şükela:  tümü | bugün
  • araç satımında satıcının ilan açıklamasında bolca kullandığı alıcıyı kaçırmayayım minvalinden türetilmiş mesleki jargona uygun tam bir satıcı bahanesi.

orijinali şöyle oluyor genelde; ufak bir çarpmadan dolayı kaput değişti tamamen sigorta şirketinin şişirmesi sebepli ağır hasar kayıtlıdır, yürüründe bir aksaklık yoktur tertemiz araba. alıcısına hayırlı olsun.

gerçek; araba takla atmıştır.

ev alacağım seat toledo arabamı satıyorum 80 bin tl civarı ediyor. şöyle 50 bin tllik bir araba bakayım dedim yok abi 50 bin tlye hasarsız boyasız otomatik vites (hatun kullanıyor napalım mecbur) araba kalmamış.

ilanlara bakıyorum adam arabasını övmüş de övmüş kusursuz hatasız fişşek gibi araba bilmem ne diye. en sona küçük bir not: 30bin tl tramer vardır. 3 değişen vardır bilmem ne. yok ebesinin şalı.

bu gidişle araba alamayacağım.

edit: satıcının yazacağıma satının yazmışım.
  • ağır hasar kayıtlıların hepsi şişirilmiş. bir tane şey yok: kardeşim arabayı pert ettim ama yaptırdım o yüzden bu marka, bu model bir arabayı bu fiyata satıyorum. kaza yapınca soğudum satıyorum.

yok hepsi sigorta işi.

(bkz: sigortalı isyankar)
  • motosikletlerin, durdukları yerde düşmesi kadar yaygındır.

ustanın, fiyatı şişirip kaskodan - sigortadan çok para alması, kusurlu arabanın hatasız diye satılması, bozulan parçayla uğraşmayıp, “birine çakmak” ne yazık ki ülkemizin insanında giderek sıradanlaşıyor.

çok düzgün olduğunu düşündüğünüz insanlar dahi bunu yapıyor ve yaptıklarının ayıp/günah olduğunun farkında bile değiller.
  • mantıksızdır. sigorta zaten hasarı ödeyecek olan taraftır, dolayısıyla hasar tutarını şişirmesinin akla mantığa sığar bir yanı yoktur. ama şu kabul edilebilir, yetkili servis şişirmesi. çok fena şişiriyorlar, öyle böyle değil.

not: sigortacıyım