şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sgdd)
 • ing. association for solidarity with asylum seekers and migrants (bkz: asam)
 • merkezi ankarada bulunan, zaman zaman kapanıp tekrar açılan, çok fazla iş yaptığı daha görülmemiş ama hakkındaki ümitlerimizi yüksek, beklentimizi az tutmamız gereken dernek. bmmyknın verdiği parayla lsd televizyondan daha iyi yatırımlar yapabilirdi diye düşünüyorum.
 • insan kaynakları sitesinde farklı illerde ilana çıkmıştır. mali asistantan psikoloğa kadar alım yapmaktadır. ilgilenenler sitesine baksın.
 • 8 mart dünya kadınlar günü kapsamında ' kapadokya mülteci kadınlar buluşması' etkinliği düzenlemiş dernek.
  bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen ve gelenekselleşen kapadokya kadın buluşması'yla, aynı sorunları yaşayan yüzlerce sığınmacı ve mülteci kadın ve vatandaşların ortak amaçlar doğrultusunda dayanışma sağlayabileceği bir zemin oluşması hedefleniyor.
 • kapatılması gereken kurumlardan biri.
 • mülteci rant kompleksinin bir parçasıdır.
 • bir dönem görev yaptığım ve bence insan kalitesinin en yüksek olduğu kurumlardan biridir.

  çarpıtılarak yazıldığının aksine 300-400 kişilik (arapça, farsça başı çekmek üzere) bir tercüman ordusuna sahiptir. sahada faaliyet göstermek üzere işe alınan sosyal çalışmacı, psikolog, sağlık eğitmeni, saha çalışanı vb. pozisyonundaki kişilerin işe alımda arapça bilmesi özellikle istenmektedir. ülkenin 50 ilinde 70'ten fazla ofisle hizmet veren bu kurumda hemen her ofis ağırlığı arapça konuşabilen (çoğunlukla hataylı) kişilerden oluşmaktadır.

  türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olan kişilerin çalıştığı bu kurumdan uluslararası organizasyonlara (ab, unhcr, unicef, unfpa, undp, unwomen, iom ve daha adı aklıma gelmeyen birçok kurum) hatırı sayılır oranda geçiş olmaktadır. bu bağlamda bir okul niteliği de taşımaktadır.

  bununla beraber genel merkezde donör kurumlarla birebir iletişimde olan çalışanlarının 'en azından ingilizce' bilmesi gerektiğini savunmak da abesle iştigaldir. özetle; bir mültecinin türkiye'de yaşadığı en büyük problem olan dil bariyeri, bu kurumda onların karşısına hiçbir şekilde çıkmamaktadır.

  kurumun 'deneyimli çalışan alma' misyonunun yanı sıra bu alanda ilk iş tecrübesini yaşayan kişilerle çalışması yine başta çok takıldığınız 'arapça' ile ilgili olabilir mi?onlarca proje ve onlarca ofisle mülteciler alanda dünya tarihinde rekor üstüne rekor kıran ülkemizde bu alanda çalışan insanları birebir yetiştiren ve onlara deneyim kazandıran bir kuruma 'yeni mezun alıyorlar' demek de çok iyi niyetli gelmedi açıkçası. 'en azından dil bilsin' istiyorsunuz, ama alanda da 5 yıllık deneyimi olsun istiyorsunuz. kusura bakmayın ama o kalifiye kişilerin yolu bu kurumla çoktan kesişti zaten. gerçekten alanındaki yeteneğini sgdd deneyimiyle birleştiren kişilerin yolu her daim açıktır. hem kurum içinde, hem de kurumla yolları ayırdıktan sonra daima desteklenir bu kişiler.

  hem adamlar naapsın yeni insanı eğitip sahadaki deneyimleri aktarma şansı varken birçok stk'yı dolaşmış kişilerde ısrarcı mı olsun? söylediğine göre iş yapmayan, dişe dokunur bir faaliyet yapmayan bu dernek nasıl oluyor da akademisyenlerin araştırmalarında ilk tercihi, yeni mezunların hayali, diğer kurumdakilerin de geçiş yapmayı gönülden istediği bir kurum oluyor? kusura bakmayın ama, eleştiriler nerden tutsanız elinizde kalıyor.

  sözün özü;

  sığınmacılar ve göçmenlerle dayanışma derneği başarılı çalışmaları nedeniyle çekilemeyen ve yine başaralı çalışmaları nedeniyle bazılarının sıklıkla uğraştığı, çamur attığı bir kurumdur. aynı zamanda hizmet verdiği alanın hassasiyeti nedeniyle reklamdan daha ziyade işe odaklanan organizasyondur, bu nedenle de adını gerçek uzmanların ve bu alanda yetkin kişilerin bildiği; reklamla da işi olmayan organizasyondur.
 • https://youtu.be/-gktjp0exv0
  haber:
  --- spoiler ---

  şanlıurfa’da sosyal medya üzerinden avrupa’ya 6 bin mülteci alınacağı haberini alan binlerce suriyeli, sığınmacılar ve göçmenlerle dayanışma derneğine akın etti. derneğin önünde saatlerde bekleyen suriyeliler, haberin yalan olduğunu öğrenince büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.
  --- spoiler ---