şükela:  tümü | bugün
 • latince istavroz.
 • hristiyanlar tarafından erken dönemlerden beri kullanılan en önemli sembolik ritüellerden biri olan haç çıkarma doğu (doğu/kadim ortodoks) kilisesi ile batı (katolik/protestan) kilisesi arasında bazı farklılıklar arzetmektedir.

  açık elle yapılan haç çıkartma genellikle batı kilisesinde kullanılır.insan elindeki beş parmak isa mesih'in haçtaki bedenindeki beş yarasına işaret etmektedir.

  batıda kullanılan genel form bu olsa da,bazen ''küçük haç çıkarma'' adı da verilen,,sadece sağ elin başparmağının sırasıyla önce alına,daha sonra kişinin dudaklarına ve de göğsüne değdirilmesiyle icra edilen bir uygulama da bulunmaktadır.

  bunun manası ''isa mesih'in sözleri zihnimde,dudaklarımda ve de kalbimde olsun''dur.

  bu küçük haç çıkarma işlemi genelde kutsal ayin esnasında kelamdan paylaşım sırasında ve kişi kiliseye girerken elini kutsal su bulunan hazneye daldırdığında yapılır.

  doğu ortodoks kilisesinde ise haç çıkartma sağ elin baş,işaret ve orta parmaklarının birleştirilmesi ve yüzük parmağı ile serçe parmağın el ayasına,avuca değecek şekilde yapılmasıyla icra edilir.

  birleştirilen üç parmak kutsal üçleme'nin her bir kişisine delalet ederken,el ayasına değen diğer iki parmak ise isa mesih'in ikili insani ve tanrısal doğasına karşılık gelir.