şükela:  tümü | bugün
  • zarar fayda kar sağlığa aynı değil mi kafalarına girmeyeceğim. olayım şudur. sigarayı her zaman her yerde kolaylıkla yakıp içersin ancak pipo içmek için vakit ayırman gerekir ki zaten alelacele içilmemesi gerekli bir olaydır yanına kahveni yaparsın felan. tütün içmek bir keyif içeceğidir. yani neden sigara içersin keyif almak için. fakat sigara seni içmeye hatta yemeye başlamışsa artık o keyif değil bir tür esarettir. ve ulu orta yerde oto boka sigara yakılması ve gerçekten alt kültür içeceği olması ayriyeten son yıllarda içine ağır kimyasallar atılması beni sigaradan soğuttu çünkü tütün tadı gelmiyor artık. bundan dolayı pipoya başladım. en azından leş gibi sigara kokmuyorum artık. günde ortalama bir defa pipo içiyorum bazı günler hiç içmiyorum. bu arada en çok zorlandığım şey pipo tütünü ve filtre erişilebilirliği... yok her yerde satılmıyor türkiye'de. sorana sanki kondom sormuş muamelesi yapılıyor garip bir durum. halbuki eski bir ürünüdür. başlığı açmamda ki amaç ;
    1. sigarayı bırakmayı düşünüp ne yapacağını bilmeyenler
    2. pipo kullanıcı sayısını arttırıp ,tütün talebini arttırmak. zor iş ama hakikaten sabır işi herkes vakit ayıramaz.
  • yapmayı denediğim ama yapamadığım..
  • sigarayı bırakıp içinde nikotin olan neye başlarsanız başlayın; başladığınız şeye ulaşamadığınız gün gider yine sigara içersiniz.
    sigarayı bıraktım puroya, nargileye, pipoya, sakıza, banda, elektroniğe vs. başladım şeklinde olmuyor o işler. bırakmak için reseptörlerinden-bağımlılığından kurtulman lazım, bunun yolu da nikotin içeren şey içmemek.
  • sigara öylesine şak diye yakılıp içilen bir şey.

pipo ritüeli olan, temizliği olan, içim tekniği olan, acemi veya anlık ihmal ile sık sık sönen ayrı bir keyif, ayrı bir tütün tüketim disiplini. söndükten sonra yakıldığında tütünün tadı değişmesi de nahoş bir durum.

metal filtresi var, balsa (ahşap) filtresi var, filtresizi var, kömür filtresi var.

ilerlediğinizde piponun yapıldığı ahşap, yoksa lüle taşı mı, içtiğiniz tütün, piponun modeli, ağızlık,tütünü sıkıştırdığınız temper vs vs işin derinliklerinde kayboluyorsunuz.

evde eşiniz varsa evi aromatik bir tütün kokusu kapladığında sizi balkona atacağı garantidir. bir yakım pipo min 30 dakikada tüketilirse keyif verir. çünkü sıvak duman değil, soğuk duman çekilir. nargile değil bu. 30 dakika balkonda olamazsınız :)
    ayrıca yanında bir şey içmelisiniz, kuru kuru içilmez.

boşverin yakın sigarayı daha iyi.
  • zamlardan sonra tekrar düşündüren eylemdir.
  • eğer boyle bir karar aldiysaniz ve pipoya basliyacaksaniz oncelikle yuzlerce dolara satilan dunyada tek emsalsiz pipolar yerine misir kocanindan imal edilmis olan pipolar ile denemenizi tavsiye ederim.
    sigara icmek tutun tuketmenin en zararli ve en kolay bagisiklik yarattigi seklidir.hatta bir cok pipo kullanicisi tutun ve sigara bagimlisi degildir fakat ulkemizde pipo tutununu bulmak hele ki damak tadiniza gore tutun bulmak bir hayli zordur.
    pilo kullaniminda duman bogazdan geri cevrilir sigara dumani gibi cigerlere cekilmez. bu sebeple pipoyu ilk deneyen insanlar genellikle sigaraya geri donus yaparlar.
    pipoyu duzgun ve keyifli bir sekilde kullanabilmek icin elinizde bir pipo seti bulunmasi veyahut briar bir pipo un kullanim sikligini en az 24 saat dinlendirebileceginiz sekilde ayarlamaniz gerekmektedir. bu sayede piponuz kurur ve agizinizda ve damaginizda olusacak yanigin bir nebze onune gecersiniz. luletasi pipolarda ise kullanim biraz daha kolaydir. pipoyu dinlendirme sureniz piponun isisi ve kullandiginiz tutunun nem ve aroma oranina gore daha kisadir.
    su an piyasada satilan pupo tutunlerinin bir cogu bandrolsuz kacak olarak gelen tutunlerdir. sansiniz var ise yerki ureticilerden temin edebileceginiz tutunleri kendiniz isler ve kullanabilirsiniz. fakat sigaraya kiyasla cok fazla ekonomi yapmayi bekleneyin.
    dumaniniz serin olsun.