şükela:  tümü | bugün
  • sigarayı bıraktıktan sonra, eğer yemek yersem sonrasında canım sigara isteyecek diye yeme sıklığımı minumuma indirdiğim için yaşamış olduğum durumdur.
  • sigarayi birakmak konusunda irade disinda bir yontemin oldugunu soylemek mumkun degil ne yazik ki. fakat sigarayi birakip saglikli sekilde kilo vermenin mumkun oldugunu soyleyebiliriz. sigarayi ne olsa kotu bir bagimliliktan kurtulmak icin birakiyorsak, zararli yiyecekleri de ayni mantikla hayatimizdan uzak tutabiliriz. sigarayi birakinca herkes kuruyemis ve seker gibi yiyecekleri onerir. tabii kimse soylemez bir findigin icinde ne kadar yag var! bir yandan sigarayi birakip bir yandan yagli-sekerli yiyeceklere abanmanin size pek faydasi olmayacagini da soylemezler. fazla kilolarin en buyuk sebebi yanlis beslenme, yanlis diyet ve yanlis onermeler! oldugunu cogumuz biliyoruz. sonra o fazla kilolar gitsin diye garip diyetlere giren ve garip ilaclar kullanan insanlari da gormuyor degiliz. acikca soylemek gerekirse spor dahi yapmadan 1 ay icersinde 30 kilo verebileceginiz bir diyet oldugunu soylemek zorundayim. fakat bu diyetin sonunda olmenize ya da obez birisi olmaniza vesile olmak haddim degil. kilo vermenin en onemli noktasi devamliliktir. belirli bir sure fazla efor harcadiginiz sporu yapip bir an da keserseniz kilo alirsiniz mesela.. ya da diyeti birakip fast-food yiyecekler tuketirseniz asiri kilo almanizda kacinilmaz olur. yani diyetin mantigini hayatiniz boyunca devam ettirebileceginiz kisitlamalar olarak gormelisiniz. ha dogru yaparsaniz gerek kilo vermek gerek kronik olarak yemek yemenizi kisitlayacak hastaliklardan kurtulabilirsiniz.. sigarayi birakinca kabizlik ve metabolizmanin yavaslamasi gibi sorunlarla karsilasabilirsiniz. boyle bir durumda size dogal yontemler yardimci olacaktir. ornegin her ogunden yarim saat once bir ya da iki cay kasigi elma sirkesi tuketebilirsiniz. bunun gibi ornekler dogada mevcuttur. yani kabiz oldum diye ya da metabolizmam yavasladi diye sigaraya baslayacaksaniz en azindan haberiniz olsun.. sigarayi biraktiktan sonra ornek bir diyet listesi yazmak gerekirse:

sabah: kahvaltidan yarim saat once bir ya da iki cay kasigi elma sirkesini bir bardan suya karistirip icin. kahvalti en onemli ogun diyebiliriz! saglikli bir insan olmak icin saglik bir kahvalti sarttir.

- yagsiz sut ve nesfit ya da benzeri tahilli gidalar tuketilebilir.
    - 2 ya da 3 yumurta beyazi en fazla bir tane sarisi. yaninda lor peynir ve salata turleri tuketilebilir. kararinda olmak sartiyla bal tuketmenizin faydasini da gorursunuz. bir dilim light ekmek yiyebilirsiniz. form un kizarmis light ekmegi olabilir..

kahvatidan 2-4 saat sonra: ara ogunler kilo vermenize yardimci olacaktir. vucudunuzun depolama yapmasina izin vermemek gereklidir.
    - meyve
    - kuru meyve
    - light ivir zivirlar

ogle yemegi: ozellikle karbonhidrat agirlikli yemekler en gec ogle saatlerinde tuketilmelidir. ogle saatlerinde daha fazla efor harcadiginiz icin vucudunuzdan daha hizli atarsiniz.
    - light ton balikli sandvic ya da makarna
    - yagsiz tavuk ve et yaninda az yagli pilav (tavuk gogsu)
    - etli yemekler

ne yazik ki diyet boyunca tatli olarak meyve tuketmenizi onerebilirim. dogal urunler kullanmaya ne kadar dikkat ederseniz o kadar saglikli kilo verirsiniz!

ogle yemegiyle aksam yemegi arasi: ac kalmamak cok onemli! metabolizmanizin devamli calismasi icin ara ogunler cok onemli!
    - meyve
    - kuru meyve
    - light ivir zivirlar

aksam yemegi: oncelikle yatmadan en az 3 saat once besin alimini kesmenizi oneririm.
    - her turlu sebzeyi tuketebilirsiniz. zeytinyagi az olmasi sartiyla! diger yaglari kullanmayin.
    -meyve

aksam yemeginden sonra karniniz acikirsa cilek, elma gibi meyveleri tuketebilirsiniz..

