şükela:  tümü | bugün
 • sürekli film gösteren ilk sinema salonunu beyoğlu'nda hizmete açan şahıs amca. sinemanın adı: cinema pathe 'ymiş o sırada, yıl, 1908.
 • türkiye'de ilk konulu filmi çekmiş olan kişidir. moliere'in "zoraki nikah"ını türk sinemasına uyarlamıştır. (türklerin ilk konulu filmiyle karıştırırmamak lazım)
 • sponeck'teki ilk halka açık gösterimi gerçekleştiren kişi olduğu söylense de burçak evren bu kişinin d. hanri olduğunu kaydeder. doğru mu değil mi şimdilik bilemesek de evet turkiyede sinemanın kurumsallaşmasını sağlamış kişilerdendir.
 • türkiye'ye sinemayı getiren şahıs. aslında osmanlı demeli, yıl itibarı ile...

  himmet ağa'nın izdivacı adlı ilk konulu türk filmi diye geçen filmin yönetmen ve senaristidir.
 • 1868 yılında romanya'da doğan bir polonya yahudisi olan sigmund weinberg, türkiye'ye sinemanın gelişinde ve yaygınlaşmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

  1910 yılında şehzadebaşı'nda ilk sinematograf gösterimlerini gerçekleştirdi ve beyoğlu'nda cinema pathe'yi açtı. türkiye'ye gelişi hakkında tam bir tarih olmadığı gibi, ayrılışı hakkında da çok fazla bilgi bulunmamaktadır; kaynaklar 1916 yılında ayrıldığını yazmaktadır.

  türkiye'de bulunduğu süre içinde ayrıca merkez ordu sinema dairesi'ni de yönetmiştir ve ilk başkanı da kendisidir.
 • türkiye coğrafyasında film gösterimini yapan ilk kişi,pathe film operatörü.kendisinin türk sinemasına katkıları bununla sınırlı kalmayıp fuat uzkınay ile birlikte merkez ordu sinema dairesini yönetmiş ancak burada imkansızlıklar yüzünden istediğini yapamamıştır.nijat özon'un türk sineması tarihi kitabına bakılacak olursa ayrılmasının nedeni birinci dünya savaşının ikinci yılında osmanlı ile romanya arasında savaş ilan edilmesi olmuştur.sigmund weinberg bir rumen olduğu için düşman muamelesi görmeye başlayınca kurumdan istifa etmiştir.
 • einberg'in açtığı pathe sinemasının en gedikli müşterisi fuad (fuat) efendi'dir. istanbul sultanisi'nde fizik laboratuarı memuru olan fuad efendi, sinemaya gide-gele weinberg'le dost olur. akabinde, weinberg'den filmleri makine dairesinde izleme iznini "kopartır". makinistlerden filmin nasıl gösterildiğini öğrenen fuad efendi, işi tamamen öğrendiğine kani olunca, o zamanki istanbul sultanisi müdürü ebulmuhsin bey'in huzuruna çıkarak, okulda film gösterimi izni ister ve alır bu izni.. işte sigmund weinberg'in yanında ve onun himmetiyle sinemacılığı "kapan" bu fuad (fuat) bey, daha sonra fuat uzkınay olarak tanınacak kişidir...
 • hakkında bahçeşehir üniversitesi sinema tv bölümü profesörü savaş arslan tarafından eğitim amaçlı olarak bir sigmund weinberg belge-meseli çekilmiş, osmanlı'da ilk sinema gösterimini gerçekleştiren, pera'da fotoğrafhanesi bulunan romen asıllı yahudi tüccar.

  belgeselin arka seslendirmesi komik olmaya çalışırken biraz tatsız olsa da, weinberg ailesinin yeğeni ve minik komşusu lydia erdal için bile izlenebilir. kendisinin heyecanı şu üç saniyelik sekanstan anlaşılıyor. oğlu marcel erdal da robert koleji mezunu, kudüs üniversitesi'nde çalışan meşhur bir türkolog-muş.

  maalesef belgesel şimdilik özel olarak gösteriliyor ve kilitli.
 • sinematografin, osmanli devleti'nde halka açık ilk gösterimini 16 ocak 1887'de galatasaray'daki sponeck birahanesinde yapan romanya uyruklu polonya yahudisi olan kişidir.enver paşa 1915 yılında merkez ordu sinema dairesini kurar ve başına weinberg getirilir. 27 ağustos 1916'da osmanlı devleti ile romanya arasında savaş baslayinca bu görevden uzaklaştırılır.

hesabın var mı? giriş yap