şükela:  tümü | bugün
 • harika bir sistem.

  neden daha önce hakkında bir bilgi yazılmamış anlam veremiyorum zira 15 aydır sigortalıların haklarını ucuz, kolay ve hızlı bir şekilde aramalarını sağlıyor ve bin iki yüz kadar başvuru yapılmış bu süre zarfında.

  sistemi kısaca anlatayım.

  sigortalı tazminatını sigorta şirketinden alamıyor. ya da beklediğinden az alıyor. sigorta şirketine başvuruyor. sigorta şirketi kendince bir mazeret sunuyor ya da hiç cevap vermiyor. eğer uyuşmazlık yaşadığı sigorta şirketi de tahkim sistemine üye ise (ki bugün itibarıyla sigortacılık sektöründe tahkime üye olan kuruluşlar neredeyse sektörün %95 sermayesine sahip) sigortalı sisteme cüzi bir miktar ödeyerek başvuruyor. fiyatlar da yargılama masraflarına kıyasladığımızda gerçekten çok makul. 5.000 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda 30 tl, 5.000-15.000 lira arası uyuşmazlıklarda 90 tl, 15.000 tl nın üzerinde uyuşmazlıklar için ise 225 tl.

  başvuruyu önce raportörler inceliyor. eğer başvuru koşulları tamamlanmışsa uyuşmazlık hakemlere gidiyor. hakemler olayları 4 ayda çözmek zorunda. bu yıllarca süren davalar göz önüne alındığında gerçekten çok çok kısa bir süre. çözülen davalar mahkeme kanalıyla tebliğ ediliyor yani uygulanması zorunlu.

  sigorta tahkim komisyonu 2007 yılında oy birliğiyle çıkan sigortacılık kanunu'nun 30. maddesinde düzenlenmiş bir sistem. komisyon başkanlığı'nın kurulması, hakemlerin seçimi ve sisteme ilişkin detayların tamamlanması sürecinden sonra ağustos 2009'dan itibaren faaliyetine başladı.

  sisteme önce sigortacılık yapan kuruluşlar üye oldu. üyelik gönüllüydü. ona rağmen daha önce de belirttiğimiz gibi bugün itibarıyla sektörün %95 sermayesine sahip sigortacılık yapan kuruluş sisteme üye oldu. güven ortamı sağlandı. netice olarak sigorta tahkim komisyonu ile sigorta ürünlerindeki tüketici haklarında bir devrim yaşandı.

  bugün sonuçlanan beş yüz kadar uyuşmazlığa bakıldığında üç davadan ikisinde kısmen de olsa sigorta şirketlerinin tazminatı eksik ödediğine hükmedildi. yani tüketiciye hakkı iade edildi. uzun lafın kısası sigorta ile ilgili bir ihtilaf yaşadığınız zaman artık hakkınızı aramak çok kolay bir hale geldi.

  detaylı bilgi ve başvuru için
  buraya

  (bkz: çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu tamam mı)
 • baktığı üç davadan ikisinde sigorta şirketi aleyhinde hüküm verdiğine göre ömrü çok uzun olmayacak komisyondur. sigorta şirketleri kendilerinin üye olduğu ve kendi aleyhlerine hüküm veren bir kuruma çok uzun süre tahammül edemezler. yakında ya üyeler değişir ve sigorta şirketlerinin belirlediği kişilerden oluşur komisyon ya da kanun değişikliği olur ve bu kurum işlevsiz hale getirilir. hiç kimse sigorta şirketlerinin tatlı karlarından gönüllüce feragat etmesini bekleyecek kadar iyiniyetli olmasın derim.
 • 2010 ve 2012 yıllarında komisyona başvurulan sorunlu dosyalar hakkında, hakemlerce verilen kararların incelenebileceği dergileri mevcuttur. avukatlar ve sigorta eksperlerinin işine yarayabilir kararlar var.

  http://www.sigortatahkim.org/…cle&id=139&itemid=117
 • usulüne ve hangi dosyalarda kullanılacağına, artısına eksisine hakimseniz tadından yenmez. sigorta şirketlerinin hasarı haksız yere ödememesi veya eksik ödemesi halinde kullanılabilecek hem az masraflı, hem hızlı, hem de bağlayıcı bir hukuki yoldur.
 • hızlı bir şekilde uyuşmazlıkların çözülmesini sağlayan yüce komisyon.
 • hızlı işleyen şeyleri çok severim, haliyle tahkim komisyonuna da bayılıyorum. mahkemeye başvursan sonuçlanması iki yılı bulacak dava komisyonda dört ayda halloluyor-du. ancak sanırım bilinirliği ve dolayısıyla iş yükünün artması sebebiyle son zamanlarda davaların sonuçlanması beş ayı geçer oldu, dördüncü ayını dolduran dosyaların ara kararı dahi çıkmaz oldu. varsın olsun, mahkeme süreciyle kıyaslayınca ne ki?