şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: swh)(bkz: smiley is here)
 • (bkz: sith)
 • sihlerin dini inanclarindan kaynaklanan dikkat cekici kiyafetleri ozellikle abd'de onlari "yabanci dusmani" irkcilarin, redneck'lerin, fasistlerin en cok baskisina ugrayan cemaatlerden biri haline getiriyor. en buyuk sorunlari ise "muslumanlarla karistirilmak". burasi aslinda trajik noktasi konunun. 11 eylul'den hemen sonra abd'nin guney eyaletlerinden birinde(hangisi su anda animsiyamiyorum) bir redneck tarafindan sarigindan dolayi musluman zannedilerek oldurulen sih'i hatirlarsiniz. bir kac yerde yine kiyafetlerinden duyulan tedirginlikle islerine son verilen sihler, yine en son queens jackson heights'teki evlerinin onunde oturan 3 sih'in beyaz irkci bir cetenin saldirisina ugramalari, onlara "bin ladin ailesi, defolup ulkenize gidin" gibi notlar birakilmasi, sih'lerin musluman olmadiklarini anlatma cabalarina neden oldu. turbanli bir cok sih, saldiriya ugramamak ve musluman degil sih oldugunu gostermek icin arabalarinin arkasina "proud to be an american and a sikh" cikartmalari yapistirdi. elbette sihlerin ugradigi bu baskilarin tamami utanc verici ve kabul edilemez. ama bana bundan daha buyuk bir trajedi gibi gelen sey ise, demokrat kisvesiyle yayin yapan bir kisim abd medyasinda bile sihleri bu haksiz kesinlikle fasist saldirilardan korumak icin, onlarin musluman olmadiginin, sikhizm'in islamdan ayri bir din oldugunun anlatilabilmesidir. uzucu olaniysa bazi sih onderlerin(hepsi degil) de sirf kendi cemaatlerinin guvenligi icin, bu saldirilarin insanliga karsi bir suc oldugunu anlatacak kampanyalar yapacak yerde butun savunmalarini kendilerinin musluman olmadiklari uzerine oturtmalari. bu durum size de nasil yani dedirtiyor mu? yani ayni saldirilar arap ailelere yapildiginda mesru mu? sezen aksu gibi bagirasim geliyor bazan:
  ben bu dunyayi anlayamadim
  niyetlendim de altindan kalkamadim
 • asla kesmedikleri* saçları ve sakallarını enselerinde birleştirerek dürüp, büküp kocaman sarıklarının içinde gizledikleri bilinen hintliler.
 • bu dine mensup kişiler, ahlak ve görgü bakımından hindistan'daki diğer insanlardan ayrılırlar. gururlu, onurlu, çok canayakın ve dürüst kimselerdir.

  saç, sakal ve vücüt kıllarını kesmeme hadisesi, kutsal kitaplarında geçmez. daha çok bizdeki sünnet gibidir. saçlarını kesen, tıraş olan sihler de vardır, fakat onları hindistan'da görmeniz pek mümkün olmaz.

  kafalarını örttükleri türbandan, satılık bulamazsınız. sadece kumaşları satılıktır.

  tapınaklarını gezmek için başınızı örtmeli ve ayakkabını çıkartmalısınız. eğer olurda, başınız açık ve şaşkın turist edalarında içeri dalarsanız; mızraklı bir adam tarafından dışarı çıkartılırsınız.

  bir de son olarak; sih erkeklerinin gözlerini kapsayan bölge, birbirine çok benzer.
 • yanlarında ya da üzerlerinde 5 k taşırlar:
  kaccha ya da diğer adıyla kachera; kadın ve erkeklerin giydiği baksır tadında, beli iple bağlanan iç çamaşırı. cinsel isteklerini kontrol etmeleri ya da onun esiri olmamaları gerektiğini simgeler.
  kesh: kesilmeyen kıllar ya da saç. yaratıcının kıllarla vücudu süslediğine inanıyorlar. her sabah ve akşam taranan saçlarının kırıklarını aldırmaları da yasak.
  kanga: türbanın içinde, kafanın tam üstüne yerleştirilmiş, genelde tahtadan yapılmış küçük bir tarak.
  kara: genelde sağ bileğe takılan, çelik bilezik. bu da elleriyle yaptıkları her hangi bir şeyin guru’nun dedikleri doğrultusunda güzellik, doğruluktan yana olması gerektiğini hatırlatır ve bunu temsil eder.
  kırpan: küçük bir hançer. kendini savunmak ya da savunmasız bir mağdura yardım etmek için taşınır.
  pahul’den ( sihler’in vaftiz törenleri) sonra kadın ya da erkek bu 5 k’yı taşımak zorundadırlar ve tütün içmeleri, acı çekerek ölmüş hayvan eti yemeleri yasaktır.
  dedikodu yorumum: gelenekten öyle yetiştiklerinden sanırım, sihler için dürüst, yardımsever, cana yakın insanlar saptaması kanımca çok doğrudur. güven verici, iyi insanlar bir de badem yağı mı sürüyorlar bilmiyorum ama güzel gözlerini uzun kirpikler süslüyor. göz olayında son nokta için: iranlı kadınlar ve hemen arkasından sih erkekler diyerek dedikoduma son veriyorum.
  ek not: entry’deki bilgiler, hindistan’da konuşulan sihler’den ve şuradandır: http://www.sikhiwiki.org/
 • yanlarinda 5 k tasirlar ancak bunlari sadece dini uygulayan ve belirli bir seviyeye gelmis olan sikh ler yanlarinda tasimak zorunda yani sikh dinine mensup tum insanlar yanlarinda tarak ya da hancer tasimiyorlar. ayrica cok dindar olmayanlar saclarini uzatmayabiliyor. dini bir gereklilik oldugundan dindar sikhler havaalanina gittiklerinde hancerlerini ucaga sokmalarina izin veriliyormus. en azindan asya icin boyle oldugunu soyluyorlar. (bu dine inanan yabancı bir arkadaşın anlattığına göre böyleymiş.)

  (bkz: #11199436)
 • odada bulunan yasli sih erkeklere saygi sevginizi gostermek icin ayaklarina dokunmaniz beklenir. kadinlar ise ancak evlilerse gerceklestirebilir bu eylemi.
 • calistigim santiyede sikhlerin baret takmamalarina da musade ediyorlar.
  sariklarini dini bir vecibe olarak tasiyabiliyorlar cunku. sarigi cikaranlar baret takiyorlar.
 • kurmayı düşündükleri ülke olan " khalistan " ın bayrağı acayip şekilde c&c generals'deki gla bayrağına benzemektedir.