şükela:  tümü | bugün
 • sapik gibi anilmasinin aksine, bircok izlenimini taktir ettigim filozof.
  insanin en huzurlu zamanlarini annenin rahmindeyken gecirdigini (karma$asiz, acisiz..) , hayatindaki en buyuk aciyi dogarken ya$adigini, ve hayati boyunca yine anne rahmindeki mutlulugu ve huzuru yakalama arzusunda oldugu, fakat boyle bir$eyin mumkun olmadigi gibi insanin da hayatta mutlu olmasinin biraz zor olacagini dusunur. cok da mantiklidir kanimca..

  akillandiktan sonra gelen edit:

  fark ettim ki bunu herhangi biri de soyleyebilirmis. ama filozof oldugunu inkar edemeyiz. o yuzden soylediklerine de pek guvenmemek lazim. oyle hemen kapilmamak lazim. ne de olsa, psikanaliz bir kurgudur, oldukca edebidir.
  cok akilli adamdir kendisi, eminim simdinin teknolojisi onun zamaninda olsa daha cok norolojik temellemelerine raslardik her yerde. hep bu neo freudianlarin yuzunden. su an freud'un palavraci olarak anilmasinin tek sebebi onlardir. psikoloji alaninin icine sicip sivadilar oturduklari yerden siktiklari teorileriyle, binlerce gereksiz deli sacmasiyla doldurdular ortaligi.
 • 20.yy. felsefesinin üç tas has hoşafından biridir elbet..
 • hazretin o dönemin diğer bir psikiyatrı olan alfred adler ile bir süre ortak çalışmışlıgı olmuş ama sonra aralarına karakedi girmiş. alfred adler de psikolji alanında ayrı bir dehadır hani.
 • "hiç şüphesiz kader, seni hastalıklarından kurtarmayı benden daha kolay yapacaktır. ama, senin histerik acılarını ikimizin ortak umutsuzluğuna dönüştürebilirsem bu işten kazançlı çıktığına sen de kendini inandırabileceksin" diyerek kafamı karıştıran kişilik ayrıca kırmızı başlıklı kız masalını incelemesi de oldukça ilginçtir.
 • devrimi, içerikleriyle, ve garip ahlaksal anlayışıyla schopenhauer'e epey yaklaşan bi kişi.
 • özellikle rüyalarda geçen sayilara özellikle dikkat çekmiştir zamanında... bizim bildiğimiz anlamiyla bilincin çalişma prensibini sallayan da odur sanirim, burada kasttettiğim alt benlik üst benlik ve iki arada bir derede kismi...
 • insan davranışlarının nedenlerini temellendirmede çığır açan bilim adamı. davranış temelleri olarak hep cinselliği öne sürmesi nedeni ile kendinden sonraki bilim tarihi boyunca alehte yorum ve eleştirilere muhattap kalmıştır. lakin insan beynini ve davranışlarını algılamada daha önce düşünülmemiş yöntemleri denemiş ve psikanaliz tabir edilen davranış analizi metodlarını insanlık tarihine katmıştır. zaman zaman "eşşoğlueşek, puro içmenin mega penis ile alakası nedir gibi?" düşüncelerle ben de kendisine hayıflansam da insan davranışlarını temellendirmede gösterdiği başarı ve zamanına göre attığı cesur adımlar, kendisini tarihin saygı duyulacak bilimadamları arasında görmeme nedendir.
 • bi kızın rüyasında dağ falan görmesini kızın içinde gizli kalmış yarrak aşkına bağlayan insan.
 • en parlak doneminde kadın hastalarının ona gelip..babalarına duydukları abartı baglılık ve kucuk yaslarda baba ve abileri tarafından ugradıkları cinsel tacizleri tıp dergılerıne kose yazısı olarak yazmasıyla bir nevi karıyerının sona ermesıne sebebıyet vemıstır..bu yazıları ve ıtırafları o gunun toplumu kaldıramamıstır..freud un hastarı azalmıs ve arkadasları tarafından dıslanmıstır..maddi manevi hasara ugrayan freud careyı doneklıkte bulur ve kadın hastalarının aslında anlattıkları seylerın gercek degil de hayal urunu oldugunu one surmeye baslar..eski hastalarını ve arkadaslarını tekrar geri kazanmıs ve suruye uyan koyun olup,gercekcilik,cesaret ve erdemlilik namına herseyini kaybetmistir..
  ''iyileşmek yok artık..freud öleli cok oldu.''
hesabın var mı? giriş yap