• aradığınızda sizi inanılmaz derecede enerjik ve sempatik bir şekilde karşılarlar. o kadar iyi niyetli ve ilgilidirler ki gözleriniz yaşarır. sonra size önemli bir rahatsızlığınız olup olmadığını sorarlar. "evet" cevabını alınca ses tonları değişir. bu konuda bilgi alıp size geri döneceklerini söylerler ama sizin de tahmin ettiğiniz üzere arayan soran olmaz. bunun suçlusu olarak kendilerini görmüyorum, para kazanmaya çalışan ve bunun içinde çalıştıkları kurumun mantığına* uymak ve sağlıklı kimseler bulmak zorunda olan çalışandır bunlar. siz de "evet" cevabı vererek artık bir vakit kaybı haline gelmişsinizdir.
  • universite mezuniyetinin akabinde bir sure boyunca ideallerindeki buyuk sirketere basvurup kabul alamadiktan sonra careyi kapagi buraya atmakta bulmus insanlar toplulugu.
  • çoğu* size poliçe satarken güler yüzlü, sigortadan çıkmak istediğinizde veya sigortadan para alacağınız zaman gayet asık suratlı ve ters konuşan meslek grubu.
  • türkiye'de yanlış algılanan meslekler içinde halkla ilişkiler bir ise sigortacılık ikidir.

benim için ise mesleğim değil karın ağrım. sırtımdaki küfem, kamburum. idealar dünyamın tükenme adı. yani takma adı bile değil! zoraki anne mesleği, baba'nın emeklilik durağı.

*en kısa sürede tüm sevmediği işi yapanların kendisini kurtarabildiği bir yaşam alanı diliyorum. kendim için ise hiç bir dileğim yok artık. bana ait olmayan öğrencilere "iyi dersler" diliyorum.

hani akademisyen olacaktım?
  • kurumsal hayallerle yaklaşık bir yıl önce sahil olduğum meslek olur kendileri. ilk günlerde, aradığım kurumsallığı bulamamanın hayal kırıklığı ile günümüze kadar geldim. şuan bakkal dükkanı işleten esnaftan farksız haldeyim. gelen ucuz trafik sigortası varmı diyor, giden ziraat 300'e sigorta yapıyormuş sende kaç para diyor. kurumsallık mı demiştim ?
  • içişleri bakanlığına geçmeden önce mutlaka yapılması gereken basamak meslek. hele o yazıcıdan çıkan ses...
  • yeni girdiğim bu sektörde anladım ki bütün sigortacılar sigara içer, içmelidirler...
  • (bkz: yalancı)

örn: naber lan, sigortacı?
  • olanları söyleyen olmayanlara ilişkin istekler karşısında bazen susan, bazen apışıp kalan mensupları da bulunan bir mesleğin adı. şöyle bir diyalog oldu biriyle aramızda.

-düşünürseniz ferdi kaza sigortası yapalım size, çok düşük bir prim ödeyeceksiniz.
    -hayır şimdi düşünmüyorum.
    -ama bakın bu poliçeyle yangın, sel, deprem, trafik kazaları ve yanardağ patlamasına karşı şu limitlerde sigortalanbilirsiniz.
    -yanardağ patlaması mı ? hımm eee.. şey peki göktaşı düşmesi ve kuyruklu yıldız çarpmaları da kapsamda mı?
    -nasıl yani! yok öyle bir şey!!
    -bunları da içeren bir poliçe hazırlatın bi kez daha düşüneyim ben.
    -!!

hepsi değil canım, hazır cevap ve yaratıcı sigortacı arkadaşları tenzih ediyorum.
  • emlakçı başlığındaki özelliklerin hemen hemen hepsine sahip meslek grubu.
hesabın var mı? giriş yap