şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
8326 entry daha
  • bırakmak isteyenler şuna bir göz atabilir. muhtemelen bildiğiniz şeyler olabilir. ama ilk defa benden duyacak birilerine belki faydam dokunur. #88948329
  • "you are a strong, confident woman who does not need to smoke."
    the one with the hypnosis tape
  • bu yılın başında bıraktım. ve hiç ağzıma sürmedim. olay şu abi. kriz geldiğinde bir kriz içerisinde olduğunu anlayacaksın bunu göreceksin. içinden bunu kendine söyleyeceksin. " şu an bir sigara krizi yaşıyorsun, kalk gez bi içecek iç, bi şey tüket, merdiven çık birazdan geçecek deyip ertelemeniz gerekiyor. sonrasında zaten bu his giderayak azalıyor. sigara uyuşturucudan daha kolay bağımlı yapan bir şeydir.
  • 5 yıl içer bırakırım diyordum, 10 yıla evrildi. dün davidoff burgundy’e 14 tl verip bunu bir ay olarak hesaplayıp maaşımın % 4 ünü buna harcadığım kanaatine varıp o kadar sağlıklı şeyler ye, onlarca krem sür ama git bu boktan şeye para ver; git parayı çöpe at, bari çöp toplayanlar bulur alır da harcar dedim. % 4 değer vermek ne lan sigara gibi bir şeye. 2 gün neredeyse sigara için çalışıyorum ve hiçbir faydası yok ama bok gibi de zararı var. aldığım sigarayı da komşuya verdim. öyle ay biraz kafam bozulursa içerim demedim.

akşamdan beri içmiyorum ve içmeyeceğim. başım ağrıyor, sinirleniyorum, kesinlikle yoksunluk çekiyorum ama çok dellendiğimde ilgilendiğim işi bırakıp 10 sayfa kitap okuyorum, hava alıyorum; çay, kahve, bitki çayı ve süt falan içiyorum. o kadar çok bitki çayı içtim ki karnımda kurbağalar vırk vırk yüzüyorlar şu an hahahah.

ilk ayın parasıyla ayımsı köpeğim, canım kızıma en güzel göğüs tasmasını alacağım; sonraki ay hayvanlara yardım için mama alıp vereceğim birilerine; sonraki aylarda parayı ellemeyip kenara koyup dolar falan alırım belki hahahaha.

edit: futboldan nefret ediyorum. varlığına tahammül edemem. oturup futbol maçı izledim mal mal çünkü televizyonda denk geldim. evden çıkmadım ama iki kere makyaj yaptım şarkı falan söylüyorum. deli gibi bir şey yaptım kendimi.

çılgınca başım ağrıyor ama içmeyeceğim. sanki aşırı yoksunluk hali 4-5 günde azalır gibi duruyor.

bir de şu an fazladan 28 tl param var lan. cumaya kadar bu para 70 tl olacak. onunla da cuma akşamı kardeşimle ölümcül bir dondurma falan yerim.

kuru üzüm ve su. aklıma geldikçe kuru üzüm yiyip su içiyorum. sık sık da bitki çayı.
  • okurken, "direkt 10k maaş alıyorum yazsaydın keşke ne gerek vardı bu kadar uzatmaya" diye düşündüğüm entryler içeren başlık.
  • 4 gün içmezseniz bir daha kolay kolay canınız sigara istemez. 4 gün hiç içmeyin 5. gün ne demek istediğimi anlayacaksınız. çaydan kahveden kesinlikle uzak durun 4 gün boyunca. her zaman yediğiniz porsiyonun yarısını yiyin. yemek üstü sigarası canınız istemesin. sanıldığı kadar zor değil. biraz sıkın dişinizi. sonra zaten kendiniz istemiyeceksiniz.
  • ben hayatımda hiç sigara içmedim. bir arkadaşım15 sene kadar içti ve sürekli ona sigara zararlı dediğimizde sert bir dille "ona kalırsa her şey zararlı" diye cümleye başlayıp farklı şeylerin zararlarını anlatırdı. şimdi sigarayı bıraktı sigaranın sigaranın çok zararlı olduğunu söylüyor
  • her akşam bırakma niyetiyle son sigaramı yaktığım her sabah yaşanan stresli bir durum ardından tekrar başladığım bağımlılığım.

başardım sanırım. şubat ortasından bu yana tek bir dal bile içmedim. artık sokakta sigara içen birine yaklaşmak bile midemi bulandırıyor. hafta sonu aşırı bunalıp gerildiğim bir gün geçirdim ve tüketmedim. etrafımdaki insanlar 'amaaan içende ölüyor içmeyende ' diyerek çok da desteklemiyorlar 1-2 kişi dışında. hatta tepkilerinden dolayı bu durumu kıskandıklarını düşünmeye başladım. mutluyum, mis kokuyorum, daha kaliteli uyuyorum, daha iyi tat alıyorum. en güzeli ise kiloö artmadı azaldı. ilk 2 hafta çikolata krizlerimden sonra niraz dikkat ettim 2 kilo vermişim içtiğim sürece göre. hayatımda hiçbirşey için bu kadar kararlı olmadım sanırım. özgüvenimi arttırdı bu durum.
  • sigarayı bırakmak, sigaraya verilen önem ile doğru orantıda bir zorluk gösteriyor. yani sen sigarayı bıraktıktan sonra yakın arkadaşın ölmüş kadar önemli görüyorsan bırakmak çok zor oluyor. bu noktada para ve sağlığı pek düşünmüyoruz maalesef, dost geri gelsin parası da batsın sağlığı da moduna giriyoruz. halbuki bu dost, dost değil kahpenin teki. bir tane bile yararı yok ve insan fıtratına ters aslına baktığımızda. yanılsamalardan ibaret. sigara bir bağımlılık keyif işi kesinlikle değil. büyük oranda ise psikojik bağımlılık. işte onu bir dost gibi değil, şerefsiz ve değersiz aslında yokluğu hissedilmeyecek bir şey olarak gördüğümüzde aslında bir şey kaybetmemiş ve bir kötülükten kurtulmuş olduğumuzu da göreceğiz.
30 entry daha