• şu anki türkiye'nin halini görse gözleri yaşarır bürün teorileri için bizi örnek gösterirdi herhalde. kendisi insan doğasının iğrençliğinden, şiddete ve cinselliğe olan aşırı eğiliminden dem vurmuştu. ben her gün haberleri okuduğumda onu hatırlıyorum ve ne kadar haklıymış diyorum. sağ olaydı da gelip burayı inceleyeydi. gerçi muhtemelen linç ederlerdi kendisini.
  • bir chow chow cinsi köpeği varmış ve tüm terapilerinde odada bulunurmuş. link
  • akla bazen;

"bana ikide bir froyd öyle dedi, froyd böyle dedi deyip durma sıdıka. senin b.klu bezlerini froyd yıkamadı ben yıkadım." repliğini getirir.
    (bkz: sıdıka)
  • "her erkek çocuğun babayla ölesiye bir çekişme itkisi taşıdığına öylesine hararetle inanmıştı ki, kendi oğullarının psikanaliz şöyle dursun, hekimlik öğrenimini bile görmelerine izin vermedi." http://sessiziz.wordpress.com/…03/16/sigmund-freud/
  • hakkında kim ne derse desin hep saygı duyduğum, öngörülerine ve keşiflerine hayran olduğum über insan davranışları ve psikolojisi uzmanı; psikanalizin babası.
    (bkz: #41215693)
  • (bkz: mizojini)
  • "para mutluluk getiremez, çünkü mutluluk çocukluk arzularının tatmin edilmesidir; para da bu arzuların nesnesi değildir."
  • kendisine ait psikanalitik kurama gore durtunun tersine donmesi iki değişik surecte gerceklesir;

a) aktiflikten pasifliğe dönme
    b) içeriğin tersine dönmesi

burada beni ilgilendiren kısım "b" kısmı.

benim icerigimi oylesine tersine dondurduler ki kendileri bile bu icerigi görseler sasirirlar.
  • psikanalizin kurucusu, oedipus kuramının yaratıcısıdır. özellikle oedipus kuramı dünyayı sarsmış, freudun hep dışlanmasına neden olmuştur. ama zamanla gerçek degeri anlaşılmış ve bilime ve psikolojiye çok büyük katkısı olmuştur.
    bilinçaltını derinlemesine araştırmış, özellikle cinsellik, şiddet ve diger arzularımızın kökenlerini bulmuş biridir. bir çok istek ve haraketlerimizin, yaşam tarzımızın böyle temel dürtüler üzerinde kurulduğunu belirtmişdir.
    freud bana göre aşmış bir insan deyildi, kendi problemlerini tamamen çöze bilmiş biri de deyildi. ama dünyaya öyle bir şey verdi ki, hep isminin hatırlanmasına, hiç bir zaman unutulmamasına neden olacaktır. bu adamın sayesinde bir çok yazarlar, bilim adamları, büyük psikoloklar yetişmişdir, onun için çok deyerli bir insandır benim gözümde. bu insanı sevelim :)
  • "in 1886 doctor sigmund freud began treating his patients with a simple but radical approach: he listened."
hesabın var mı? giriş yap