şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yeni yayınlanan arden et al makalesi ile spinosauridae grubundaki en büyük olma ünvanını, morfolojik olarak benzer vucut planına sahip olan spinosaurus 'dan devralmış olan canlı.

    kuzey afrika/kem kem formasyonundan elde edilen bulgular üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde fsac-kk-7715 olarak numaralandırılan örnek fosilin genişlik indeksi .93 gibi rekor bir seviye olarak ölçümlenmiştir. bu rakam: kem kem formasyonun en büyük kara yırtıcısı olan carcharodontosaurusdan daha geniş olması ve örnek türün henüz gelişimini tamamlamamış bir bireye ait olması sebebiyle önemlidir.

    makale ayni zamanda, spinosaurid'lerin, kretase (bkz: creataceous) dönemi afrikasında baskın amfibik avcı ekolojik nişini dolduran devasa timsahgillere ait türlerin (bkz: pholidosaurid crocodylomorph) neslinin tükenmesinin ardından bölgeye hakim olduğunu gösteriyor. bu da daha öncesinde düşünüldüğü gibi spinosaurid'lerin genel fizyolojisinin, hayatı suda geçen diğer canlıların ortak bazı özelliklerini barındıran bir değişime uğramış olduğu tezini diğer bulgularla beraber destekliyor.

    kaynak:
    arden et al