şükela:  tümü | bugün
 • hayat kurtaran tavsiyelerdir.

  4 sene oldu bırakalı. babamı akciğer kanserinden kaybetmeme rağmen onun vefatından sonra 3 yıl daha içmeye devam ettim. şu anda 4 yılı biraz geçti ve en güzelini yapmışım diyorum.

  nacizane tavsiylerim kabul görürse eğer, madde madde sıralamak isterim.

  1- sigaranın bir madde bağımlılığı olduğunu kabul edin. yani; "ben dudak tiryakisiyim veya istediğim zaman bırakırım ne olacak ki" demeyin. çünkü madde bağımlılığı kolay kolay vazgeçilen birşey değildir.

  2- -----en önemlisi----
  sigarayı bırakmak demek; canınızın sigara çekmemesi demek değildir. o isteğe karşı koymaktır.
  bir itiraf ile örneklemem gerekirse; 4 yıla rağmen çok nadir de olsa davidoff veya captain black kokusu bazen çok cezbedici olabiliyor ancak buna çok sert bir şekilde karşı koyabiliyorum.önemli olan karşı koyabilmek.
  yenilmemek.
  sevinçte, üzüntüde, güzel bir yemekten sonra, ne olursa olsun yenilmemek.

  3-nikotin bandı, sahte sigara veya ilaç kullanarak bırakmayı denemeyin.
  önemli olan kişinin kendi iradesi fakat çok çaresizseniz kullanın ama bırakırken en başında kesinlikle kullanmayın.

  4-kilo alırım korkunuz olmasın.
  kilo mutlaka alacaksınız bunun kaçarı yok. fakat karşılığında spora başlayın, çivi çiviyi söker. hem bu şekilde daha iyi bir vücuda sahip olabilirsiniz.

  5-alkolün yanında sigara içmeden olmaz demeyin.
  sigarayı bıraktığınızda farkedeceğiniz ilk şey tat alma duyunuzun geliştiğini görmek olacaktır. alkolde de aynı şey olacak ve kendinizi "lan bu biranın tadında bir fark var" "rakının yanında mezeler ne güzel gidiyor" derken bulacaksınız.işte bunlar hep sigarayı bırakmanın getirdikleri.

  6- sigara ikramlarını mutlaka "sağol ben bıraktım" diyerek reddedin.
  bu dönemde size sigara ikram edenler, bıraktığınızı bilmeyenler veya unutanlar olacaktır. aynı zamanda "zor olmuyo mu?" sorusuna * "hayır hiç zorlanmıyorum" diye cevap verin. sizin için işleri kolaylaştıracaktır.

  7-koku alma duyunuz geliştiğini keşfedin.
  bir müddet sonra sigara içen insanların kötü koktuklarını göreceksiniz. bu sizi teşvik etmeli. unutmayın sizde bir zamanlar o kadar berbat kokuyordunuz, oysa şimdi miss gibisiniz.

  8- hesap yapın.
  sigaraya vereceğiniz para ile neler alabileceğinizi düşünün. ancak bunlar kısa vadeli şeyler olsun. tutupta 20 yılda ev alırdım diyerek ev borcuna girmektense, "1 yıllık sigara masrafımla kendime güzel bir yüzük yada playstation alırım" diyerek böyle bir borca girin. tavsiyem takıdan yana. hergün baktıkça iyi ki bırakmışım demeniz için sebeptir.

  9-bencilliğinizi düşünün.
  örneğin kapalı bir mekanda sigara içen insanların, (ofis gibi) etrafındakileri ne kadar rahatsız ettiğini düşünün. itiraf ediyorum; ben içerken hiç böyle düşünmemiştim fakat bırakınca bunun ne denli bir bencillik olduğunu gördüm. hatta yolda giderken arkamda yürüyen insanları bile dumana boğduğumu düşündükçe utanıyorum. bırakınca sizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. yine de insanları faşistleşmeden kibarca uyarmak gerek, inanın sonuç veriyor.

