şükela:  tümü | bugün
  • cok acayip olan yillardi..ya resmen otobüste içtigimiz,koltuklarin arkasında yapımında dizayn edilmiş küllüklerin oldugu ve içerisinde her zaman bir sürü izmarit leş gibi koktugu,yazin kışin faketmedigi,yanimizdakinin içer mi içmez mi bizi ilgilendirmeden pofur pofur içildigi yillardi..vay anasını ne biçim şeymiş!!
  • şehirler arası yolculukta, istanbuldan binmişseniz kars'a kadar mutlaka beş on kişinin sigara tüttürdüğü yıllardı. nasıl bir ülkeymişiz vallahi nüfusumuz iyi 80 milyon olmuş.

gebze-harem minibüslerine oturduğunuzda önünüzdeki koltuğun arkasında küllük vardı ya. uçağa bindiniz uçak hareket etmeden önce içebiliyormuşsunuz.

o yıllarda kıraathane adı altında açılan kumarhaneleri hatırlayın. perdelerinin rengi özellikle kahverengiye çalan bir sarı renginde seçilirdi. 50 metrekarden küçük alanda 20-30 kişi hem okey, pişpirik çevirir hem sigara ve çay içerdi. o dumanı düşünebiliyor musunuz?

burada bazen suriye'lilerin evine gidiyorum. o yılları hatırlıyorum. adam evinden hiç bir şeyini getirmemiş. paket paket sigara yetirmiş. evde çoluğu çocuğu var. hiç düşünmüyor. fukaralık diz boyu ama elinde bir sigara tüttür babam tüttür. gülmeyin ve öfkelenmeyin lan biz de böyleydik.

2009 yılındaki entrylere bakın. bu rezilliklere rağmen kapalı alanda sigara yasağını protesto etmek isteyenler olmuş. akıl sahipleri izah etmişler ama omzunun üstünde kafa yerine saksı taşıyanlara bir türlü anlatamamışlar. 7 yıl önce bu meseleyi özgürlük meselesi diye savunan dangalaklar çıkmış.

bak o yıllarda inşaat işçilerinin yevmiye pazarlığı arasındaydı bu. adam şunu söylüyor: "yevmiye 20 milyon, yemek, yol, artı malbora sigara" inşaat sahibi de hepsini ödeyeceğini söylüyor ama malbora değil de başka sigara falan diye pazarlık yapıyordu.

halen şehirden köye dönenler hediye olarak sigara getirirler mi bilmiyorum. böyle bir gelenek vardı sahi ne oldu ona?