şükela:  tümü | bugün
1046 entry daha
  • günümüzde yaşasa uyuşturucu ticareti yapmaktan hapislerde çürüyecek bilim adamı.
  • bazen yerli yersiz sözlere sahip olabiliyor. tüm söylediklerini yanlış kabul etmemek ile birlikte hepsine yüzde yüz doğru diyemeyiz. bu internette gördüğünüz yazılarını sizi sevenlere tak diye göndermemeniz için bir uyarıdır. “ çünkü birlikte güzel. “
  • ilginç bir tespit bırakayım. şimdiye kadar hayatımda tanıdığım tüm freud karşıtları istisnasız bir kitabını dahi okumuş insanlar değildi. buradakilerin de öyle olduğuna büyük ölçüde eminim.

freud'u hangi gruplar sevmez bunu da yazayım.
    * bir şekilde kendilerini diğerlerinden daha ulu gören gruplar(şifacılar, kuantumcular vb. tarikatlar)
    * tabi ki dinciler.
    * nedense solcular ve komünistler de sevmez.

edit: ne kadar çabaladıysam benim telkinlerim ile bir freud alıp okuyan da olmadı şimdiye kadar, veya kimseye okuması için bir kitabını veremedim. çok kuvvetli bir önyargı var.

edit 2. genelde rüya yorumlarından başlamak istiyor ilgi duyanlar da. burası hata. ilki bizim şarlatanların tarzında bir yorum değil. ikincisi psikanalizin temelini almadan bu kitap size anlamsız gelir. ayrıca benim de kişisel olarak katılmadığım bullshit bulduğum teorilerinden birisidir rüya yorumları. her taşın meme anlamına gelmesi biraz fazla iddialı vb.

başlayacaksanız en sağlam seri şudur (bkz: psikanalize giriş dersleri). ilk serideki teorilerin bazılarının geliştirildiği, baştan çıkarma teorisi gibi bazı önemli teorilerin de çürütüldüğü (bkz: psikanalize yeni giriş dersleri). hatta bu serileri okumadan diğer kitaplarını okumanızı tavsiye etmiyorum.
  • hem gelişim psikolojisinde hem öğrenme psikolojisinde hem de rehberlikte karşıma çıkan, tüm dikkatimi toplamamı sağlayan, sigaralı fotoğrafıyla beni benden alan canım canım canımm.
1 entry daha