şükela:  tümü | bugün
  • 1572 yilinda dogmus, 1613 yilinda prag'da olmustur. macar asillidir. tarihe transilvanya prensi olarak gecmistir. bizim tarih kitaplarinda macar krali sigismond olarak gecer. turklere karsi yaptigi savaslarda kazandigi basarilarla anilir. yemen fatihi koca sinan pasa'nin kumandasindaki osmanli ordusunu talan ettigi giurgiu savasi en buyuk askeri basarisidir. osmanlilara karsi yeni bir hacli ittifaki yaratmisken ve neredeyse butun balkanlar ondan sorulmaya baslamisken karisindan ayrilmis ve isler kotu gitmeye baslamistir. sonunda tacini imparator 2. rudolph'a vermis ve opole dukasi olarak inzivaya cekilmis ama 1600 yilinda polonyalilar ve kazaklardan toparladigi bir orduyla tacini geri almaya calismis ama moldavya voyvodasi mikail tarafindan yenilgiye ugramis ve dukaligina geri donmus, olene degin de macaristana (ya da transilvanya bolgesine) adim atmamistir.
  • yukarıda ki yazarın dediği gibi macar kralı zat. bu herifin yıldırım beyazıd'a karşı başta fransızlar gelmek üzere ingilizler, iskoçyalılar, polonyalılar, bohemyalılar, avusturyalılar, italyanlar, macar kralı olan bu zatın başkumandanlığı altında 130.000 kılıç olarak toplanmıştı.

    hepsi ağır zırhlı haçlı ordusu idi. bu zat bu manzarayı görünce kibir ve gururundan şöyle bağırmıştı!;

    "- gökyüzü çökse, mızraklarımızın ucunda tutacağız."

    sonuç hüzünlü oldu kendisi için* gökyüzünü tutacaklarına yıldırım beyazıtın 40.000 kişilik ordusu altında ezildiler. ezilmekle kalmayıp imha edildiler. ve sadece 5 saatte.