şükela:  tümü | bugün
  • ahh okul yıllarım ahhh nice kitaplarını okumayla geçti ömrüm.
    halen de doyamadım bilgi deryana fikir denizine.

seni anlamayan, seni sapıklaştıran beynini çözemeyen kitle utansın tüm sözcüklerinden.
  • son zamanlarda gün içerisinde yaşadığım kaygıları rüyalarımda kabus olarak görmeye başladım ve yazıp çizdiklerini okumaya karar verdim.

kaynak tavsiye edebilecek arkadaşlar mesaj atarsa sevinirim.
  • "insan hayatının anlamını ve değerini sorgulamaya başladığı anda hastalanır; çünkü ikisinin de nesnel bir varlığı yoktur. bu soru tatmin edilmemiş bir libidonun, başka bir şey olduğunun itirafıdır ki bu da üzüntü ve depresyonla sonuçlanacak bir mayalanma sürecidir."
    mutluluk dediğimiz şey isimli kitabından...
  • çalışmalarını gerçekleştirirken aşırı derecede kokain kullanan bilge kişilik. eminim kendisi istemezdi ama şu anda popüler kültüre hizmet ediyor. psikoloji alanında bilgisi olmayan, psikanaliz konusuna hakim olmayan kim varsa freud uzmanı olmuş. çevremde psikoloji alanı hakkında bilgisi olmayan insanlar bile freud üzerinden konu açıyor. garip bir olay. okyanus gibi bir alanın tek bir isme indirgenmesi, indirgenen ismin de toplum tarafından bilinmemesi gülünç bir durum.
  • "kisi komplekslerini yok etmeye degil onlarla uyumlu olmaya mucadele etmelidir. dunyadaki davranislarini uygun sekilde yonlendiren onlardir."
    sigmund freud
  • hayatı hakkında anlatılan hikayelerden biriside şudur; freud'un çocukları kekemedir. büyük oğlu; o öldüğünde "her şeyi bilen ve her konuda haklı olan bir babanın biz çocuklarının kekeme olmaktan başka çaremiz yoktu." der. freud, öldükten sonra küllerinin konulacağı vazo gösterilince insanın bu vazoyu yanında götürememesi ne kadar acı der, doktorun verdiği iki doz morfinle kendi seçtiği tarihte ölür. yine onun isteğiyle mezarı başında hamlet'ten "bundan sonrası büyük bir sessizlik." dizesi okunur, ve freud'tan geriye, "yaşamın amacı ölümdür." sözü kalır.
  • düşünce yapımın evrilmesinde ve karakteristik bir hale bürünmesinde çok büyük etkiye sahip deha.

kendisine büyük bir sevgi, saygı ve hayranlık duyuyorum. onu okumaya ve anlamak için çabalamaya başlamamın üzerinden 6 yıl geçti. freud'la beraber nietzsche ve schopenhauer'a da ilgi duymaya başlamıştım, freud hakkında kelam ederken birbirlerini tamamlayan bu düşünürleri de es geçmemek gerek.

insanları gözlemleyerek elde ettiğim çıkarımlar çoğu kez bu değerli düşünürlere olan hayranlığımı ve güvenimi arttırdı ancak hiçbir zaman sorgulayıcılığımı sarsmadı. dogmatik olarak başladığım yolda gün geldi rasyonalist düşündüm sonraki güne hedonist uyandım. nihilizm çöllerinde yolumu bulmaya çalıştım, realist düşüncede hızımı alamadım. bir zaman geldi ki içinde bulunduğum paradigmada kendini iyicene güçlendirmiş sabit bir düşünce aşikarlaştı ve bununla beraber insanların davranışlarının altındaki dürtüleri neden-sonuç ilişkisi içerisinde akla uygun çıkarımlarla destekleyerek ortak bir temele oturtmayı başardım.

fikirlerimin ortak noktada kesişmesiyle düşünce yapımın iskeleti ortaya çıktı. ham maddesini freudyen düşüncenin oluşturduğu bu iskeletin kolay kolay sarsılacağını zannetmiyorum.

böylelikle ulu üstadı anıyorum. uzun yıllar yeryüzünde freud ve fikirleri konuşulacak ve birçok insanın aydınlanmasına vesile olacaktır.
  • "medeniyet ilk kez birisinin muhatabına mızrak fırlatmak yerine hakaret etmesiyle kurulmuştur."
  • insanoğlunun, kendine duyduğu saf sevgiyi yıkıma uğratan üç olaydan bahseder. birincisi kopernik’in, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü bulması, ikincisi darwin’in, insanların aslında hayvanlar aleminin bir parçası olduğunu bulması ve sonuncusu da psikanalizi bulmasıyla insanın kendisinin bile kontrol edemediği dev bir bilinçaltıyla yaşadığını anlamasıydı. şu an mri taramaları, freud’un bahsettiği bu devasa bilinçaltının izlerini taramaya başladı.

nobel ödüllü kandel, “mental ve duygusal dünyamızın büyük bir kısmı aslında bilinçsizdir” der ve freud’un iddia ettiği iki şeyi doğrular: cinsel ve saldırgan içgüdüler, yemek içmek benzeri temel ihtiyaçlar gibi insanlığın psyche'sinden, insanlığın genomuna kodlanmıştır. ikincisi ise, normal zihinsel hayat ve zihinsel hastalıkların bir devamlılığı vardır.
  • tezini söylediği zamanlarda tuhaf yaftası yiyen ancak özellikle günümüz türkiye'sini çok iyi analiz ettiğine inandığım bilim adamı.
    kısaca diyor ki, tüm insan davranışlarının altında yatan neden cinselliktir. ya çocukken geçirilen cinsel tramvalar ya da çocukken bastırılan cinsel fanteziler ilerki yıllarda insan karakterinde önemli rol oynar.