• bunu yapan tanıdıklarım var. adam önce birden kestirip attı, 2 hafta içmedi, 2 hafta sonunda kaşı gözü oynamaya başladı, sonra baktı kalpten gidecek tekrar başladı.

sonra azaltarak bırakacam dedi. ki bu bahsettiğim adam harbi harbi dirayetli, harbi harbi inat bir insan. önce günde 7 tane içmeye başladı. o sıra ben başka bir şehre gittim geldim, aradan aylar geçti baktım günde 4 e düşürmüş, 2 yıl lan, bildiğin 2 yıl boyunca günde 4 tane sigara içti adam. sonra 1-2 tane canı isteyince içme durumuna geldi. 3-4 yıl da bu şekilde devam etti, sonra bir gün tamamen bıraktı. yani bahsettiğim süreç 6-7 yıl sürdü ama bıraktı adam. şimdi canım istemiyor diyor, isterse de bir tane iki tane içerim sikimde olmaz diyor, yarın nasıl olsa içmeyecem diyor. adam psikolojik olarak savaşı kazandı yani.

neyse ben de deniyorum şimdi bu yolu, yaklaşık 1 aydır günde 7 tane içiyorum, peryotlar haline getirmedim, canım isteyince yakıyorum, üst üste iki tane içtiğim de oluyor 7-8 saat hiç içmediğim de. yaptığım tek şey; boş boş otururken, bir yere giderken, birini beklerken, bir iş yaparken içtiğim lüzumsuz sigaraları tamamen kesmek oldu. yemek sonrası sigarasına dokunmadım mesela, çay ve kahve eşliğinde olanın sadece sayısını azalttım, tuvalette içmeye devam... yani üstün özellikleri olan sigara seanslarına devam ediyorum sadece.

nereye kadar böyle gider bilmiyorum; ama şimdilik başarılıyım, tek sıkıntı insanın hayatını o 7 sigaraya göre adapte etmesi oluyor. mesela arkadaşlarla, dışarı çıkacağımız zaman, biraz kasıp sigara içmiyorum uzun süre, çünkü biliyorum ki dışarı çıkınca arkadaşlar yaktıkça yakasım gelecek, günlük 7 sigaranın 3 ünü falan o zaman aralığına bırakıyorum. böyle yıpratmadan, yavaş yavaş gidiyorum, zira birden bırakmayı birkaç defa denedim resmen iflağım sikildi, hastaneye düştüm, psikolojim siki tuttu. bildiğiniz kafayı yiyordum. artık bu da olmazsa, yapacak bir şey kalmıyor.

açıkcası tüm tiriyakilerde farklı yöntemler işe yarıyor. bu olmazmış, şu olmazmış dememek gerek. denemek gerek. ben bu işin dirayetle, inatla falan olduğuna hiç inanmıyorum. biraz da bünye işi, bazılarının bünyesi tepki vermezken bazıların ki çok sert tepkiler verebiliyor. o yüzden biraz da bünye bakımından şanslı olmak gerek sanırım.
  • sonbaharda azalarak dökülen yaprakların, ilkbaharda nasıl da canavar gibi açtığını bilmeyen sigara kullanıcılarının, sigarayı bırakma yöntemi.

(bkz: serveti fünun terk)
  • herif sigarayı bırakacağım ayağına paket almıyor, sağdan soldan otlanıyor; sonra da sigarayı azalttım diye ortalıkta geziniyor. e peki "abi günde bi paket sigara yetmez oldu" diye bana ağlaşan çevrendeki arkadaşlarını ne yapacağız? he, nasıl olacak o? iş mi şimdi bu?

velhasıl, sen azaltma hacı! bokunu çıkarıyorsun.
  • andersenin ölümünden sonra ortaya çıkan masalının adıdır.
  • allen carr'a göre sigarayı azaltmak sigarayı bırakmayı zorlaştıran bir eylem.
  • önce parasızlıktan bıraktım, otlanarak devam ettik hiçbir yararı olmadı.

sonra apandis ameliyatı geçirdim, bir mikrop kapma sorunu oldu yara iyileşmedi. doktor "2 ay sürecek kesinlikle sigara içmeyeceksin" dedi. hiç zorlanmadım bir anda bıraktım. unuttum bile. 2 ay geçti tedavi bitti, doktor "artık sigara, alkol kullanabilirsin" dedi 1 hafta sonra yeniden başlamıştım.

sonra yine ekonomik olarak ve eşten dolayı 3 kez bırakma girişimi oldu, nikotin bandı vs bir çok şey denedim, olmadı.

en son 5 ay önce bacağımda damar tıkanıklığı oldu ilaçla geçti falan neyse. doktor bir şey de demedi. o gündür içmiyorum, istemiyorum da, çok canım çekerse bacağımdaki acı aklıma geliyor.

ancak böyle bırakabildim. kolay kolay tekrar başlayacağımı da sanmam. ancak artık sağlıktan falan umudu kesersem içerim sanırım.

özetle azaltarak olmuyor. insanın içinde olacak içinde
  • 16 gündür içmeyen ve mütemadiyen 2-3 yıl aralıklı sigara içmeyen birisi olarak diyeyim imkansızdır. allen car yazmış arkadaş yukarıda onu daha kuvvetlendirecek şekilde yazayım. günde 2 dal sigara içen avukat hanıma daha zor bıraktırdığını (hatta bıraktıramadığını) anlatmıştı yazar. yani o kadına göre o 2 dal çok önemli ve 24 saat boyunca o 2 dal sigarayı iple çekiyorsun. ama full paket tiryaki için ha 1 dal ha 24. daha kolay yani.
    sigarayı gerçekten bırakmak isteyen varsa; 1 android programı indirsin(ismini yazmayayım reklam olmasın, türevi 4-5 programda var gerçi) + sigarada bulunan 10 kimyasalın formülünü her canı istediğinde boş bir kağıda tek tek çizsin. yemin ediyorum hayattan soğutur.
    ör:
    aseton(favorim)-bütan-karbonmonoksit-karbondioksit-nikotin-amonyak-metan vb. (ama ismini yazmayacaksın, tek tek çizeceksin şeklini her canın istediğinde. ciğerine neler çektiğini göreceksin.bak bir daha içebiliyor musun?)
  • sigara bırakmada 'ya hep ya hiç' prensibi vardır.
  • ben bırakarak azaltıyorum valla
hesabın var mı? giriş yap