şükela:  tümü | bugün
 • psikanaliz kitapları kesinlikle psikoloji hakkında bilgi sahibi kişilerce okunması gereken kafa yakan insanı allak bullak eden kitaplardir. şayet okuduktan sonra kişi kendi analizini yapmaya kalkarsa hayattan koparabilir. hz.muhammed müslümanlar için ne kadar önemliyse freud da psikanaliz ve psikiyatri için o denli önemlidir.
  (dinciler saldirmasin olm kötü bişey demedik)
 • "sanat sanat için midir yoksa toplum için midir?" diye bir soru yöneltilmiş olunsaydı eğer, muhakkak size: "sanat seks içindir." diyecek adamdı.
 • "en çaresiz olduğumuz dönem, aşkı kaybettiğimiz zamandır."
 • cinsellik üzerine adlı kitabında ilginç ifadeler yer almaktadır

  " insan denilen varlık, kadın ve erkek olarak iki parçaya bölünmüştür; o zamandan beri aşk yoluyla birleşmeye çalışmaktadır"

  "hipnotik telkin dönüklüğü (eşcinselliği) yok edebilir; eğer dönüklük doğuştan gelseydi bu sonuç pek şaşırtıcı görünürdü"

  "asıl üreme organlarının birleşmesi ile sınırlanmış cinsel amaçla uzlaşmayan fazla değer verme, bedenin öbür bölümlerini de cinsel amaçlar haline getirir"

  "güzel bir kızın dudaklarını hararetle öpen bir kimse, kızın diş fırçasını kullanmaktan tiksinti duyar; oysa kendini hiç iğrendirmeyen kendi ağzının genç kızınkinden daha iç açıcı olduğunu sanmasının yeri yoktur"

  "fetiş ihtiyacı değişmez bir şekil aldığı ve normal amacın yerine geçtiği ya da fetiş belli bir kişiden koptuğu ve cinselliğin tek nesnesi olduğu andan beri patolojik bir durum var demektir."

  "uygarlıkla birlikte gelişen bedeni gizleme alışkanlığı, cinsel merakı uyanık tutar ve kişi onun saklı bölümlerini ortaya çıkararak cinsel nesneyi tamamlamak ister"

  "mazoşizmin, özneye geri dönen bir sadizmden başka bir şey olmadığı ortaya çıkarılmıştır."

  "cinsel içe tıkmaya iç etkenler gibi dış etkenler de gelip eklenir. bunlar özgürlüğün kısıtlanması, normal bir cinsel nesneye erişme olanaksızlığı, cinsel birleşmeye bağlanan tehlikeler algısı v.b dır ki böylece, eğer olmasalardı normal kalacak olan kimselerde sapıklığı belirlerler"
 • history channel'a göre doktor kontrolünde yapılan ötenazi ile 83 yaşında ölen doktor.

  (bkz: civilization and ıts discontents)
  (bkz: the psychopathology of everyday life)
  (bkz: the ego and the ıd)
  (bkz: beyond the pleasure principle)
  (bkz: five lectures on psycho-analysis)
 • psikanalizin kurucusudur. insan doğasının iyiliği kötülüğü konusunda einstein'le konuşmaları vardır. kendisi insan doğasının kötü olduğuna inanır. düşünceleriyle einstein'i etkilemiştir. insan doğası hakkındaki bu düşüncelerinin sebebinin 2. dünya savaşı'na denk gelmesi olduğunu düşünüyorum.

  bir dönem kokain kullanmıştır. bunun yararlı olabileceğini düşünmüştür ancak aksine bağımlılık yapıp zararlı olduğunu öğrenince kokaini bırakmış onun yerine pipo kullanmaya başlamıştır. yaşlandığında dilinde ur oluşmuştur. bir süre sonra çürük koktuğunu hissetmiş ve ötenazi yoluyla hayatına son vermiştir.
 • rüya yorumları'ndan bir alıntıyla devam edelim:

  rüya görme yetisi elinden alınan insan kısa bir süre içinde yaşlanacak ve ölecektir. zira beyin gördüğü, duyduğu, hissettiği her şeyi içinde sıkıştıracak ve bunları boşaltacak bir mecra bulamadığı için yorgun düşecektir.

  tam filmlik.

  ayrıca şu tespiti de çok hoştur:

  kadınlar - her ne kadar isteyerek yapsalar bile- bilinçaltlarında ilk seviştikleri erkeğe ömür boyu kin beslerler, çünkü o adam oların yıllardır koruduğu şeyini ellerinden almıştır.
 • "hayat çok zordur; karşımıza bir sürü acı, hüsran ve imkansız vazifeler getirir. yarıştırıcı çareler olmadan hayatın üstesinden gelemeyiz. bu çarelere üç örnek sayabiliriz: acımızı hafifletecek güçlü saptırmalar, acımızı geçirecek ikame mutluluklar ve acıya karşı bizi duyarsızlaştıracak uyuşturucu maddeler. "
 • neredeyse erkeklerin hepsinin aklı belindedir. çok azınınki olması gereken yerdedir. lakin freud her ikisini de aynı anda kullanabilme yeteneğine sahip olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap