şükela:  tümü | bugün soru sor
  • günlük kullanım için aps-c gövdeler için optimize edilmiş sigma lensi.

http://www.sigma-photo.co.jp/…0_28_ec_dc_os_hsm.htm
    http://www.dpreview.com/…/10022014sigma17mm50mm.asp

* 17-50mm
    * f2.8-22
    * 13 grupta 17 eleman{2 fld eleman}
    * 0.28m min. netlik
    * 72.4°-27.9° görüş açısı
    * 1:5 büyütme oranı
    * 77mm filtre çapı
    * 7 bıçaklı diyafram
    * 83.5mm x 91.8.8mm
  • satışa sunulmuştur. fotoğrafçılara hayırlı olsun.
  • 2 haftadir sahibim.

600gramlik agirligi ve 77mm genisligini dert etmetseniz harika bi travel lens. soylendiginin aksine gayet hizli bi lens. nikon d7000 ile kullaniyorum. hicbir sorun yok.

zamanla daha da detayli yorum yapacagim.
  • siparisini bugun verdigim lens. kullanima basladiktan sonra yorumlarimi eklerim ama kararimda fiyati kadar internetteki yorumlar, youtubedeki detayli incelemeleri, ve flickrdaki galeriler rol oynadi. 2.8lik sabit diyaframli karsilastirmalarina baktigim lensler tamron'un 17-50si ve nikon'un 17-55lik lensleriydi. nikon'un ucuk kacik fiyati, tamron'un ise performansi onlari elememe sebep verdiler.

sigma'nin yorumlarda negatif olarak verildigi ozellikleri 1) manuel focus halkasinin cok dar aralikta donmesi, autofocus modundayken halkanin kilitli olusu, 2) os sisteminin rakiplerine gore vasat kalisi. manuel focus kullanma dusuncem olmadigindan ve video cekimi yapmayacagimdan cok etki yapmadi bunlar tercihimde. bir de yorumlarda herkes sigma'nin musteri hizmetlerinin gayet iyi oldugunu yaziyor. lenste autofocus problemleri cikarsa ogrenecegiz bakalim ne kadar iyiler. olmadi lensi aldigim best buy'da 30 gun iade hakkim var, bakalim.
  • sigma'nın fiyat performans başarımı oldukça yüksek bir modeli.

öncelikle ilk bilmeniz gereken şey, manuel focus seven azınlıkta iseniz bu lens size göre değil. yavaş ve sabit senaryolar hariç kullanmanız çok çok zor. pratik değil.

genel olarak her durumda başarılı görüntüler elde etmenizi sağlıyor. ancak 17-24 gibi aralıklarda oldukça ciddi bir vignette probleminin olduğu söylemek gerek. ben çektiğim fotoğraflar gereği bunu dert etmiyorum ancak pek çok kişi için problem olabilecek bir eksi.

çapı büyük olduğu için filtrelerde de bir takım ekonomik problemler yaşayabilirsiniz.

lensin zoom halkasını kilitleyen lock tuşu yalnızca 17mm de iken kullanılabiliyor. bu benim için büyük bi eksi olmakla birlikte, eğer 17mm de çekim yapıyorsanız kesinlikle o lock tuşunu aktif etmeniz gerekiyor. sebebi ise, halka en ufak dokunmada bile 17 den 18 19 lara daralabiliyor ve bunu o anlarda farketmeyebiliyorsunuz.

2.8 diyafram pek çok senaryo için yeterli, arka plan yeterince uzakta ise geniş açılarda da nispeten kolay bir bokeh almanız mümkün. yine de hatları belli fotoğraflar için 2.8 de çok başarılı fotoğraflar beklemeyin. 5.6 candır. keskinliğe giden en kestirme yoldur hahah.

oto focus hızı ile ilgili hiç bir eksklik yaşamadım. tabii çok aksiyon dolu senaryolar çekmediğimi de belirteyim; günlük kullanımda üzmez diyelim tatlıya bağlayalım.

oto focus motoru video için fazlaca sesli. bunu mutlaka aklınızda bulundurun. stabilizer ile falan kullanacaksanız ağırlığı da aklınızda bulunsun. video için kullanacak arkadaşların sabit aralıklara yönelmeleri daha mantıklı.

malzeme kalitesi iyi hissettiriyor ancak os parçaları ses çıkarıyor. hiç ısınamadım. bazen yürürken hareket ile birlikte ses duymak hoş olmuyor.

sonuç olarak bir sürü eksi özelliği olsa da belirli seviyedeki fotoğraf severler için iyi bir lens. fotoğraflarınıza baktığınızda tatmin eder prime lenslere yatırım yapmadan önceki son duraktır. profesyonel kullanıcılara tabii ki de hitap etmiyor. fiyatından da anlayacağımız üzere; ne kasar ekmek o kadar köfte.

edit: lensin renk sapması hakkında yazmayı unutmuşum. internet incelemerinde, köşelerde rahatsız edici düzeyde mavi ve mor sapmalar görebilirsiniz. bu lensle profesyonel iş yapmayacağınızı varsayarak söylüyorum ki, çeşitli otomatik lightroom düzeltmeleriyle aşamayacsğınız bir problem yok ortada.