şükela:  tümü | bugün
 • freud ve ilkelerini tam olarak algılayamayan bireylerin bolca yaptığı eylemdir.
  öncelikle belirtilmelidir ki sigmund freud katı bir eleştiriyi hak eden bolca teoriye imza atmıştır. sembolizm ise bunlardan biri değildir. ancak her nedense freud'a yöneltilen eleştiri oklarının bir çoğu freud sembolizmine yöneltilmiştir.
  hatta bazı çevrelerce freud ve öğretileri tamamen metafiziktir.

  freud sembolizmi tam olarak nedir?

  bilinçdışı adı verilen bir unsur, bireylerin davranışlarını belirler. bireylerse bu bilinçdışı doğrultusunda bir iç sese sahiptirler. öte yandan bilinçdışı her zaman iç sesin ifade ettiği şeyi söylemez. iç ses "gidip dolabı kontrol et" dediğinde, bilinçdışında aslında "dolapta saklanan biri var" imgesi yatabilir. lakin bireyse bu iç sese karşı da koyabilir ve hiçbir yere bakmaz.

  yani bilinçdışı-iç ses- eylem sıralamasını takip ederek zihnin patolojisini incelemek sağlıklı olmaz. eylemden doğrudan bilinçdışına atlanılmalıdır ki zihin daha doğru bir şekilde analiz edilebilsin. işte bu atlama için freud, sembolizmi kullanır. böylece bilinçdışı ani tepkiler verir ve iç ses basamağı atlanmış, daha doğru bir analize yaklaşılmış olur. (bkz: die traumdeutung)

  kanımca bu yöntemle yapılan analizler en az terapi seansları kadar bilimsel olmayı hak eder. hatta freud bu eleştirilerin yapılabileceğini öngörmüş ve o ünlü sözünü söylemiştir: (bkz: bir puro bazen sadece bir purodur)
 • gereksiz değil aslında cinselliği bu kadar kafasına takmış bir ülke de yasal porno fi nin izlenme oranı kadar normal birşey. o kadar psikolojik birikim bakınız engin geçtan vd varken azra kohen isimli yatak hikayecinin okunmasına paralel bir durum. onları da anlamaya çalışmak lazım.