şükela:  tümü | bugün
  • hemen hemen her baslayan icin* sosyallesme ve grup icinde dislanan adam olmamak icindir. ozentiliktir.

eger arkadaslariniz sigara iciyorsa ve siz icmiyorsaniz, dislanmak korkusu olmasa bile, ozenmekten* dogan bir durumdur. bir nevi intihardir, ancak sigarayi severseniz sukredeceginiz, "lan iyi ki yapmisim" diyeceginiz bir eyleme donusur.

ayrica (bkz: karizma yapicam diye sigaraya baslamak)
  • merak kediyi oldurur
    fazla merak sagliga zararlidir basliklari ile paralel olan durum
  • bunun zıttı sigarayı bırakmaktır. hayır, bilinmeyen bir şey söylemedim ama bakın ne buldum:

hadise sigarayı bitirmek diye geçmemiş konuşma diline, başlamanın tersi olarak. yaşanan bir ilişki gibi, bağımlılık gibi, "bırakmak" diye geçmiş literatüre. terkeder gibi...

bela bir olaydır sigaraya başlamak. onlarca entry girdim sigara ile alakalı şimdiye kadar. yok sigaraya inanmaktı, yok sigarayla yiyişmekti. 2002'nin 2003'ün entryleri çoğu. bok varmış. hala içiyorum. hatta şu an da yanıyor bir tane. ama yanmasaydı keşke.

keyifle, hüzünle, gün ile özdeşleştiği anda avucuna öyle bir alıyor ki bu meret adamı, geri dönüşü çok zor. bok varmış. söylemişlerdi vaktiyle, "yok be" diyip geçmiştim. geçmez olaydım. neyse.
  • kızları(erkekleri) etkilemek için başlayıp nefes alamamaya giden yolculuğun ilk noktasıdır. "ben alışmam abi deyip başlanır, bu gece gibi evde sigarasızlıktan kıvranırken hala "yok ya ben istesem bırakırım" diye süregelir. kötüdür, gerçek kötü.
  • sigarayı bırakmaktan sonra yapılan bir eylem ise iradesizliğin* göstergesidir. kim ne derse desin bu budur, böyledir.
  • hiç içmemislikten, otlanmaya, oradan da paket tasimaya giden yol. yas fark etmez, nefret etmeniz fark etmez (büyük asklar nefretle baslar), arada uzak durmaniz fark etmez, damarlarinizda yüzen nikotin sizi esir alir. arada "birakmak" diye bir sey yoktur belirtildigi üzere, sadece tekrar "sigara içmiyorum" diyebilmek vardir. ismet berkan bu yolla 27 gündür sigara içmemektedir. ama naparsaniz yapin bu bir zamanlar içtiginiz gerçegini degistiremedigi için en temizi, sigara içmeye baslamadan önce gidip bir çay demlemektir, evden kaçmaktir, kendini daga tasa vurmaktir.
  • hayati bitirmenin yarisidir. *
  • bir anlik bosluk ve psikolojik etkenlerin yogunluguyla yapilan hata.bir merakla ya da umutla sarildigin bu sey seni dertlerinden veya o içinde bulundugun durumdan kurtaracak midir? hayir.ileride sarildigin o seyin ihanetini görürsün ama is isten geçer ve çok geçtir artik.ondan yavas yavas kurtulmayi denersin.ama bosuna bir çabadir bu.çevrene 'abi valla azalttim bak hergün bir tane' geyigi yaparsin.halbuki bu durumda ilk basladigin zamandan farkin yoktur.yani dönüp dolasip en basa dönersin*
    (bkz: yaptiktan çok sonra pisman edecek seyler)
  • klasik başlama arkadaş ikramıyla olur. en yakın arkadaşınızla buluştuğunuz herhangi bir gündür. arkadaşınız diğer günlerden farklı olarak çantasından bir paket sigara çıkarıp denize karşı içmeyi önerir. öneri kabul edilir. sigaralar rüzgarda acemilikle zar zor yakılarak denize karşı tüttürülür. içe biraz zor çekilir, çekilebilirse mide hafif bulanır, kafa güzel olur. sigaralar içilip bitirilir. bi bok yemenin keyfiyle gülümsenir. bir-iki derken paket taşınmaya başlanır. seneler böyle geçer. size sigara ikram eden arkadaşınız sigarayı bırakmış siz ise tiryaki olmuşsunuzdur. sigarayı bırakmayı şimdilik düşünmezsiniz. nasılsa bir gün bırakırsınız.