şükela:  tümü | bugün
  • bir şeyden vazgeçebilme yolunun, onu giderek daha az sevmek olduğunu düşünenlerin yapmaya çalışacağıdır. ama işe yaramaz. daha az sevmek bir tercih değildir; bırakmanın bir yolu hiç değildir.
  • şöyle bir teknikten bahsetmişti bir arkadaşım, mantıkla da birleştirip inandırıcılığını arttırmıştı tabi; insan bir alışkanlığı 21 günde edinirmiş. günde 1 paket sigara içen birini göz önünde bulundurduğumuzda, öncelikle bu içici 21 gün boyunca normal düzenine devam edip günde 1 paket sigara içecek. sonraki 21 gün 19 tane içecek, akabindeki 21 gün 18...ve böyle böyle gidecek. yaklaşık 3 senede mi ne son 21 gün günde 1 tane sigara içerek sonra sigarayı bırakacak. tabi hiç bir halukarda bu düzenin bozulmaması lazım. yani 'arkadaşlarla içmeye çıktık bugün koyvereyim, yarın kaldığım yerden devam' falan yok. şimdi soru şu; 'yukarda anlatılanı yapacak kadar iradesi olan bir birey sigarayı bırakamaz mı?', muhtemel cevap 'kesinlikle'. yine de her yolu denemiş ama bundan bihaber olan ve de sigarayı bırakmak isteyen bünyelere az biraz yardımı olursa ne mutlu bana.
  • andersenin ölümünden sonra ortaya çıkan masalının adıdır.
  • başarısız sigara bırakma denemelerinin hemen akabinde akla yatkın gelen efsane.
  • sonbaharda azalarak dökülen yaprakların, ilkbaharda nasıl da canavar gibi açtığını bilmeyen sigara kullanıcılarının, sigarayı bırakma yöntemi.

(bkz: serveti fünun terk)
  • bunu yapan tanıdıklarım var. adam önce birden kestirip attı, 2 hafta içmedi, 2 hafta sonunda kaşı gözü oynamaya başladı, sonra baktı kalpten gidecek tekrar başladı.

sonra azaltarak bırakacam dedi. ki bu bahsettiğim adam harbi harbi dirayetli, harbi harbi inat bir insan. önce günde 7 tane içmeye başladı. o sıra ben başka bir şehre gittim geldim, aradan aylar geçti baktım günde 4 e düşürmüş, 2 yıl lan, bildiğin 2 yıl boyunca günde 4 tane sigara içti adam. sonra 1-2 tane canı isteyince içme durumuna geldi. 3-4 yıl da bu şekilde devam etti, sonra bir gün tamamen bıraktı. yani bahsettiğim süreç 6-7 yıl sürdü ama bıraktı adam. şimdi canım istemiyor diyor, isterse de bir tane iki tane içerim sikimde olmaz diyor, yarın nasıl olsa içmeyecem diyor. adam psikolojik olarak savaşı kazandı yani.

neyse ben de deniyorum şimdi bu yolu, yaklaşık 1 aydır günde 7 tane içiyorum, peryotlar haline getirmedim, canım isteyince yakıyorum, üst üste iki tane içtiğim de oluyor 7-8 saat hiç içmediğim de. yaptığım tek şey; boş boş otururken, bir yere giderken, birini beklerken, bir iş yaparken içtiğim lüzumsuz sigaraları tamamen kesmek oldu. yemek sonrası sigarasına dokunmadım mesela, çay ve kahve eşliğinde olanın sadece sayısını azalttım, tuvalette içmeye devam... yani üstün özellikleri olan sigara seanslarına devam ediyorum sadece.

nereye kadar böyle gider bilmiyorum; ama şimdilik başarılıyım, tek sıkıntı insanın hayatını o 7 sigaraya göre adapte etmesi oluyor. mesela arkadaşlarla, dışarı çıkacağımız zaman, biraz kasıp sigara içmiyorum uzun süre, çünkü biliyorum ki dışarı çıkınca arkadaşlar yaktıkça yakasım gelecek, günlük 7 sigaranın 3 ünü falan o zaman aralığına bırakıyorum. böyle yıpratmadan, yavaş yavaş gidiyorum, zira birden bırakmayı birkaç defa denedim resmen iflağım sikildi, hastaneye düştüm, psikolojim siki tuttu. bildiğiniz kafayı yiyordum. artık bu da olmazsa, yapacak bir şey kalmıyor.

açıkcası tüm tiriyakilerde farklı yöntemler işe yarıyor. bu olmazmış, şu olmazmış dememek gerek. denemek gerek. ben bu işin dirayetle, inatla falan olduğuna hiç inanmıyorum. biraz da bünye işi, bazılarının bünyesi tepki vermezken bazıların ki çok sert tepkiler verebiliyor. o yüzden biraz da bünye bakımından şanslı olmak gerek sanırım.
  • denemelerim sonucu bünyemde işe yaramayan olaydır. önce azaltıyorum sonra farkında olmadan eski seyrine yeniden dönüyor.
  • herif sigarayı bırakacağım ayağına paket almıyor, sağdan soldan otlanıyor; sonra da sigarayı azalttım diye ortalıkta geziniyor. e peki "abi günde bi paket sigara yetmez oldu" diye bana ağlaşan çevrendeki arkadaşlarını ne yapacağız? he, nasıl olacak o? iş mi şimdi bu?

velhasıl, sen azaltma hacı! bokunu çıkarıyorsun.