şükela:  tümü | bugün
  • bir menkul/gayrimenkul/kişi v.s.nin risklere karşı korunması için (sigortalı ve sigortacı arasında) yapılan anlaşmanın, şartlarının bulunduğu belge..
    (bkz: sigorta) (bkz: poliçe)
  • sigortalıya, sigortaya konu olan mal ve hizmetin sigortada belirtilen olasılıklar çerçevesinde zarar görmesi durumunda tazminat vermeyi veya sigortalının hayatında meydana gelen belli olaylar üzerinde ödemede bulunmayı taahhüt eden sözleşmedir. sözleşme ile her iki taraf birbirlerine karşılıklı olarak edim yükümlülüğü altına girer. sigorta sözleşmesinin özelliği, sigortacının yükümlülüğünün gelecekte belirli olmayan olgulara bağlı olmasıd
  • satın alırken; neleri içerdiğini, başınıza birşey geldiğinde; neleri içermediğini öğrenirsiniz.
  • - kasko sigorta poliçesi
    - konut sigorta poliçesi
    - zorunlu trafik sigorta poliçesi
    - zorunlu deprem (dask) sigorta poliçesi
    - sağlık sigorta poliçesi
    - yıllık hayat sigorta poliçesi
    - seyahat sigorta poliçesi
    - ferdi kaza sigorta poliçesi gibi çeşitleri olan belge. sigorta sözleşmesini öteki sözleşmelerden ayıran özellik, sigortacının edim yükümlülüğünün gelecekte belirli olmayan olgulara bağlı olmasıdır.
  • ekteki klozlar çok iyi okunmalıdır. sonradan "bu poliçe neden hasarımı ödemiyor" diye ağlanmamalı.
  • türkçeyi yeni öğrenmiş bir yabancının elinden çıkmış gibi düşük cümleler, anlaşılmaz kelimeler, eksik adresler, saçma sapan kısaltmalar içerebilir. sırf o yüzden risk gerçekleştiğinde ödeme dahi yapmayabilirler. en son borusan'dan kasko yaptırdığımda(ki asla yaptırmayın) sigortacı, ben kendisinden endişe edip önceden uyardığım halde plaka, şasi numarası, sigorta başlangıç tarihi dahil olmak üzere bir çok bilgiyi yanlış yazarak hangi aracın sigortalandığının kesinlikle anlaşılmadığı bir poliçe hazırlamıştı. tek doğru bilgi adım idi. poliçe tarihi de o kadar yanlıştı ki, satın aldığım araba henüz benim olmadan 13 gün önce, henüz türkiye'ye bile varmadan sigortalanmış görünüyordu, daha doğrusu görünmüyordu çünkü o arabanın sigortalandığına dair en ufak bir veri kırıntısı yoktu.

o okumadan alıp dosyaladığınız poliçeler, risk gerçekleştiğinde sigorta firmasının kaybınızı anca lütfederse ödemesini sağlayacak bir sürü hatayla dolu. okuyun, saçmalıkları düzelttirin, sigortacınızın tüm direncine rağmen ne istiyorsanız onların aynen yazdırılmasını sağlayın. ezcümle, allah tüm sigorta sektörünün belasını versin.
  • asla bankacılara yaptırılmaması gereken sözleşmedir. iyi bir acente, broker bulun kendinize butik poliçe yaptırın. yoksa full poliçe herşeyi öder vs. vs. derler size, hasar olunca üzülürsünüz. ödeyeceğiniz prim istediğiniz teminatlara ve sigorta bedellerine göre artış gösterecektir. ama 100 - 200 liradan kaçmanız binlerce lira zarara neden olabilir. muafiyetleri okuyun, hiç muafiyetsiz poliçe olmaz, en azından en aza indirgemelerini sağlayın. sigorta poliçesi karşılıklı imzalanan bir sözleşmedir. anlaşarak yapın öylesine yaptırmış olmak için yaptırmayın. okuyun, anlaşın.