şükela:  tümü | bugün
 • insanoğlunun varoluşundan bugünlere değin korkularıyla baş edebilmek için gökyüzü ötesi uydurduğu yalanların "gerçek" olmadığını suratlara şok etkisi yaratarak ortaya koymuş cesur bilim aşığı. öyle bir şok etkisi yaratmıştır ki ne garip ters bir etkiyle insanoğlu gerçeği görmesine rağmen o gökyüzü ötesi yalanlarına maalesef hala sarılmaktadır. ve bunun da nedenlerini açıklamıştır bu cesur bilim aşığı. detaylı bilgi için "bir yanılsamanın geleceği: bilim ve iman" isimli kitabına da göz atılabilir.
 • gece 1'de okuyorum su an civilization and its discontents 'ini,
  cok iyi, psikoloji ile herhangi bir gecmisim ve birikimim olmamasina ragmen dili de aciklamalari da gayet erisilebilir bir insan kendisi..

  yalniz lutfen bir allahin kulu atese iseyen ilkel insanlarin ipne olmasi durumunu aciklayabilir mi?

  yesillendirirseniz sevinirim.
 • görüşlerinin bilimsel olmadığını iddia edenler var... bu arkadaşlarımıza bilimin ve bilim adamının kim olduğunu sorarsak verecekleri yanıt kesinlikle birer marka takıntısı olacaktır... örneğin, ünlü bir üniversite ya da kuruluşun kamuoyuna sunduklarıdır bilim. ama bilim terimi ve bilim adamına ilişkin anlamı akademik bir satırla bile yorumlayamazlar. gözleme ve verilere dayanan her şey bir bilimdir. ama ne bilimin ne de bilim adamının yanılma korkusu vardır... psikoloji bilimi dediğimiz çalışmaların laboratuvarında da insanın yaşamı ve psikanalistin düşüncelerinden başka malzeme yoktur. olduğunu iddia edenler çıkmıştır; skinner gibi lorenz gibi adamlar kendilerini bile farelerle anlamaya çalışmıştır. farelerin manivelaya verdikleri tepkilerinden insana dair sonuç çıkartanlar bilim adamı ise, insanların tepki ve davranışlarını ve bunların arkasındaki motiveleri araştıran da elbette bilim adamıdır. sigm. freud'un çıkış noktası cinsel gelişimler üzerinden ilerlediği için bilim adamı yakıştırması yapmaya çekiniyorlar... önemli buluşlarını bile cinsel kuramlarla daraltmıştır, fakat cinsel terimden anladığı normal yaşantıdaki insanın anladığından da farklıdır; düz anlamda kullanmamıştır. sigm.freud'un cinselliği, cinsel organlara bağlı kalmayan bir cinselliktir. yaşam ve ölüm içgüdüsü adını verdiği iki terim de kaynaklarını cinsellikten alır... insanların yaşamına ilişkin davranış ve hareketlerinin anlaşılmasında cinselliği ön planda tutmuştur; bu sıradan yaşantıdaki insanın şehvetinin kabararak çiftleşmesi değildir. ama düz kafalar öyle anlamıştır.o günde de düz kafalar vardı, sapık diyorlar; resimlerini porno dergilerinde kullanarak alay ediyorlardı; aynı kafa.

  bütün kitap ve yorumlamalarını dikkatle okuyan ilgili bir okur, eminim duyduklarından farklı bir freud ile aynı zamanda mütevazi, nazik bir adamla karşılaşacaktır. önceki - sonraki yazımlarında kendi içinde tartışmaya giden, görüşlerini çıkartan ve genişleten; daha fazla soru soran bir bilim, bir düşünce adamı görecektir. okul okuyalım ya da okumayalım; huyumuzdur, gazete küpürlerine benzeyen kısa alıntılamalarla kişiyi tanırız ve damgayı basarız. eğer bir kimsenin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız; geçmiş ya da şimdiki zaman fark etmeksizin onu kendiniz dinlemelisiniz. ama bu özellikle onaylamadığınız veya yanaşmadığınız bir kimse ise daha dikkatli dinlemelisiniz. çünkü bu kimselerin sözcük ve düşüncelerini farkında olmaksızın çarpıtma eğiliminde olursunuz.
 • kitaplarını okumak istediğim filozof. başlangıç kitabı için tavsiyede bulunursanız mutlu olurum.
 • psikoloji okumayan birinin çalışmalarının özetini okuduğunda vereceği tepki aşağıdaki gibidir..

  https://www.youtube.com/watch?v=nvodhmsvucu

  lakin öyle değildir
 • tabu kutsal korku demek. tanrinin yasakladıgından çok kendinden yasaklıdır. insanlığın yazılmamış en eski yasasıdır.

  tabular ilkellere dışardan zorlanmış çok eski yasaklardır. daha önceki bir kuşağın daha sonraki bir kuşağa zorladığı kurallardır. bunlar şiddetle istenen edimlere karşı konmuş yasaklardır. en eski ve en önemli tabu yasakları totemciligin iki yasasıdır. totem olan hayvanı öldürmemek kadın cinsinden olan totemdaşlarla cinsel ilişkiden sakınmak. bunlar insanlığın en eski ve en güçlü istekleridir.

  totem ve tabu
 • kendisi hakkında 900 den fazla entry girildiği halde hala ansiklopedik bilgiler yazan
  sözlük dahilerinin olduğunu da öğrenmemizı sağlamış adamdır
 • ''kendi ölümümüzü hayal etmek olanaksızdır; bunu her hayal etmeye kalkıştığımızda, aslında o anda bile bir seyirciyiz.'' gibi bir cümle kurarak beni dumura uğratmıştır.
 • freud muhtemelen kültürün en büyük tahripçisi oldu. onun, kültürel evrim dolayısıyla edinilmiş "baskıları" -ya da doğal sınırlamaları- kaldırmak ve doğal güdüleri serbest bırakmak yönündeki temel amacı, bütün medeniyetin temeline en öldürücü saldırıyı başlattı.
 • etrafı iyice gözlemleyip, süzüp, sonuca vardığımda içimden geçirdiğim cümle:
  " lan freud gene haklı be"