• bırakılmaz, ara verilir.
  • aylık kazanç kapısıdır.
  • neredeyse 2 ay oldu sigara içmeyeli. mecburiyetten dolayı bıraktım sayılır.

gündüzleri çok sıkıntı olmasa da özellikle şu en stresli zamanlarımda geceleri sigarasızlıktan kafayı yiyorum.
  • etrafımdaki herkes seni pek sevmiyor,
    hatta bazı arkadaşlarım senden tiksiniyor..
    bir tek ben seni seviyorum, hatta sevmekten ziyade sana hala aşık bile sayılabilirim..

zaman zaman senden uzaklaştığım,
    ayrıldığım,
    senin beni kendinden ayırmak için türlü türlü çabalarına dayanamayıp,
    sonunda çok pes ettiğim de oldu..
    ama o zamanda hep daha mutsuz oldum.
    hep seni düşündüm, sensiz yapamadım hiç..

şimdi yine sensizliği düşünüyorum,
    başka şeylerle oyalanmayı, seni sonuna kadar unutmayı, ve bir daha asla dönmemeyi..
    çünkü sen bana ciddi zararlar vermeye başladın..
    ömrümden çalıyorsun, sevgili sigaram..
  • karantina sebebiyle 37. gününde olduğum eylem. 5 senedir günde ortalama 10 dal sigara içen birisiydim. asla sigarayı bıraktığımı iddia etmiyorum çünkü bıraktım diyip tekrar içerek öz saygımı kaybettim (bkz: swh) farkettiğim değişiklikler uyku sonrası dinlendiğini hissetmek, balgam rengi (maalesef yazmak zorundaydım), nefes alıp verme rahatlığı ve cinsel istek artışı (yazmak zorunda değildim ajhashdjh)
  • olmuyor kardeşim olmuyor bunca stres, sıkıntı varken sigarayı bırakmak mümkün değil
  • tarihe not düşerek başlayalım. bugun ilk gün ve karar verdim sigarayı bırakmaya.

daha önce bir kere bırakmıştım ama yine başlamıştım. 10 senedir içiyorum. hatta son zamanlarda alkol ile birlikte iyice abarttım. karantina nedeni ile de günde 2 paket içmeye başladım.
    sigarayı bırakmak ile alakalı uzun süredir düşüncem vardı ama bir kıvılcım gerekiyordu. yani bu motivasyonu nasıl bulacağınız size kalmış. benim motivasyonum şöle oldu. sigaranın sağlığa zararlı olduğu bin kere yazıldı çizildi fakat insanın başına gelmeyince pek anlamıyor durumu. son zamanlarda hırıltılı şekilde gece uykudan uyanmaya başladım. bugun sabah 05:00te nedensizce uyandım öksürerek. düşünün uykudan öksürerek uyanıyorum. sonra ekşi sözlükte tesadüfen bu başlığı gördüm ve sikerler diyerek o kıvılcımı yakaladım.
    aslında sağlık en büyük motivasyon olmalı ama diyelim ki sizde fiziken şuan için bir sıkıntı yok. o zaman farklı bir motivasyon kaynağı bulun kendinize. örnek olarak sigarayı bırakmak ile ilgili çok güzel aplikasyonlar var. "quit smoking". bunlardan sadece birisi. burdan ne kadar para biriktirdiğinizi görmek mümkün. maddi konular da bu motivasyonu bulmanıza fayda sağlayabilir. sonuçta uzun yıllardır sigara içiliyor ise totalde ciddi bir meblağ oluyor.
    ayrıca bu başlığı şükela modda entry leri okumak da fayda sağlıyor. şahsen ben buradaki bir yazıdan ciddi etkilendim. amfizem hastalığı başlangıcı teşhisi koydum kendime. (bkz: kişi kendinin doktorudur) (bkz: swh)
    bu durum benim başlangıç noktam oldu. vay amına koyayim diye bir tırsma geldi ve bu benim başlangıç noktam oldu.
    çok özeniyorum ara ara bu entryme gelip editler yaparak son durum hakkında güncelemeler yapayım. bakalım göreceğiz.

edit1: an itibarı ile 24 saati geçti 21-04-20 15:30. zor gidiyor ama süreç başarılı şekilde ilerliyor.
    edit2: 26-04-20 6 gün oldu ve sigara içme isteği azalmasına rağmen henüz bitmedi.
  • sigara içerken aldığımızı sandığımız zevkler büyük bir paradokstan/hileden ibarettir. şöyle ki, aldığımızı sandığımız zevkler aslında sigara bağımlısı olduktan sonra oluşur. sigarayı yakma nedenimiz tamamen bağımlı olmadan önceki halimize dönmeye çalışmaktır. vücudumuzda nikotin azalınca stres, boşluk, güvensizlik, yalnızlık, konsantrasyonsuzluk vb. duygu durumları oluşur. ellerimizle ne yapacağımızı bilememe durumunu açıkça sigara içme isteği olarak görmeyip olduğu gibi nikotini bırakmak olarak görmemiz çok önemli . sigarayı içmeye devam ettiğimiz ya da vücudumuzu nikotinsizliğe alıştırmadığımız sürece vücut her zaman daha fazla talep edecek ve bu duygular hiç içmeyen insanlara göre daha fazla olmaya devam edecek. bazı arkadaşlar şunu düşünecek adam 5 yıldır içmiyor hala canı istiyor. bunun cevabı ise hayatın içinde var olan işten, ilişkilerden veya kendimizden oluşan stres, yalnızlık, çaresizlik vb. duyguları nikotinsizlik duygularına benzetip(nedenler farklı olsa da duygular aynıdır. o yüzden aynısı nerdeyse) canım sigara istiyor bir sigara yaksam geçer aslında gibi düşünmesidir. bırakmak için asıl olan bu paradoksu ya da hileyi görmektir. yukarıdaki cümlelerim (bkz: allen carr) isimli bir arkadaşın sigara bıraktırma tekniğinin çok ufak bir bölümünün özetidir. bu kısmı anlayabildiğim için sigarayı bırakabildim. ayrıca son iki uyarı olarakta şunları ekleyelim; canınız sigara istediğinizde canım sigara istiyor ama ben içmiyorum olarak düşünmeyin artık sigara içmeyen biriyim diye düşünmek çok önemli ve sadece 1 sigara(puro-pipo) tuzağına düşmeyin. siz bağımlısınız bir tanesi bile bağımlılığınızı canlandırır. yabancı filmlerdeki alkolü bırakan alkol bağımlılarını düşünün.
  • hem cebe hem sağlığa koyulan bir +
  • 24 nisanda 2 ay olacak. en az 3 sene içmeden kendime bıraktım diyemem o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap