şükela:  tümü | bugün
  • kendi içinde teyitli ve teyitsiz olmak üzere ikiye ayrilan bir tür akreditiftir.
    görüldügünde ödemeli teyitli akreditiflerde; lehdarin (alici), akreditif sartlarina uygun belgeleri akreditifte öngörülen süreler içerisinde ibraz etmesi üzerine ödeme; amir bankanin verdigi yetkiye dayanarak teyit bankasi tarafindan veya lehdarin vesaiki dogrudan amir bankaya gönderdigi durumlarda amir banka tarafindan yapilir.

    görüldügünde ödemeli teyitsiz akreditiflerde ise ödeme; lehdarin akreditif sartlarina uygun belgeleri akreditifte öngörülen süreler içersinde ibraz etmesi üzerine, amir banka sifatiyla sadece islemi yürürlüge koyan banka tarafindan yapilir.
  • (bkz: akreditif)
  • adında geçen "at sight" ibaresinde bahsedilen, görülmesi üzerine ödeme yapılacak olan şey mallar değil, akreditif şartlarına uygun evraktır. şartlara uygun düzenlemiş evrak görüldüğünde, mallar henüz dünyanın öbür ucunda olsa dahi ödeme yapılır.
  • aklı yolu bir olan tüm firmaların açılması gereken bir akreditif varsa kesinlikle kullanması gereken bir akreditif türüdür. zira vadeli akreditiflerde gerek kkdf nin getirmiş olduğu ekstra %6 maliyet gerekse de satıcının vadeden dolayı koymuş olduğu ekstra maliyet malın alıcı tarafından yüksek maliyetlerle sahip olunmasına neden olur.

    dolayısı ile napıyoruz bir firma olarak. gidip sight akreditif açıyoruz . rezervsiz vesaiklerin gelmesinin akabinde ya kendi özkaynaklarımız yada bankadan uygun kredi maliyetleri ile malımızı fonluyoruz. böylelikle hem kkdf nin maliyetinden kurtuluyoruz hemde peşin alım yapıldığı için peşin indiriminden faydalanıyoruz.