şükela:  tümü | bugün
225 entry daha
  • *bitmek bilmeyen öksürük krizleri
    *dudak içinde yaralar
    * sigara içenleri uzaktan izleme isteği
    *koku hassasiyeti, özellikle sigara kokusuna
    *kahve ve meşrubattan uzak durma isteği.
  • hayat yeniden başlıyor. içtiğin suyun, yediğin marulun tadını alıyorsun. iki posta yerine 4 posta atabiliyor ve partnerini zevkten dört köşe ediyorsun. gece rahat uyuyup sabah dinç uyanıyosun. ağzında üstünde leş sigara kokusu olmuyor. gülüşün, bakışın değişiyor ve odaklanma sorunun kalmıyor. daha yazardım ama ilk aklıma gelen bunlar.
  • sigaranın dolayısıyla nikotinin insan sağlığına zararlı bir madde olduğu ışığında sigarayı bıraktığınızda sağlığınızda rahat nefes alma, tat almanın artması, dayanıklılıkta artma gibi çeşitli iyileşmelerin veya gelişmelerin olması zaten kaçınılmaz bir olay.

yalnız fizyolojik değişikliklerin dışında başka şeyler beklemeye gerek yok çünkü değişik bir bok olmuyor. tek kötü alışkanlığınız sigara ise uyku kaliteniz artabilir, sabahları daha dinç uyanabilirsiniz, belki yendiğiniz miktar azalabilir filan ama sigara yanında alkol, kahve çay gibi başka alışkanlıklarınız var ise sigarayı bırakmak öyle sihirli değnek etkisi yaratmayacak.

bugün ikinci yılın ilk günü dolu dolu sigara içmeyeli bir yıl oldu ve ne değişti hayatımda; evet yediğimiz tadını daha rahat alabiliyorum, spor yaparken daha uzun süre yük altında geçirebiliyorum, daha rahat nefes alabiliyorum ama öyle muhteşem bir uyku kalitem yok çünkü gün içerisinde uyku kalitesini bozacak çok fazla değişkene maruz kalıyorum.

işin özü birden fazla kötü alışkanlığa sahipseniz yalnızca sigarayı bırakmak dertlerinize çare olmaz ama daha sağlıklı bir hayat yaşamak için mevcut hayat tarzınızı değiştirmek istiyorsanız işte o zaman ilk adım olarak sigara içmemek çok şey kazandırır.