~ cay ve kahve tuketirseniz sekersiz olmasina dikkat edin!
    ~ sekerli, glikoz surubu olan ya da tatlandiricili urunleri kullanmak yerine meyveleri tercih edin!
    ~ yediginiz yemeklerin besen degerlerini kontrol etmeye calisin!
    ~ doydugunuz an masadan kalkin! tabak bitmek zorunda degil!
    ~ kizartmadan kesinlikle uzak durun!

ve mutlaka spor yapin. yarim saat yurumeyi ya da bisiklet surmeyi kendinize fazla gormeyin!..
  • sigarayı bırakacak kadar muhteşem bir iradem varsa neden olmasın dediğim durum. en güzeli sigarayı bırakırken bir yandan da kilo vermek. hem toksinlerden fazla yağlardan arın, hem nikotinden ve karbonmonoksitten. bir taşla ikibinikiyüzyirmiiki kuş.

edit: sigarayi birakirken kilo vermeyi basarmak bi yana asiri kilo alip tekrar sigaraya baslayip kilo vermeye baslamak olarak gerceklestirebildim ben bunu. o irade hem sigarayi birakmama hem kilo vermeme hem de hayatin getirdigi minimum stresle bile basa cikmama ayni anda yetemedi. ha yok mu sigarayi biraktiktan sonra aldigi kiloyu zamanla veren? var. ama yeme bozuklugu yoksa. ben yapamadim maalesef.
  • "havada durdum şahitlerim var" vecizesini kanıtlamakla aynı ehemmiyete sahip hadise.

-imkansız mıdır?
    -tabi imkansız amk ya ne olacağıdı!
  • sigarayi biraktiktan sonra 2 kilosu elma sirkesi yardimiyla olmak uzere gunde 1.5 saat deli dana gibi spor ve diet yapara 6 kilo almis olan ben ve benim gibiler icin imkansiz olan durumdur
  • 10 kilo yağ vererek gerçekleştirdiğim eylem. nasıl yaptığıma gelince:

kabul ettim, evet dedim kilo alabilirim ve bu sigara içiyor olmaktan daha sağlıksız bir durum değil.

spor salonuna gittim, hala gidiyorum. dans ediyorum, yoga ve pilates yapıyorum, koşuyorum, bisikletimi alıp sahilde turluyorum bazen. çekebildiğim kadar temiz havayı içime çekiyorum, git gide daha fazlasını ve git gide daha rahat koşuyorum.

sağlıklı yiyorum. vücudumda eser kalmasın sigaranın zararlarından diye... bir diyetisyenden yardım aldıysam da vücudumun sesini dinliyorum onun yerine.

ve anlatıyorum insanlara, gurur duyuyorum kendimle. sadece kendim için mükemmel bir şey yapıyorum. ve gerçekten zor olmak bir yana insanı çok mutlu eden bir şey.
  • çoğu insanda görülmeyen olaydır
  • sigarayı biraktiktan sonra kendinizi eskiye oranla o kadar dinç hissediyorsunuz ki eskiden 2 adım merdiven çıkınca tıkanan bir insandan günde 1 saat plank yapabilen bir canavara dönüşüyorsunuz. haliyle kilo vermek ve eskiye oranla cok daha fit görünmek kaçınılmaz oluyor.
    dahası, sigara tiryakisiyken 8 saat uykudan sonra bile üstünden tir geçmiş gibi uyanan bir insanken, bıraktıktan sonra 4 saat uyku bile yeterince dinç uyanmak için yeterli oluyor.
    lakin sigaranin yarattığı boşluğu hareket ve spor yerine yemek ve abur cuburla dolduranlar icin sigarayi birakmak= fazla kilo gibi bir denklem ortaya çıkıyor.
    kısaca; bakış açınız hayatınızı belirler.
    sadece 1 ay gibi kisa bir sürede hayat standartlarında 2 level atlamak için biraz irade ve kararlılık yeter. ve bunun icin cayın yanındaki sigaranın yarattığı keyiften feragat etmeye fazlasıyla değer. ayrıca cay ve kahvenin tadı sigarasız da lezzetli.