• evrendeki en büyük gösteri sen aklını keşfettiğin an başlar
  • "kavga etmek yerine küfreden ilk insan medeniyetin kurucusudur." sözüyle 20. yy filozofu, psikologudur. psikanalizin kurucusudur. çocukluk yıllarında fallık dönemde görülen oidipus ve elektra karmaşası fikirleriyle dönemine damga vurmuştur. her ne kadar günümüzde fikirlerinin çoğu curutulmeye çalışılsa da psikoloji ve gelişim alanına yaptığı katkılar yadsınamaz.
  • kpss çalıştığım dönemde kıymetini çok daha iyi anladığım şahsiyettir. bireylerin bebeklik / çocukluk dönemlerini oral / anal dönem olarak adlandırır. analiz ettiği çoğu durumlara aynen katılıyorum.
  • ‘’mutluluk dediğimiz şey, yoğun bir şekilde bastırılmış ve engellenmiş olan ihtiyaçların kısa süreliğine tatmin edilmesinden başka bir şey değildir.’’

~sigmund freud
  • özet geçeyim: "işte bunlar hep sex"

bir de antitezin özeti: "freud diye bir şey yoktur!"
  • tecrübe üzerine

"insanlar yavaş yavaş inanmamayı, güvenmemeyi, sevmemeyi ve kronik şüpheci olmayı öğrenir. bu gerçekleştiğinde artık ne yazık ki çok geçtir. insanların “tecrübe” dediği şey budur. kalbiyle bağlantısını kesmiş bir insana “tecrübeli” denir."

diyen psikoanalisttir.
  • tüm meriç sever kızların okuyup özümlemesi gereken bilimsel sonuç bildirgesi.

edit: bu saptamayı yaptığım için çağdışı olmakla itham ediliyordum. froyd'da bu savımı doğrulamışsa, yemin ediyorum ki kendimle gurur duydum.
  • bilim yapmadığı kesindir.
  • "biz ressam değiliz, yeni bir şey katmayız. biz heykeltraşız, sadece fazlalıkları alır ve onu öyle bırakırız."
  • rüyalarımızın hiçte masum olmadığını defalarca kez kafamıza vura vura öğrettiren şahsiyet..

(bkz: psikanaliz)
hesabın var mı? giriş yap