şükela:  tümü | bugün
 • planescape'de evrenin merkezinde yer alan simit şeklindeki şehir.
 • lady of pain'dir buranın hakimi... kulağa japon tarzı porno film mekanı gibi gelse de, öyle değildir, süper bir ortamdır... planescape torment haliyle bu civarlardadır...
  aka. cage, city of doors
 • ingilizcede latince "sigillum" kelimesinden gelen, muhur veya imza belirten bir sekil, isaret anlamindaki kelime..buyuculuk literataru gozonune alinirsa bazilarinin buyulu guclere sahip olmasi da mumkundur, sigil buyucunun kisisel muhuru gibidir, kendisini ve gucunu simgeler ve egosu boyundan buyuk olanlari icin de sigillerinin emsalsiz olmasi da o derecede onemlidir..
 • (bkz: lady of pain)
 • harmonium korumaya cali$tigi inanilmaz buyuklukteki $ehir. outlands in ortasinda ki bir kaya kutlesinin ustunde havada asili durur. $ekli bir simiti andirir. heryerinde ce$itli portallar vardir oyle ki normal bir ev kapisi bile bir portal olabilir. evrenin her yerinden herkes buradadir. anlatmakla bitmez. bence planescape oyunlarinda maceralar cogunlukla bu $ehirde gecmelidir.
 • bu şehirden multiverse'ün her yerine açılan portallar olduğu söylenir.
  (bkz: multiverse)
  (bkz: parallel universes)
 • berk, cutter, basher, leatherhead, clueless, prime, sod, chant is, dark of, graybeard, rattling s/os bone-box gibi sözleri kelimeleri deyimleri duyduğumda aklıma gelen, normal ingilizce yazmamda ve konuşmamda dahi bu kelimeleri konuşmama sokan şehir. hail to the lady of pain! (bunun için canıma okuyacak biliyorum)
  (bkz: planescape)
 • altı ward'ı altı dünya olan şehir. hive'in sefaletinden ve gölgelerden, sizin bedeninizden kazanacağı iki altını hesaplayarak bakan collectorlarından lower ward'ın atelyelerinin ve lower planelere açılan kapıların saldığı boğucu dumanlara, guildhall ward'ın sakin hamam ve hanlarından market ward'ın gürültülü pazaryerine ve üçkağıtçı tüccarlarına, clerk's ward'ın yüzlerce tavernasından sızan eğlence ve müzik sesleri ve civic festhall'ın sunduğu onlarca güzellikten lady's ward'ın harmonium devriyelerinin gezdiği sakin, sessiz sokaklarında kapalı kapılar ve demir parmaklıklarla korunan evlerinde sigil'in elitinin entrikalarına kadar bir maceranın her parçası için eksiksiz bir arkaplandır bu şehir.
  (bkz: ladys ward)
  (bkz: clerks ward)
  (bkz: market ward)
  (bkz: guildhall ward)
  (bkz: lower ward)
  (bkz: hive)
 • galewolf'un planescape başlığındaki entrysinden alıntıyla: "sisler içinde, yüzük şekilli şehir"... planescape oynayaqn, oynatan, okumuş, dinlemiş herkesin hayallerinin bir köşesinde yer eden şehir. fantastik edebiyatın yaratımlarının en güzeli, en azından benim düşünceme göre, zira en büyük üstadların kitaplarında bile(belki michael moorcock'un bazı eserlerini hariç tutarsak), sigil'in ağzımda bıraktığı o acı, isli, garip bir biçimde çekici tadı bulamadım. gerçekten de, tsr'ın altın döneminin bir ürünü...
  sigil'in esas güzelliği, esinlenilmiş hemen hemen hiçbir şey barındırmamasıdır. şehir, tamamıyla kendine özgü, tamamen "bu dünyanın dışından"dır. mimarisi, insanları, atmosferi, dünyadaki hiçbir şeyi hatırlatmaz, gözünüzde canlandırmak bile zordur. bu yüzden, sigil biraz da gm'in kabusudur, sigil anlatılmaz yaşanır bir bakıma. hiçbir şey, oyuncu baator'dan bile geçip gelse, sigil'e hazırlayamaz insanı. hiçbir şey sigil'i tasvir edemez yeterince, bir tek kişi hariç: tony diterlizzi...
  evet. sigil'in aklımızda yer eden hallerinin kaynağı, diterlizzi'nin muhteşem çizgisinin eserdir, herşeyden çok. onun değşik çizgisi, sigil'i ve lady of pain'i aklımıza çıkmayacak şekilde kazımıştır. diterlizzi ile sigil'in ayrılmazlığı şuradan da anlaşılabilir: diğer tüm çizerler nedense lady'i çatık kaşlı çizerler. lakin biz hep, soğuk, duygusuz, nötr bir yüzle düşünürüz onu. çünkü diterlizzi'nin lady'si öyledir.
  sonunda, tek bir şey demek kalır planes'den sonra prime deliği kendi gözüne küçük, insanları aptal görünmeye başlayan hüzünlü oyuncuya: şimdi sigil'de olmak vardı, ubiqutious wayfarer'de lower ward'ın tieflingleri ile barbut oynamak. golden bariaur'da goldenmane ile birlikte bir firre eladrin'in insanüstü güzellikteki peri şarkılarını dinlemek. styx oarsman'da tanar'ri ve baatezu'larla omuz omuza oturmak. civic festhall'de çoğunu hayal bile edemeyeceğimiz binbir çeşit hayatın arasında dolaşmak...
 • planar handbooka göre sigil;

  sigil(metropolis): nonstandard; al ln; 200.000gp limit; assets 250.000.000gp; population: 250.000 (37% human, 20% planetouched[aasimar, merphling, neraphim, tiefling, and the like], 10% elves, 10% halflings, 3% dwarves, 20% other).
  authority figures: the lady of pain (ln female, unknown race); arwyl swan's son, leader of the sons of mercy (lg male, human paladin 12), rhys, member of the sigil advisory council (n female, tiefling fighter 2/wizard 15), shemeshka the marauder a.k.a king of the cross-trade, information broker (ne female, arcanaloth)