  10- akciğer kanseri ile ilgili şeyler okuyun, hatta hastanelerdeki akciğer kanseri hastalarını ziyaret edin. uzun dönemde de olsa etki bırakıyor. ve unutmayın şuan çocuk sahibi değilseniz bile şuan içtiğiniz sigara doğacak çocuklarınız dahi etkiyelecektir.

  saygılar.
 • 6 yıl boyunca günde 2 paket camel içtikten sonra, 2.5 yıl önce sigarayı bıraktım. işin benim açımdan en şaşırtıcı yanı, sigarayı bırakmanın beklediğimden çok daha kolay olmasıydı. bana sorarsanız, kilo vermek daha zor.

  şunu da belirtmeliyim, gerçek bir tiryakiydim. sigarayı bıraktıktan sonra kendi zulalarımı patlatıp durdum. bütün çantalarımdan, iş yerindeki çekmecemden, evin garip garip yerlerinden, bavulumdan üçer beşer sigaralar, çakmaklar çıktı. zaten içtiğim süreçte bir kere bile sigaramın bittiğini, yanımda sigara olmadan belli bir süre geçirmek zorunda kaldığımı hatırlamam. bu nedenle ilk önerim, sigara bırakmaya niyetliyseniz dip köşe arayın, elinizdeki bütün sigaralardan kurtulun.

  sigara bırakmadan önce kahveden ve içkiden keyif alamayacağımı düşünüyordum. kısa süreli başarısız sigara bırakma teşebbüslerimde, kahveyi ve içkiyi de sigarayla beraber bırakmıştım. başarılı olduğum sigara bırakmamda ise tam tersini yaptım ve çok faydasını gördüm.

  sigara bağımlılıktır. aynı zamanda da alışkanlıktır. kahvenin içkinin yanında, mola verdiğinizde, yemeklerden sonra sigara içmeye alışırsınız. içmediğinizde boşluk hissi oluşur. bu hissi aşmanın en iyi yolu sigarayla beraber yaptığınız şeyleri yapmaya devam etmektir. zamanla biranın sigarasız da çok lezzetli olduğunu, kahvenin sigarasız da nefis koktuğunu fark edersiniz. bu nedenle, sigarasız çay, kahve, içki içmeye çalışın. 2-3 hafta içinde yanında sigarayı aramaz olacaksınız. bende böyle oldu en azından.

  sigarayı bıraktığımda vücudum, oh be zehir gelmiyor, o zaman bir bahar temizliği yapayım demiş, balgam problemi baş göstermişti. bir hafta kadar devam edecek bu süreci daha rahat atlatmanız için balgam söktürücü bir şurup kullanmanızı öneriyorum. çeşitli bitki çayları da içmiştim, iyi gelmişti.

  ilk 2-3 hafta, vücuttaki nikotin seviyesinin düşmesi nedeniyle fiziksel yoksunluk yaşayacaksınız. bu süreçte semptomları en hafif şekilde atlatmak için kendinize ilgi çekici bir meşgale bulun. ben deli gibi sitkomlara vermiştim kendimi.

  sigara bırakma işini içselleştirene kadar sigara içilen ortamlardan kaçının.

  çok stresli, gergin bir döneminizde bırakmaya çalışmayın. nispeten rahat bir zaman dilimini bekleyin; ancak çok da ertelemeyin.

  açık havada zaman geçirin, çok yormayan sporlar yapın. hem vakit geçecek, hem vücudunuz yorulduğu için daha uzun süre uyuyarak canınızın sigara çektiği zamanı kısaltacak, hem de nikotinin vücudunuzdan daha hızlı uzaklaşmasını sağlayarak fiziksel bağımlılığınızı daha kısa sürede atlatacaksınız.

  partneriniz de sigara içiyorsa, bırakmayı beraberce deneyebilirsiniz, daha etkili olacağını sanıyorum, ama bu konuda deneyimim yok. yine bunun bir bağımlılık olduğunu kabul edip profesyonel yardım almayı da düşünebilirsiniz, ancak ben almadım.

