şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
644 entry daha
  • bir haftadır yapmaya çalıştığım şey.

edit: ne var ibneler bırakmaya çalışıyorum işte, hemen zamanın ötesine göndermişsiniz. sanki satılan her sigaradan kar payı alıyorsunuz.
  • bunu yapmaya karar veren insana çok büyük saygı duyuyorum ben.
    her türlü desteği de gösteririm: paketini saklamak, otlanmasına engel olmak, püsküüt, rocco sıkı şeker vs. ikram edip ağzını meşgul etmek, vıdı vıdı konuşup beynini meşgul etmek gibi.)
    "bana eziyet olsun diye mi yapıyorsun bunları?" diyebilir. ama olsun, değer...
  • daha önce de denediğim, 3 gün önce tekrardan yeltendiğim, bu sefer sonuçlandıracağımı umduğum durum. zira sigara bir kere bırakılıyor. tekrar başlayınca, o son bırakma sadece denemek oluyor.
  • geçen yaz yaptığım şey. ama filmin sonu mutlu bitmedi maalesef.
    bu arada allah belanızı versin champix ve zyban . sigarayı bırakacağım diye biriyle gamlı baykuşa biriyle de embesile döndüm. bir sonrakinde irademle deneyeceğim. sigarayı bırakmanın en iyi yolu "meşgul" olmaktır , sigara boş zaman pezevengidir. ya boş zamanınızda çok tüketirsiniz, ya da onu tüketmeniz için sizi bir boş zaman yaratmaya zorlar.
  • kızımın dünyaya geleceğini öğrendiğim anda yaptığım şeydi. şimdi bir aylık olan kızıma baba olarak ilk fedakarlığım.
  • yılbaşında yapacağım şey.
  • sigaraya başlayalı 2 sene olmuştu. kötü bir grip geçirmiştim. boğazım o kadar kurumuştu ki öksürdükçe kan geliyordu. sigara için buna değmeyeceğine karar verip yaptığım şeydi. 5 ay oldu.
  • kalp krizi geçirdiğimi zannettiğim gün, daha hastaneye gitmeden aklıma gelen ilk aksiyon. sonrasında kalp krizi olmadığı anlaşıldı ama o gazla* hala bir tane yakıp ağzıma götüremedim.
  • uzun dönemli aralıklarla bırakabildiğim meret. tez yazım aşamasında bırakmak ise çok yanlış bir seçimmiş zamanında çünkü insan kendini şokellaya, cipse veriyor ve uzun süre tartıya çıkmaya cesaret edemeyecek kadar kilo alıyor. mesela şimdi 3 haftadır filan içmiyorum ama otursam bi paket bitiririm, severek ayrıldık resmen, bak canım istedi şimdi.
  • ''şöyle bıraktım, böyle bıraktım.'' diye uzun uzun anlatmak istemiyorum ama, tek bir yöntemle bırakılacağını bilin yeter. o da: sigarayı beyinde bitirmektir. bu kadar net. bu kadar basit.

peki nedir sigarayı beyinde bitirmek? sigaraya, hayatında sigara içmemiş biri gibi bakmaktır. öylesine anlamsız, öylesine boş. siz sigarayı ne kadar çok severseniz, sigaradan ne kadar çok nefret ederseniz, sigaradan ne kadar çok kaçarsanız, sigaraya ne kadar çok anlam yüklerseniz, sigara ile ilişkinizi ne kadar çok abartırsanız; o kadar zor bırakırsınız. sigara içmeyen ya da ayda yılda bir içen bir adama sorun bakalım; ''gün içinde sigarayı kaç defa düşünüyorsun?'' diye. kesin bir şekilde ''hiç!'' diyecektir.

peki nasıl olacak sigarayı beyinde bitirmek? artık o da size kalmış. bana allen carr yardımcı oldu sağolsun. bir bakın bakalım, belki size de yardımcı olur.
9865 entry daha