şükela:  tümü | bugün
  • history channel'a göre doktor kontrolünde yapılan ötenazi ile 83 yaşında ölen doktor.

(bkz: civilization and ıts discontents)
    (bkz: the psychopathology of everyday life)
    (bkz: the ego and the ıd)
    (bkz: beyond the pleasure principle)
    (bkz: five lectures on psycho-analysis)
  • psikanalizin kurucusudur. insan doğasının iyiliği kötülüğü konusunda einstein'le konuşmaları vardır. kendisi insan doğasının kötü olduğuna inanır. düşünceleriyle einstein'i etkilemiştir. insan doğası hakkındaki bu düşüncelerinin sebebinin 2. dünya savaşı'na denk gelmesi olduğunu düşünüyorum.

bir dönem kokain kullanmıştır. bunun yararlı olabileceğini düşünmüştür ancak aksine bağımlılık yapıp zararlı olduğunu öğrenince kokaini bırakmış onun yerine pipo kullanmaya başlamıştır. yaşlandığında dilinde ur oluşmuştur. bir süre sonra çürük koktuğunu hissetmiş ve ötenazi yoluyla hayatına son vermiştir.
  • rüya yorumları'ndan bir alıntıyla devam edelim:

rüya görme yetisi elinden alınan insan kısa bir süre içinde yaşlanacak ve ölecektir. zira beyin gördüğü, duyduğu, hissettiği her şeyi içinde sıkıştıracak ve bunları boşaltacak bir mecra bulamadığı için yorgun düşecektir.

tam filmlik.

ayrıca şu tespiti de çok hoştur:

kadınlar - her ne kadar isteyerek yapsalar bile- bilinçaltlarında ilk seviştikleri erkeğe ömür boyu kin beslerler, çünkü o adam oların yıllardır koruduğu şeyini ellerinden almıştır.
  • hastaların yardım isteyen yüzlerini görmekten hoşlanmadığı için onları meşhur divanına yatırmış fantastik düşünür.
  • "hayat çok zordur; karşımıza bir sürü acı, hüsran ve imkansız vazifeler getirir. yarıştırıcı çareler olmadan hayatın üstesinden gelemeyiz. bu çarelere üç örnek sayabiliriz: acımızı hafifletecek güçlü saptırmalar, acımızı geçirecek ikame mutluluklar ve acıya karşı bizi duyarsızlaştıracak uyuşturucu maddeler. "
  • gerçeğin peşinde olanlar jung varken boşuna bu sapkının yazdıklarıyla zaman kaybetmesin. jung da da arızalar var ama jung okursanız o zaman semboller, rüyalar, mitolojiler, ezoterik ve hermetik bilgi her şey çok daha anlamlı olacak. bunu ezoterik bilgi ve mistisizmle ilgilenenler için yazıyorum. aksi takdirde freud'un yanıldığını(veya eksik kaldığını) freudyenlere anlatmak ateistlere tanrıyı anlatmaya çalışmak gibi beyhude bir çaba.
  • neredeyse erkeklerin hepsinin aklı belindedir. çok azınınki olması gereken yerdedir. lakin freud her ikisini de aynı anda kullanabilme yeteneğine sahip olmuştur.
  • "dostoyevski olmasaydı eğer, psikanaliz biraz beklemek zorunda kalacaktı." demiş insan.
  • 'aşk yoktur libido vardır' önermesiyle her şeyi açıklayan usta! bu hafta bir kitaında karşılaştım bu büyük düşünceyle.
    kesinlikle doğru bir önermedir. şöyle ki; hani ilk aşkın tam lise dönemine, ergenlik dönemine denk gelmiştir. o zaman ki heyecanın falan sürekli üst düzeydedir. yaşadığın o zamanları, o anda aşk diye adlandırırsın fakat farkında değilsin karşı tarafa deli gibi istek duyuyordun. libidonu aşk sanmıştın. bu bir.

ikincisi; yıllar sonra bu eski lise aşkınızla karşılaştığınızda bir gece geçirmeyi deneyin ve ertesi gün uyandığınızda neler olduğuna bir bakın. her şey bitmiş olacaktır.

son olarak da yakın zamanda yaşanılanlardan pay biçilerek deneyimledim ki; yaşanılan ilişki içerisinde duyguların en yoğun yaşandığı dakikalar sıcak anların, yakınlaşmaların olduğu esnalarda yani libidonun tavan yaptığı vakitlerde olduğu gözlemlenmiştir.
    sonuç evet; aşk yoktur libido vardır. zaten cinsellik yaşayamayacağınızı düşündüğünüz birine aşık olabileceğinizi de düşünmezsiniz.

bravo freud reis!
  • ensest korkusunu ve toplumda ortaya çıkan tabuları kabileler dönemini ele alarak incelemiş psikanalizin kurucusu olan büyük insan