12102 entry daha
  • 1 haftadır her anlamda hazırladım kendimi.

bırakmak istiyorum çünkü ringe çıktığım dönemi, enerjimi hatırladıkça nerden bulaştım bu boka diye kendime kızıyorum,

bırakmak istiyorum çünkü bakımlı olmaya önem verip dikkat ederken bu lanet bütün hepsini sindiriyor,

bırakmak istiyorum çünkü spora tekrar başladığım bu süreçte erken tıkanmama sebep oluyor,

kararlıyım, istekliyim, son sigarayı yarım saat kadar önce içip haftasonu yasağına sigarasız daldım. umarım kırılmaz direncim.

desteklerinize, tavsiyelerinize açığım.

edit: 2 gün oldu bile.

5 gün editi: 5. günü dolduruyorum, ilk iki gün epey zordu. sonrasında pek aradığım söylenemez. geçmişte kalan bir dostu yâd eder misali bazen aklıma geliyor. bol su ve spor ile destekleyince daha kolay atlatılıyor düşüncesindeyim.

10. gün editi: çok tuhaf bir şekilde hiç sigara istemiyorum. ancak evde sigara içerken kullandığım arka balkon kısmına geçiyorum aynı şekilde orda sigara içermiş gibi vakit geçiriyorum, hatta şu an ordan yazıyorum. bazen kötü bir zamanda bıraktığımı bu dönemde arkadaşlık ettiğini düşünüyorum, zerre kadar canım istese gidip alacağım ama tık yok. sabahları alarmlardan önce, uykumu fazlasıyla almış halde uyanmaya başladım. eskiden ölü gibi uyanıyordum. mutlu ediyor olumlu değişimler.
  • kendi deneyimime göre kafada çok büyütmemek gerekiyor. ay nasıl bırakacağım diye kafa patlatmanin lüzumu yok. paket bitince almıyorsun ve düşünmemeye çalışıyorsun. ılk üç dört gün geçince sıklıkla düşünmemeye başlıyorsun zaten. sonrasında kararlı kalabilmek önemli. ben içmesem de oluyormuş diye düşünüyorum çoğunlukla. gerçekten bağımlılık değilmiş içmeyi seviyormuşum. ıki ayı geçti başka sevdiğim şeyler buldum onlarla oyalanıyorum.
  • insanların coronavirüs sebebiyle nasıl nefessiz kaldıklarını ve nasıl boğularak öldüklerini öğrenince sigaradan resmen soğudum ve karantinanın başında almış olduğum paketleri günde 2-3 dal içerek (normalde günde yarım paketten fazla içerdim) bitirdim. sonrasında ise hiç almadım. 48.gün bitti sözlük. ilk 2 hafta hiç aramadım, sonra ara ara vurmaya başladı ama delirtmedi. geçen gün rakı sofrası kurdum, en çok o zaman zorlandım, baya ağır geldi sigarasızlık, eski sevgilimi özler gibi özledim ama gene deli gibi olmadım. o akşamdan sonra bir daha gene aklıma gelmedi. bunun bi de karantina sonrası var tabii, esas o zaman göreceğiz. umarım buraya 48.ay bitti yazdığımı da görürüz.
  • zor fakat kendimize verdiğimiz en değerli hediyelerden biri. akıllanmak demek sigarayı bırakmak. martta bıraktım, o günden beri bir kaç krizim olduysa da hiçbir zaman şuanki kadar yakın değildim alıp bir tane yakmaya. o bir taneden sonra başlamayacağıma emin olabilsem ya da başlamam düşüncesinin kendime sigara yaktırmak için bahane olmadığına inansam ta ciğerimin dibine kadar çekeceğim. hayat güzel, değerli düşüncesiyle bıraktım. sanırım yanlış bir motivasyon kaynağıymış. yeterince akıllanamamışım.
  • görsel

günde bir buçuk, kimi zaman iki paket içtiğim bu lanet şeyi tekrar bıraktım.

ve görseldeki icadı aldım. bu güzelim makinayı 12 ayda bir parça parça, yakıp yakıp içiyoruz.
  • 10 yıllık bir bağımlıydım.

game of thrones 4.sezon bilmemkaçıncı bölüm akşamı içinde 3-4 sigara olan kutuya çakmağı birlikte koyup pencereden bahçeye fırlattım ve 4 senedir içmiyorum. ara ara bırakma fikirleri geliyordu ama hiç aksiyona geçmemiştim. ilk bırakışımdı. bir şeylere bağlamak vs. bana mantıklı gelmiyor, atıp bıraktım demek gerekiyor.

ilk hafta çok zordu ama sonra biraz daha kolaylaştı. 4.ayda bir kırılma anı yaşadım, arkadaşın düğününde etrafımda sigara içen bir sürü insan baya canımı çektirdi, markete gidip sigara alacakken son anda çubuk kraker aldım. sonra elektronik sigara fikri çok cazip geldi ama nikotin'i bırakmışken tekrar başlamak saçma geldi ve nikotini çok çok az bir karışım ile içtim hiç bir şey anlamadım ve onu da köşeye attım.

sanırım bu kadar kolay bırakmamdaki en büyük etken hayatımdaki bir şeyleri değiştirmek istemek oldu. sigarayı resmen hayatımdaki olumlu şeylerin başlamasına bir işaret gibi gördüm, bunu bırakırsam her şeyi yaparım, bu kötü gidiş bitecek dedim ve gerçekten öyle oldu. spora yazıldım, şekeri bıraktım, sağlıklı yaşamaya başladım, üstüme başıma dikkat etmeye başladım sonra kitap okumak, namaz kılmak derken bambaşka biri oldum. kendimi şu an çok iyi hissediyorum ve bunların hepsi sigarayı bırakmak sayesinde oldu. 1-2 saat içmesem duramayacağım, kölesi olduğum sigarayı bırakmak bana her şeyi kolayca yapabilecekmişim hissi verdi.

diğer faydasını gördüğüm şey ise yerine bir şeyler koymak oldu. kendimi spor ile okuma ile meşgul ettim, kendime çok güzel şekersiz tatlılar hazırladım, yeni ilgi alanları buldum ve hepsinde çok iyi yerlere vardım.

doğru zaman ne zaman diye soracak olursanız. bence hayatınızı değiştirmek istediğiniz o an.
6195 entry daha
hesabın var mı? giriş yap