şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
8345 entry daha
 • sigara bırakılmaz sadece ara verilir. sikko bi durum yaşarsın aklına sigara gelir bi paket alırsın ve devam edersin. bünye meselesi değil boş vermişlik seviyesi. yaşadığın durumla doğru orantılı.
 • bırakmaya karar verdiğimde iki yıl bu başlık altındakileri okumanın ardından neredeyse 4 yıldır ağzıma sürmediğim zararlı şey, pis, tu kaka. yani iki yıl falan bu başlık altındakileri okumanız gerekiyor bırakmadan önce.
 • şu sigara bırakılmaz ara verilirciler insanların motivasyonunu kırmasa çağ atlarız şerefsizim. he kardeşim ara verilir he.
  halbuki ilkinde bırakamamış olsanız dahi ikincide bırakmak ilkine göre çok daha kolaydır. bunun çeşitli sebepleri var. mesela bir tanesi şu; 15 yıl boyunca sigara içtiğinizde a tipi bakteri 15 yıllık birikir ve size nikotin yoksunluğunda 15 yıllık bir yoksunluk yaşatır. bu yoksunluk da karında şişkinlik olsun. diyelim dayanamadınız sigaraya başladınız tekrar, ve 1 ay sonra yine karar verdiniz sigarayı bırakmaya. emin olun vücudunuzdaki nikotin reseptörlerinden tutun bağırsağınızdaki bakteri florasına kadar 15 yıllık değil 1 aylık olduğu için ilk bıraktığınızdaki yoğun tepkiyi vermez. çok yoğun bir yoksunluk sendromu çekmezsiniz.
  o yüzden hiçbir zaman ben bırakamıyorum diyerek sigarayı bırakmaktan vazgeçmeyin. her deneme sizi hem daha tecrübeli yapacak hem de sigarasız yaşama hem fiziksel hem mental olarak hazırlayacak. şu anda bile " ya bu sigarayı da içmeyeyim" dediğinizde bile gelişim kaydedersiniz.
  nasıl ki başlarken bir sigaranın bile zararı varsa bırakırken de içmediğiniz bir sigaranın bile faydası vardır.
 • bırakamazsınızcı yavşakların aksine, "ben bıraktıysam hepiniz bırakırsanız" dediğim olay.

  14 yılı aşkın süre, doktorun öksürüğünden kan geliyor zatürreye çevirirse çok kötü olur sakın içme dediği anlarda bile lm, kırmızı marlboro gibi sigaraları ardarda tüttürmüş biriyim.

  ama artık yeter. ne derdim azaldı, ne de mutlu oldum. seninle ilişkimiz artık sona erdi sigara.
 • 16 yıl içtim, belki 17..bir önceki bırakma girişimim beş buçuk ay sürmüştü..bu sefer daha tecrübeliyim. henüz bir ayı birkaç gün geçti.bu sefer daha kararlıyım..uçan spagetti canavarı utandırmasın.
 • üç adım attığımda "ventolin ya muhammed" haline geldigim icin düşündüğüm hede. yine de kahve arasinda 4 tane ictim.

  tanim: saglik adina yapilmasi gereken.
 • sanırım bu sefer bu yola ciddi olarak giriyorum. eşim ve ben 1 haftalık kişi başı birer paket tütün, sonrasındaki hafta kişi başı yarım paket tütün ve ondan sonraki hafta da ne tütün ne sigara, sigarasız devam bu hayata mottosuyle bir plan çizdik. takribi olarak 1 mayıs'a denk geliyor. anlamlı bir gün olması beni daha da heyecanlandırdı açıkçası. işçi ve emekçinin gününde sistemin en büyük çarklarından biri olan tütün sektörüne kafam girsin. keşke 35'te değil 25 iken bıraksaydım ne harika olurdu. belki hastalıklar için çok geç fakat en azından az sürünürüm. zaten başladığım güne lanet olsun.

  umarım bu sefer başaracağım, hiç bırakacağım diye bir tarih belirlememiştim. aiyh çoheycanlı.
 • tamamen iradem dışında ve habersiz olarak doktorumun wellbutrin isimli antidepresanı yazması sonucu gerçekleştirdiğim eylem. günde 1 paket sigara bitiren ben 1 dal sigarayı bitiremeyince öğrendim ki aynı zamanda sigarayı bıraktırma tedavisinde kullanılan bir ilaçmış. iki aya yakındır içmiyorum. kendimi arınmış hissediyorum. herkese tavsiye ederim. yaparsınız!
 • toplanın nasıl sigarayı bırakacağınızı anlatıyorum:

  eczaneye gidiyoruz, eczacıya "selamınaleyküm" diyoruz (laikseniz "merhabalar" da diyebilirsiniz). sonra 1 kutu zyban alıyoruz (korkmayın ayıp ilaç değil, utanmanıza gerek yok) neyse, kutuda yepisyeni 60 enterik kaplı yavaş salımlı tablet var. bu tabletleri biraz su ile şu düzende ağızdan yutuyoruz:

  1. gün: 1 tane
  2. gün: 1 tane
  3. gün: 2 tane
  4. gün: 2 tane
  5. gün: 2 tane
  6. gün: 2 tane
  7. gün: 1 tane
  8. gün: 1 tane
  9. gün: 1 tane
  10. gün: 1 tane
  11. gün: 2 tane
  12 gün: ilaç yok
  13 gün: ilaç yok
  14. gün: 1 tane
  15. gün: 1 tane
  16. gün: ilaç yok
  15. gün: 1 tane
  ...
  gibi, şimdi gün gün saydırmayın bana, biraz yaratıcı olun, improvize edin. yani, arada bir ilacı bırakıp, bazı günler ilaçtan 1 tane içiyoruz. düzensiz olması önemli, düzenli olursa beyin alışıyor ve adapte oluyor. beyinle kedinin fareyle, görmemişin oğlunun çüküyle oynadığı gibi oynuyoruz.

  60 günün sonunda ilacı da bırakıyoruz böylece hem ilaçtan hem de sigaradan da kurtulmuş oluyoruz.

  hayırlı forumlar.
11 entry daha