şükela:  tümü | bugün
 • muhtemel sığınma ülkesi tarafından sığınma talebi veya başvurusu henüz nihai karara bağlanmamış kişi.
 • beni cildirtabilir bir ayrimda yer alan mefhum.

  -siginmaci ve siginma arayan
  -siginmaci ve yer degistirmis kisiler
  -siginmaci ve multeci

  "ua uygulamada ve ozellikle bm siginmacilar yuksek komiserliginin uygulamasinda uzun sure bir andlasma ya da kabul eden devletin ulusal mevzuati uyarinca siginmaci statusu kazanan kisiler ile cesitli baskilar ve olaylar nedeniyle bir devlet ulkesinden kacarak baska bir devlet ulkesinde siginma arayan ancak hukuksal acidan siginmaci statusune sahip olmayan kisiler arasinda herhangi bir ayrim yapilmadan, butun bu kisilere siginmaci(multeci) denilmesi yoluna gidilmistir.

  ancak , aradaki hukuksal statu farkinin giderek belirginlik kazanmasi uzerine, 1977 yilindan bu yana bm genel kurulunda siginmacilar yuksek komiserliginin faaliyetlerine iliskin olarak 'siginmacilar ve yer degistirmis kisiler'den soz edilmeye baslanmistir."
 • türkiye sığınmacılar/mülteciler kontekstinde daha çok türkiye cumhuriyetinin yasal olarak sadece avrupa vatandaşlarına iltica (dikkatinizi çekerim, sığınma değil, iltica ve bununla gelen legal yükümlülükler...) hakkı tanıması üzerinden kullanıldığında anlam kazanan terim. bu bağlamda, bir türkiye cumhuriyeti makamında ıraktan kaçıp gelen bir aile mülteci olamaz, o yüzden sığınmacı veya sığınma başvurusu sahibi olarak nitelendirilir.
 • "dünyada 'mülteci ve sığınmacı' terimleri aynı anlamı taşımasına rağmen, türkiye'de ise sığınmacı kavramı avrupa dışından gelen mülteciler için kullanılıyordu. yani türkiye’de mülteci ile sığınmacı arasındaki fark, koruma talep eden yabancının geldiği coğrafyadan kaynaklanıyordu. sığınmacı kavramı 04/04/2013 tarihinde kabul edilen 6458 sayılı yabancılar ve uluslararası koruma kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte ortadan kalktı."

  kısaca, an itibariyle bu terim resmi olarak kullanımdan kalkmış durumda. ilgili kişilere verilen yeni statü için;

  (bkz: geçici koruma)
 • arapça iltica kelimesinin türkçe karşılığı. iltica eden kimse ise mülteci demektir. ama ülkemizde geçerli olan yasal mevzuat gereği sığınmacı ile mülteci aynı kimseler için kullanılamıyor. mülteci statüsünde kabul edilmek için bir takım coğrafi kısıtlar mevcut. yani bir kimsenin mülteci olabilmesi için avrupa’dan iltica etmesi gerekiyor. avrupa dışından gelenler ise şartlı mülteci statüsü alabiliyor.
  bir diğer uluslararası koruma statüsü için:
  (bkz: ikincil koruma)
  (bkz: geçici koruma) ise kitlesel akın şeklinde ülkemize girmiş olan suriyeli sığınmacılar için geliştirilmiş olan hukuki bir statüdür.
 • kendi ülkesinde savaş varken bir başka ülkeye sığınan, ama mülteci statüsüne sahip olmayan insanlardır. mülteciler sığınmacılara göre daha fazla hakka sahiptir ve uluslararası sözleşmelerle bu haklar güvence altına alınmıştır. türkiye savaş ve benzeri nedenlerle avrupa ülkekerinden türkiye’ye göçe zorlananları mülteci olarak kabul etmekte, orta doğu ülkekerinden göçe zorlananları mülteci olarak kabul etmemekte, sığınmacı olarak kabul etmekte ve bu insanlara geçici koruma ve barınma sağlamaktadır.

  diğer taraftan, kendi ülkelerinde savaş bittikten sonra bir başka ülkede kalmaya devam edenlere sığınmacı demeye davam etmemek daha doğrudur. çünkü sığınmacı kelimesi, savaş varken savaştan kaçıp bir başka ülkeye sığınanlar için kullanılmalıdır. savaş bitince sığınmak için de gerek kalmaz. savaş bittikten sonra bir başka ülkede zorunlu olmadığı halde kalmaya devam edenlere en fazla eski sığınmacılar denilebilir. aynen eskiden okulumda öğrenciyken bana öğrenci denilmesi ama öğrenciliğim bittikten sonra artık eski okulumda öğrenci olmamam nedeniyle artık bana öğrenci denilmemesi veya eski öğrenci denilmesi gibi.
 • sığınmacı, mülteci olarak uluslararası koruma arayan ancak statüleri henüz resmi olarak tanınmamış kişilere denir. bu terim genellikle, mülteci statüsü almaya yönelik başvurularının hükümet ya da birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği tarafından karara bağlanmasını bekleyen kişiler için kullanılır.
 • özellikle afrikalı siginmacilar müthiş artış gösterdi. yani sayımız azalmasını bırak güvenlik temel ihtiyaçlar kültür vs senaryolarda yeterli ilgi ve alaka için bizim daha çok çalışmamız askere gitmemiz gerek

  keçiören de siyahi nufus iyice arttı. bence haklo bir sebepleri yoksa hepsini tek tek geri gönderelim sinir güvenliği vatan guvenligidir