemezlerse daha da kötü hissetmeye başlarlar. sigara içtiklerinde ise sadece kötü hissetmeye devam ederler. yani sigara bağımlıları sigara içerek sigaraş içmeyen bir kişinin normal hissettiği gibi hissederler.

mühendisler için rakamlı açıklama:

- sigara içmeyen bir insan 10 birim kötü hissedebilir.

- aynı şartlar altında sigara içen bir insan sigara içmezse 10+x birim kötü hissedecektir. sigarayı içtiğinde ise 10 birim kötü hissetmeye devam edecektir.
  • tıbben bir kesinliği var mı bilmiyorum ama plasebo etkisi olduğu kesin.
  • tamamen plasebo etkisi olan ve gercek sanilan seydir.

15 yil cok agir icikten sonra 4 aydir sigara icmiyorum.
    cok da stresli an yasadim. aklima sigara icmek gelmedi.
  • geçmişte 10 yıl sigara içmiş birisi olarak koskoca bir yalandan ibarettir. sigara içen tüm dostlarım, en yakın zamanda kurtulun. sigara içmediğim her güne şükrediyorum.
  • uzun aralıklarla içildiğinde basit bir uyuşturucu etki yaptığı doğrudur, fakat aksine sigara çoğu zaman kaygı düzeyinde ciddi artışa sebep olur, negatif düşünceleri olumlama eğilimi yaratabilir, buna rahatlama denebilir mi? sanmıyorum,
    peki rahatlatmıyorsa neden içilir bu meret, çünkü kimyevi ve psikolojik bağımlılığın yarattığı istek, muhtemel kaygı durumunu bile sigarasız kalmaya tercih edilir kılar.
    kişiye ve ortama göre etkileri değişse de iyi hissettirdiği, rahatlattığı söylenemez, zaman zaman hissizleştirdiği söylenebilir, sigara içtiğinde kendini iyi hisseden kişi muhtemelen öncesinde de iyi hissediyordur, yanı sıra kendini berbat hissederken sigara içip az da olsa iyi hissetmeye başlayan birini görmedim, sinirlilik halini geçici olarak baskıladığından bahsediliyorsa eğer, o sinirliliğin temel sebebinin de çoğu zaman bağımlılıkta arandığını söylemekte fayda var.
    kısacası sigaranın kişiye kendini iyi hissettirmesi olsa olsa özneldir, genel anlamda rahatlatıcı ya da olumlu etkilerinden söz etmek mümkün değil, buna karşılık bilimsel olarak kanıtlanmış sayılamayacak kadar çok olumsuz etkisi sıralanabilir.

edit; imla
  • nadir sigara icen biri olarak kesinlikle katildigim onerme.

caresizlik duygusunu bilirsiniz. elden bir sey gelmeme durumu. o an yapacak hicbir seyiniz yoktur sadece beklemeniz gerekir sadece zaman gecsin istersiniz ve gecmez de. dusunun anneniz ameliyatta ciksin diye bekliyorsunuz ve ne gelen var ne giden saniyeler saat olmus teker teker nazli nazli geciyor.

iste tam o an yaninizdakinden bir sigara alirsiniz. tam bes dakikanizi alir onu icmek yapacak bir sey olmustur size artik bir seyleri beklemeniz gerekmez. sadece o sigaraya odaklanir icinize ceker, ufler, dumanina bakar, doner tekrar sigaraya bakarsiniz o kirmiziligi sizi icine alir bir iki cekisten sonra ellerinizde uyusukluk olur nikotini hissedersiniz. sonra iki biranin veremeyecegi kafayi verir size bi anda.

o bes dakika bu keyfi verir size. zamani gecirir aklinizi basinizdan alir ve o mutsuzlukta bes dakika mutlu olursunuz.

ama bu sadece icmeyen biri olarak ilk ictiginizde etkileridir. sonra sadece zaman gecirmeye yarar.
    bi de ac karnina cok icmeyin midenizi bozar. zaten hic icmeyin. ufak zevkler icin degmez. kardiyo bolumunde staj yaparken kimden anamnez alsam sigara oykusu vardi. o yuzden cok da sey etmemek lazim.
  • bir müptezel beyanı.
  • uzun sure saglikli beslenen ve son zamanlarda maalesef eski beslenme rutinini yakalayamayan biri olarak sunu soyleyebilirim ki hayatinizdan sagliksiz seyleri ne kadar uzak tutarsaniz, zihniniz de o kadar saglikli oluyor ve butun sorunlar sorun olmaktan cikiyor sanki. bir haftadir cok kotu ve duzensiz besleniyorum, spor yapmaya devam etsem de bir yarari olmadigini fark edip kendime daha da yukleniyorum ve en ufak bir sorun bile gozumde inanilmaz buyuyor...
    sigara kullanmiyorum, hayatimda toplasaniz ancak 3-4 kere icmisimdir, belki gercekten rahatlatiyordur bir yorum yapamam. ama anlik rahatlamak adina bu kadar sagliksiz bir seye basvurmak yerine bol bol su icip, daha saglikli besinlere yonelin. belki aninda rahatlamayacaksiniz ama kendinize iyi baktiginizin farkinda olmak bile size iyi gelecektir soz verebilirim.
    en rahatimiz bile stresli bir hayat yasiyor ve inanin vucudumuzu yeterince yipratiyoruz o stresle, birakin daha da yipranmasin. (bkz: kamu spotu)