şükela:  tümü | bugün
  • freud kitaplarında en çok karşılaştığım ve okura açıklaması da yapılmayan önemli bir anlam kaymasını da yazmak istedim.

freud eşcinseller ve nevrozlular hakkındaki yazılarında sapık sapıklık kelimelerini cumle içinde sıkça kullanır. ancak buradaki sapık ifadesi bu kelimeyi duyduğumuzda kafamızda oluşan tü kaka kötü anlamına gelmez. freud a göre insanın nihai amacı üretmektir ve bu amaca bir şekilde uygun hareket etmeyenler için yoldan sapmış anlamına gelen sapık ibaresini kullanır. onlardan nefret etmez.
  • bu adamı okuduktan sonra her türlü insanı ilişkinin-ilişkilerin kökenlerini çözersin.
    kötü tarafı ise etrafındaki insanlarla birlikte kendine de yabancılaşıp alt benliğinin sana oynadığı oyunları da düşünerek yeniden ve daha güçlü maskeler takmaya başlarsın!
    -ol sebeple, bu adamı dengelemek için yanına jung ve adler’i almak gerekiyor:)
  • insanlar dünyayı eksikliklerine göre yargılayarak anlamaya çalışmıştır. dedikodu yapmamızın nedenini “herkes kötülük yapıyor” diye açıklıyorsak, bu bizim kötülüğümüzü yansıtır. davranışlarımıza yönelen araştırmacıları ele alalım.
    örneğin erik erikson sekiz aşamalı karakter teorisini duygular üzerine, watson ise korkular üzerine inşa etmiştir.
    siz değerli yazarların da bildiği gibi freud ise cinsellik üzerine kurmuştur.
    bu durumda freud’ un teorisi aslında sapkınlığının kılıfı konumundadır. özel hayatı hakkında bilgi sahibi olanlar, teorisiyle yaşamının paralelliği hakkında net çıkarımlara varabilir.
  • evrendeki en büyük gösteri sen aklını keşfettiğin an başlar
  • "kavga etmek yerine küfreden ilk insan medeniyetin kurucusudur." sözüyle 20. yy filozofu, psikologudur. psikanalizin kurucusudur. çocukluk yıllarında fallık dönemde görülen oidipus ve elektra karmaşası fikirleriyle dönemine damga vurmuştur. her ne kadar günümüzde fikirlerinin çoğu curutulmeye çalışılsa da psikoloji ve gelişim alanına yaptığı katkılar yadsınamaz.
  • kpss çalıştığım dönemde kıymetini çok daha iyi anladığım şahsiyettir. bireylerin bebeklik / çocukluk dönemlerini oral / anal dönem olarak adlandırır. analiz ettiği çoğu durumlara aynen katılıyorum.
  • bu alman arkadaş kafayı milletin bilinç altı ile bozmuş. id ego superego
  • psikanaliz ekolünün kurucusu freud "eğer yaşamımı tekrarlayabilseydim, kendimi psikanaliz yerine parapsişik araştırmaya adardım" demiştir.[53] kendisinin telepatiyle ilgili görüşlerini bildirdiği "psikanaliz ve telepati" başlıklı raporu bazı bilim çevrelerinin baskısı nedeniyle ancak ölümünden sonra yayınlanmış ve beklenildiği gibi, pek yankı da uyandırmamıştır.

wiki
  • (bkz: kurt adam vakası) ya da bir çocukluk nevrozu hikayesi olarak tanınan altıkırkbeş yayından edinebileceğiz bir kitap da vardır efendim.
  • ‘’mutluluk dediğimiz şey, yoğun bir şekilde bastırılmış ve engellenmiş olan ihtiyaçların kısa süreliğine tatmin edilmesinden başka bir şey değildir.’’

~sigmund freud