şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sigarayı bırakmanın en şahane yollarından biri de şöyle olmakta: karşınıza alıyorsunuz birini, o doktor oluyor, siz de hastasınız. olayınız role playing. doktor rolündeki partneriniz size akciğer kanseri olduğunuzu söylüyor, siz de bunun üzerine rolü bütünüyle giyinmeye, o anı tüm varlığınızla yaşamaya, hasta rolüyle derin bir empati kurmaya çabalıyorsunuz. ve sonra neler oluyor?
  bu şekilde yapılmış bir deneyin sonuçlarına göre, olan şu: hasta rolünü oynayan deneklerin çoğunda (keşke yüzde de verebilseydim, daha zengin dururdu, ama aklımda kalmadı yüzde filan yani ne yalan söyleyeyim) bir buçuk yıl sonra dahi gözlenen bir sigarayı bırakma, o olmadı içmeyi azaltma davranışı vücuda geliyor. deneyin başka bir versiyonunda da sigara içen denek kendisi rol oynamıyor, fakat akciğer kanseri olduğunu öğrenen bir tiryakiyle doktorunu oynayan başka iki kişiyi izliyor. bu grupta da içme davranışında azalma oluyor, ama ilk gruptaki kadar değil.
  bakın sigara içenler için ne kadar da güzel, ne kadar da faydalı bir deney, deney bile diyemiyorum, oyun. arkadaşlarla evde toplanıp oynanılabilir uzun ve sıkıcı kış gecelerinde misal.
 • -öncelikle kendinize bir gün tayin edin fakat bu gün 1 yılı geçmesin.
  -sonra o gün gelinceye kadar keyifle sigara içmeye devam edin, hatta bazen abartın.
  -çok sevdiğiniz, kıramıyacağınız, sizin için önemi olan birine söz verin.
  -sigayarı bırakma tarihini başka insanlarla paylaşın, paylaşın ki sizinle birazda olsa dalga geçsinler (sigara içen kişiler) bu size gaz verir.
  -o gün geldiğindede sigara için insanlar sizi iyice küçümsesin.
  -ama o günden 1 sonraki ki gün içmeyin.
  -sigaranın 10 tane zararını her canınız sigara istediğinde tekrarlayınız.
  -bir kaç gün içinde sarhoş olmadan önceki çakır keyif halinde etrafda dolanacaksınız. elleriniz ,ayaklarınız kesilecek, konuşmaya taakatınız kalmayacak hatta bu durum size zevk verecek.sonra onu kontrol etmeye başlayacaksınız o sizi etmeye çalışacak.

  -en önemlisi : asla ama alsa kendinizle sigara içmek konusunda tartişmaya girmeyin. kaybedersiniz...
 • -sigarayi birakmaya karar verdiyseniz oncelikle su paket bitsin pazartesi hafta basi olsun gibi abuk bahaneler uretmeyin bunu dusundugunuz an birakin.
  -aslinda konu uzerinde dusunmedikce akliniza gelmiyecek.(telkin)
  -elinizi ustunuzu basinizi koklayin yada elinizi yalayip onu koklayin.
  kendi kokunuzdan igrendiginizde zaten birakirsiniz.
 • sigarayı bırakmak isteyen ama bunu "hain sigara al sana bombe" diyerek başaramayanlar için yöntemler. bir örnek: jt'nin kapısında yatıp kısa cameli pembe renkli yeni pakede sokturmaya ikna etmek.
 • -ilk olarak yapılması gereken sigaranın nefes almanın bir parçası olmadığını kabullenmektir. evet, eskiden insanlar* sadece orman yangınlarında, ordaki yabani tütünlerin yakınındalarsa birkaç nefes çekebiliyorlar, bunun karşılığında yanarak ölüyorlardı.
  -sessiz bi ortamda çekilen derin nefes esnasında duyulan tütün çıtırtısı, karanlıkta yanan sigaranın görüntüsü, soğuk havalarda içilen sigaranın insanın içini ısıtması, yemeklerden ve orgazmdan sonra içilen sigara gibi düşünceleri aklınıza sokmayın.
  -"sigarayı bırakıcam aabi" deyip "puro daha sağlıklıymış hem" diye devam etmeyin. siz aslında tütün bağımlılığını bırakmaya çalışmaktasınız.
  -iradenizi sağlam tutun, hatta sigarayı bırakmadan önce bi paket en sevdiğiniz sigaradan alın, bir tane* için ve o paket cebinizde kalsın. böylece sigarayı bırakmanızın tamamen kendi kontrolünüz altında olduğunu kendinize kanıtlayın,"elimi cebime atsam yakarım bi tane,n'olcek yani?" deyin.
  -sigaranın sağlığa zararları ve sigaranın insanı ne hale getireceği gibi meseleleri düşünmeyin. siz hayat tarzınıza uymadığı için sigarayı bırakın. hala hiç durmadan 500 metre koşabilen ve sigara krizi esnasında bu yetisini hiç kaybetmeyeceğini düşünen insanlar sigaranın sağlığa zararlı olduğunu düşünmezler.
 • (bkz: nicorette)
  (bkz: nicotinell)
  (bkz: zyban)
 • zor iştir pek tabii, meret çok sağlam bir psikolojik müptelalık yaratır, ancak eninde sonunda bırakacaksınız; yüksek tansiyon, kalp damar hastalalığı gibi şeyler zamanı gelince çıkacaktır bir bir (eğer genetik olarak çok küçük bir mutlu azınlığa dahil değilseniz). kafa olarak kendinizi hazırlayıp bıraktım dedikten sonra şunlara dikkat etmekte fayda var:

  - sigara azaltılarak bırakılmaz, daha hafif sigara tipine geçerek hiç olmaz, jilet gibi kesmek gerekir, bıraktınız bıraktınız.

  - sigara ile iyi giden içeceklerden uzak durmak gerekir; (çay, kahve, bira); refleks olarak sigarayı hatırlatmayan içeceklere yönelmekte fayda vardır; ot çayları, ıhlamur, meyve suyu, süt gibi.

  - özellikle bol su içmek çok önemlidir, vücuttaki zehiri atmaya yarar ve su insana sigara hatırlatmaz. aklınıza sigara geldiğinde dikeceğiniz bir miktar suyu el altında bulundurun.

  - genelde tüm alkollü içkiler ve rakı sofrası gibi aktiviteler de sigara isteği yaratacağı için bir süre uzak durmakta fayda vardır. ağır, yağlı yemekler de üstüne sigara içme isteği yarattığından hafif yemekler tercih edilmelidir, zaten iştahınız açılacağı ve kilo alacağınız için hafif yemeye gayret edin; zamanınız varsa düzenli spor yapın, en azından yürüyün.

  - bırakma işinize bir başkasını ortak etmeyin; kankanıza 'hadi gel beraber bırakalım' derseniz zayıflığınız iki katına çıkacak, birinizin iradesizliği diğerinizin de tekrar başlamasına sebep olacaktır.

  - gün saymayın. sigarayı bıraktınız, kendi rekorunuzu kırıp tekrar başlamak iş değildir.

  - en zayıf anlarınız canınızın birşeye çok sıkıldığı yada sinirlendiğiniz zamanlardır; bu zamanları sigarasız atlatabilirseniz düze çıkmışsınız demektir. lakin bu durumlarda ne yapmak gerekir konusunda söyleyebileceğim pek birşey yok, kararlı olun demekten başka.
 • (bkz: quitters inc)
 • sabah aç karnına bi tanesini tersten yakıp için..
  en kısa süre olarak o günü kurtardınız.. canınız çektiği vakit bunu tekrar edin..