• sigaranın olayını anlatan bir şarkı belki de olacakları anlatışı sigarayı bırakmaya, sigarasızlığı sürdürmeye veya hiç başlamamanıza neden olur.
  • sigarayı bırakmak, benzinli arabayı bırakmak gibi bişey. ne alaka dediğinizi duyar gibiyim.
    öncelikle ikisi de maliyetlidir ve zamlardan doğrudan etkilenirler.
    bu bağlamda benzinliyi bırak dizele geç diyen biri ile normal sigarayı bırak elektronik sigaraya geç diyenler aynı kefede değerlendirilebilir.
    ikinci olarak araba doğaya zarar verirken sigara hem bedenize hem doğayı zarar verir. karar sizin.
  • edit covid-19: bu yazımdan dokuz ay sonra (yani yaklaşık 2 - 2.5 sene önce) kendimce saçma sebeplerden sigaraya tekrar başlamıştım, virüs korkusundan 5 gün önce tekrar bıraktım ve meydan okumayı aldım yuttum!!!

yetmiş iki saati geçti fakat dün rüyamda içtim orospu çocuğunu. kararlıyım, bir haftayı atlatırsam bu iş tamamdır.

içmeyenler anlamaz!

paran olmasa, düşmanından istetir adama.

caz etse sigarayla ilgili, kızdan ayrılma sebebidir.

büyük problem ama kararlıyım bu sefer. tek problemim alkole düşkünlüğüm ve çokca tüketmem. o malum masaya oturduğumda neler olacak, merak ediyorum.

(bkz: veni vidi vi..)

edit: aynen devam. sabah sekizde kalktım ama ilk öğünümü akşam beşte yedim korkudan dün.

edit 2: 50 günü geçti ve devam ediyor. mental olarak herhangi bir problem de yok.

edit 3: 3 ayı geçti, durmak yok yola devam. valla bu raddeden sonra çok seyrek geliyor içme isteği, hatta gelemiyor.
    hani "kırk yılda bir" o da kolayca "hastir" ediliyor.

edit 4: 9 ay sonrasında tekrar başladım ama pes etmeyeceğim.
  • doksanlarda sigara parasına 10 yıl prim ödeyerek 40 yaşında emekli olabileceğini kavrayan şu an emekli bir vatandaşın geçmiş eylemi. adam kardeşini de bu şekilde emekli etmiş. (bkz: tarım sigortası). tarımla uğraşmayan binlerce insan bu sayede genç yaşta emekli oldu, sigarayı bırakarak.
  • 2 haftayı geçtiğim eylem. ilk günlerdeki gerginlikten eser yok. sigara içenlerin yanında bile oturabiliyorum açık havada. tavsiye ederim. biraz öksürük var. nasıl geçer bi el atın.
  • 2 ay kadar oldu. o günden beri hiç içmedim.

dünya sağlık örgütü "sigara kanser yapmıyormuş, yanılmışız" diye duyuru yapsın, şuanda camdan atlayarak koşar sigara alır içerim.
  • tam 8 gündür içmiyorum ilk ara ara puro içiyordum ama 2-3 duman alıp bırakıyordum tam 3 gündür tamamen hiç bir şekilde içmiyorum tabiki bu süreçte nikotin bandı kullanıyorum ama önce kafada bitirmek önemli. canım istiyor hatta en son gideyim nargile içeyim dedim ama sonradan vazgeçtim vazgeçme sebebim ise sigarayı bıraktım uygulaması var ve orada belli başlı uyarılar var örneğin; 1 saattir içmedin nikotin seviyen düştü 1 gündür içmedin ciğerin temizleniyor gibi ve altında tuş var sigara içtim sıfırla diye sırf o sıfırlanmasın diye ağzıma sürmekte istemiyorum.
  • bunu bırakıyorum diye elektronik cugaraya başlayanlar hiç bırakmasın ya da başlamasın, enayilik len o.
  • şaka maka tam 17 ay olmuş.geçen gün rüyamda büfeden sigara alıyordum. çıktım biraz yürüdüm park gibi bir yerdeyim pakete bir bakıyorum 19 sigara kalmış.içtiğimide hatırlamıyorum bir pişman oluyorum bir pişman oluyorum.paketi yoldan geçen birine veriyorum falan.
    anafikir: sakın başlamayın oğlum.
  • sigarasız bir hayat düşünemeyen biriydim ama şimdi 3 aydır içmiyorum. şu 3 ay içerisinde 30 defa yoğun bir şekilde bastırmış ama her seferinde "kendini kandırma, tek bir nefes alırsan başa döneceksin" diyerek kendimi teskin ettim.
    hadi esrar içersin, alkol alırsın kafasını yaşarsın da bu tamamen mekanik alışkanlık ürünü boku içince ne kafası yaşıyordum ki. aha bunu bir kez farkettin mı bırakıyorsun bunu. en azından bende böyle oldu. yani hiç zararlıdır falan ayaklarına girmiyorum. zararlı olsa da bir güzelliği olsa yine içilir ama sike sürülür tek bir faydası bile yok. sadece bunun farkına varın.
hesabın var mı? giriş yap