şükela:  tümü | bugün
  • psikanaliz'in kurucusu. kişilik üzerinde bireyin 0-7 yaş arası yaşantılarının etkili olduğunu söylemiştir.
  • en son (bkz: mutlu olma ihtimalimiz) kitabını okudum, aforizmaların tıka basa dolu olduğu kitaptır, fena değildi, başucumda durdu iki-üç gün.

son zamanlardaki overrated yazar ve düşünce akımları arasında kiminin heba ettiği, kiminin gene aynı sülüksü tavırla bağrına bastığı adamcağızdır aynı zamanda kendileri. adamın yüzde yüz haklılığını veya haksızlığını sorgulamak yerine, anlayarak okuma, irdeleme önemlidir. zira psikolojiyi anlamak için biraz bilgi birikimi ve araştırma gereklidir.

cin ali terk kardeşlerimizden cengaver yorumlar okumak normaldir, okuyormuş gibi yapmak muhtemel.
  • "aşk yoktur, libido vardır" zekasından öpülesi adam.
  • "bir insanı unutabilirsin. bir insanın sana neler yaptığını da unutabilirsin; ama o insanın sana ne hissettirdiğini asla unutamazsın..."

bu sözüne katılmadığım psikanalist.
  • "bana göre -freud'un- psikolojisi olabildiğince feminendi. bunun ipuçlarını biyografisinin yazarı olan öğrencisi ernest jones'un "hanımköylü" olarak tanımladığı karısına karşı bağımlılık raddesine varan olağanüstü bir tekeşlilik isteğinde görebiliyorum. günlük hayatında freud'u bir baba olarak düşünemiyorum. odipus dramasını gerçek anlamıyla deneyimlediğini düşünmüyorum. yalnızca, dante'nin de bir yerlerde yazdığı tabiri kullanırsak fikir annesiydi."

"hayır, freud'un görüşü hümanist değildir. bu tabiri kullanmamıza izin veren hiçbir şey yok. ancak hoşgörülü ve ılımlıdır. sözcüğün günümüzde edindiği nahoş anlamlara rağmen insancıldır diyelim. ancak ilginçtir ki, ilerici değildir. ne içkin bir özgürlüğe, ne bilinçliliğe ne de kitlelere inancı vardır. bu bakımdan freud şaşırtıcı bir şekilde burjuva katmanının etik anlayışından ayrılır."

"freud'un niyeti psikanalizi günümüz için bir namus el kitabına dönüştürmek değildir. jung'dan ve jung'un şaşırtıcı bir şekilde katolik ve hatta protestan çevrelerde sanki pagan bilgeliği veya kocakarı büyücülüğü tanrı'ya giden yolları yeniden açabilecekmiş gibi rağbet gören dindarlığından olabildiğince uzaktır." (lacan- dinin zaferi)
  • psikoloji çevrelerinin çoğunluğunda fazla ciddiye alınmayan, lakin gelişim psikolojisine büyük katkıda bulunduğu zihin kuramı hala geçerliliğini koruyan; ciddi kokain bağımlısı ve yaşadığı senelerde oldukça ünlenmiş bilim adamı.

eleştirilebilecek, yanlışlanabilecek bir sürü tezi olmasına rağmen tıp ve edebiyat alanında nobel ödülü adaylığına kadar yükselip, einstein tarafından engellenmiştir. albert einstein'a nobel ödülleri hakkında fikri sorulmuş, o da cevabını bir mektupla bildirmiştir:

"ödülü freud’a vermeyin. o nobel ödülü’nü hak etmiyor. o sadece bir psikolog”

tarihe yön vermiş iki insanın yolları da, bir zamanlar böyle kesişir.
  • pandora'nın kutusu açıp bilumum cinsi sapğı başımıza musallat etmiştir.

(bkz: freud'dan önce sapıkların var olmadığı gerçeği)
  • --- spoiler ---

'' biri beni dövdüğü zaman, ona karşı kendimi kolaylıkla savunabilirim; ancak, biri beni övdüğü zaman, ona karşı tamamen savunmasızım. ''

--- spoiler ---

(bkz: mutlu olma ihtimalimiz)
  • psikanalizi geliştirmiş kişidir kendisi