  "bırakalı yıllar oldu, hala rüyalarımda sigara içtiğimi görüyorum, sigarayı çok özlüyorum" diyenler sigaraya psikolojik bağımlılıklarını aşamamış kişiler. ve onlar için çok üzgünüm; çünkü ne kadar zor olabileceğini tahmin ediyorum. ancak işin bu boyutuyla ilgili tavsiye veremeyeceğim; çünkü ben 3-4 hafta kadar süren fiziksel bağımlılığı atlatma kısmından sonra sigara krizleri yaşamadım. bu açıdan gerçekten çok şanslıyım. ancak kendinize birkaç hafta içinde aslında fiziksel olarak sigaraya ihtiyaç duymadığınızı telkin ederseniz, psikolojik bağımlılığınızı aşmanıza da olumlu etki yapacağına inanıyorum. sigarayı bırakmak isteyen herkese kolaylıklar dilerim.
 • başbakanı sevin

  (bkz: beni seven sigarayı bıraksın)
 • bırakmaya karar verdiğiniz andan itibaren "asla içmiycem" demeyin, "istediğim zaman içebilirim" deyin. çünkü o asla içmeme durumu bir korku filmi sahnesi gibi aklınıza musallat oluyor da sigaradan başka bir şey düşündürtmüyor da geceleri uyutmuyor da vay vaayyy.
  bu kadar.
  yok olmuyorsa çocuk yapmaya karar verin veya hamile kalın. buna rağmen içmeye devam ediyorsanız çüş zaten. o vicdansızlıkla içsen ne içmesen ne.
 • bir sevgili bulun.
 • kanseri dusunun gencler. hayatinizin ne kadar berbat olacagini dusunun. dusunun ki agiz kanserine yakalanma ihtimaliniz; normal bir insana gore 38 kat fazla. yine de icer miydiniz? ya da soyle dusunun. bu boka baslamadan once; bu kadar cok icme ihtiyaci hissediyor muydunuz? cevabiniz elbette hayir. bu boktan uzak durun. daha saglikli/uzun yasam icin icmeyin su boku. hadi bakalim; operim...
 • günde yaklaşık bir paket sigara içen arkadaşım, allen carr'ın yazdığı the easy way to stop smoking'i okuyarak bırakmıştı. yıllardır tekrar başlamadığına göre denenebilir.
 • iradenize hakim olamayacak kadar güçsüzseniz asla bırakamazsın. bu yüzden bir insan olarak ne kadar güçlü ve iradesine hakim olduğunu tüm dostlarına gösterme vakti geldi dünyalı. hadi ne duruyorsun.
 • bir anda bırakın. azaltarak degil.
  bir tane kacamak bile yapmayın.
  ilk bir hafta dayanabilirseniz gerisi kolay.

  bugun benim ilk gunum.
  may the force be with me.
  -gulucuk-
 • belki de sigara içen birinin bırakmasına vesile olabilecek tavsiyelerdir. adam buraya işine yarayabilecek bir tavsiye için geliyor ama başlığın altı saçma sapan çöp entry dolu.

  günde 2.5 paket sigara içen biriyken 1.5 yıl önce sigarayı bırakan ve insanların da bırakmasına yardımcı biri olmuş olarak sigarayı bırakmanın püf noktası bundan keyif almak. kulağa biraz garip gelecek ama sigarayı bıraktıktan sonra yaşanılan sigara özlemi sizin aslında sigaradan ciddi ciddi kurtulmaya başladığınız sinyali. bir bağımlılığın bitmeden önceki evrelerinde vücut bağımlı olduğu şeyi çok şiddetli istemeye başlar. işte bu kriz, özlem, arayış vs. geldiği zaman "ulan ne yapacağım canım çok sigara istiyor" diye düşünmek yerine odaklanılması gereken şey " bu kadar çok canım istiyorsa bundan gerçekten kurtulmaya başlıyorum. " gerçekten sigarayı bırakabilmeyi başarmaya başladığınız için kendinizi mutlu hissedin :)

  edit : imla