şükela:  tümü | bugün
5325 entry daha
  • yeter ki isteyin.

sorsanız bana hala içmek istiyorum lakin 1 mart günü itibariyle ara verdim, kendimi biliyorsam eğer hele ki şu soğuk kış gecelerinde birkaç kupa çay içtikten sonra yokluğu daha şiddetli vuracak lakin bu zamana kadar ki süreçte ne zaman ki içmek istesem özellikle akşamları rahatsız edici bir noktaya geldiğinde art arda içtiğim maden suları sayesinde içme isteği krizlerini daha kolay atlattığımı söyleyebilirim.

unutmayın ki içme isteği krizi geldiğinde her ne kadar içmek isteseniz de içmemek adına içme isteğinizi körükleyen olay, kişi ve durumdan dolayı bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanız daha sağlıklı olur zira anlık bir kararla şimdiye kadar tuttuğunuz orucu bozmak psikolojik olarak rahatsız edici olabilir.

sigarayı bıraktıktan sonra gözle görülebilir bir şekilde bedeninizde farklılıklar olduğunu göreceksiniz
  • 1998 yılında, o zaman bir orta okul öğrencisiyken içtim ilk sigaramı. 2002 yılında üniversiteyi kazandığım güne kadar kaçak göçek içtim. ailemin yanından ayrıldığım 2002'den, bıraktığım 2015 yılına kadar, tam 13 yıl hiç bir paketin altına inmedim.

şimdi bir hesap yaptım, sigarayı bırakalı 990 gün olmuş. eğer bırakmamış olsaydım şimdiye dek en az 19800 dal sigara içmiş olacaktım. sadece 2,5 sene. bu şekilde rakama bakınca inanılmaz ürkütücü duruyor.

tam anlamıyla nasıl bıraktım sorusunun cevabını kendime bile veremiyorum. zor oldu, 6 ay öncesine kadar ara ara rüyalarımda içiyor, sonra içtiğime üzülüp o sırada uyanıyordum. ama başardım. komik belki ama hayatta kendin için yaptığın en iyi şey ne deseler, sigarayı bırakmak derdim.
  • sigaranın olayını anlatan bir şarkı belki de olacakları anlatışı sigarayı bırakmaya, sigarasızlığı sürdürmeye veya hiç başlamamanıza neden olur.
106 entry daha