şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
7676 entry daha
  • bugün bırakalı 20 gün oldu ve girilen entrylerde gördüğüm eksiklik üzerine kendi deneyimlerimi (özellikle sağlık açısından yaşadığım değişimi) aktarmak istiyorum:

nasıl bırakıldığıyla başlamak adettendir. aslında sigara ve alkol gibi alışkanlıkların birden bıçak gibi kesilmesi ve kesin bir azimle bu kararın sürdürülmesi taraftarıyım. ancak bu kez 2 sebepten dolayı farklı bir yöntem dahilinde azaltarak bırakmayı seçtim ve bunu tam 6 haftaya yaydım. (1 günde içtiğim yaklaşık 12-15 adedi önce birden 5'e düşürüp sonra her hafta azaltarak, 6. haftada bıraktım.) niye 5 adet diye sorarsanız, sigara içtiğim süre zarfında (ki bu 8 senedir) 1 gün içinde içebileceğim asgari sayı 5'ti...

1. sebep: gün bazında içtiğim sigaraların azalması sonucu yerlerine ne koyabileceğimi anlamak için kendime fırsat tanımak (psikolojik alıştırma)
    2. antidepresan ve benzeri ilaçların bırakma aşamasında olduğu gibi vücudu yeni nikotin/dopamin seviyelerine alıştırmak (fiziksel alıştırma)

nitekim herhangi bir sapma olmadan kararlaştırdığım günde sigarayı bıraktım ve sonuçlarının bu kadar çabuk ortaya çıkmasına şaşırıyorum.

ancak öncelikle şunu söyleyeyim, bu belirtiler tamamen özneldir, bünyenize ve sigara içme alışkanlıklarınıza göre değişir.

i) öncelike tıpta wheezing adı verilen derin nefes esnasında çıkan cıyk cıyk ötme olayı şu an tamamıyla yok oldu
    ii) geceleri uyutmayan, nefes almayı zorlaştıran, öksürükle uzaklaştıramayan yapışkan/inatçı, boğazda bir yumru gibi duran "geniz akıntısı" rahatsızlık vermeyecek kadar azaldı. (kış mevsimi olması itibariyle biraz da havalardan kaynaklanıyor...)
    iii) nefes darlığı ve geniz akıntısı kaynaklı nefes yoksunluğu (derin nefes alma isteği) tamamen kayboldu
    iv) zaman zaman oluşan rahatsızlık verici kalp çarpıntıları (ki bu sigara yanında içilen abartılı kahve ve çaydan da kaynaklanıyor) hemen hemen bitti
    v) dişlerdeki sararmalar tamamen yok oldu. diş fırçalama sonucu geçmeyen hiçbir sarılık veya leke yok!
    vi) burun tıkanıklığım sona erdi. son bir haftadır burnum boru gibi diyebilirim. burun ameliyatı olmama rağmen burnum sürekli tıkanıyordu. demek ki sebebi buymuş...
    vii) aniden ayağa kalkınca olan baş dönmesi ve göz kararması artık yok!
    viii)merdiven çıkarken nefes nefese kalmıyorum artık ve sabah uyandığımda nabzım deli gibi atmıyor.
    ix) son bir şey daha, dil temizleme aparatıyla dilimden zift çıkıyordu resmen. çaya, kahveye bağlıyordum. hala çay kahve içmeme rağmen artık bej renkte normal olduğunu sandığım bir renkle karşı karşıyayım ve bu çok daha iyi!

her neyse sevgili suserlar, şimdilik aklıma gelen bunlar, zaman geçtikçe editlerim...

lütfen bırakın!
45 entry daha