• genç bilebilseydi, yaşlı yapabilseydi.
    bu sözdeki bilebilinecek ve yapabilinecek şeylerin hissettirdikleri...
  • garip değil mi ? bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirdiğinizde, ilk vazgeçeceği kişi siz olursunuz.

freud’a inanmıyorsanız bana inanın. defalarca tecrübe edildi , onaylandı
  • ruhunun derinliklerine in ve ilk önce kendini tanımayı öğren. bunu yaptıktan sonra, bu hastalığa neden yakalandığını anlayacak ve belki de bir daha hastalanmayacaksın.
  • tesadüfe bak. bugün totem ve tabu kitabını tekrar okumaya başladım.
    bir çok cümlesi güzel örneğin;
    "...aile, bireyi teslim etmek istemez. aile bireyleri arasındaki bağlılık ne kadar içtense, başkalarına karşı kapanmaya da o kadar meyilli olurlar."

oldukça haklı.
  • doçent hocamız freud'u anlatırken; bizim ülkemizdeki bütün imamlar freudçudur derdi. freud nasıl ki her mevzuyu cinselliğe bağlar, bizim din, diyanet, cemaat, imam tayfası da ne olsa cinselliğe bağlıyor, ama en çok da onlar eleştiriyor adamı bir garip. belki de her zaman ifade edilen hegel marx anlayışı gibi. beni bir tek imamlar anladı, onlar da yanlış anladı.
  • yapamıyorsan, vazgeç. . .
  • din insanin mental dengesinin sigortasıdır.
  • insanlar yavaş yavaş inanmamayı, güvenmemeyi, sevmemeyi ve kronik şüpheci olmayı öğrenir. bu gerçekleştiğinde artık ne yazık ki çok geçtir. insanların tecrübe dediği şey budur. kalbiyle bağlantısını kesmiş bir insana tecrübeli denir.
  • bireyin özgürlüğü medeniyete bir katkı sağlamaz. aksine, insanlar medeniyet olmadan önce en özgür zamanlarını yaşıyorlardı.
  • çalışmak ve sevmek (bkz: entry nick uyumu)
hesabın var mı? giriş yap