şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ibr. diyalog.
 • (ks.)*iha'nın silahlı olanı. "silahlı insansız hava aracı".
 • türk silahlı kuvvetleri envanterinde aktif olarak kullanılan bayraktar tb2 bunlardan biridir.

  envantere girdiği 2016 eylül'den beri yüzden fazla teröristin öldürüldüğü başarılı operasyonlar icra etmiştir.

  bayraktar tb2 dışında anka'nın da silahlı versiyonu var, temmuz'da ilk operasyonu yaptığı iddia edilse de henüz hakkında resmi bir bilgi yok ama hem havada kalış süresi hem de silah yükünün daha fazla olması sayesinde bayraktar tb2'den bile daha etkili bir siha olacaktır.
 • chp'li sezgin tanrıkulu'nun sivilleri vurduğu iddia ettiği hava aracı. bu açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma açılmış.

  "ankara cumhuriyet başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tanrıkulu hakkında, "türkiye cumhuriyeti devleti'nin manevi şahsiyetini aşağıladığına" dair somut deliller bulunduğundan türk ceza kanunu'nun (tck) 301. maddesi gereğince soruşturma başlatıldı.

  tck'nın "türk milletini, türkiye cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" başlığını taşıyan 301. maddesi, "türk milletini, türkiye cumhuriyeti devleti'ni, türkiye büyük millet meclisi'ni, türkiye cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır. eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz. bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, adalet bakanının iznine bağlıdır" hükmünü içeriyor."

  http://www.ntv.com.tr/…turma,zbn7k0bgueebchxqlt3h8q
 • bugün hakkari buzul dağlarına 4 leş bırakmış araçtır aynı zamanda haber
 • patir patir terorist indirmeye baslamis tsk araci.

  maalesef sozlukte gerekli ilgiyi cekememis.
 • gerçek hero budur işte...
 • düşmanın arazi avantajını yok eden über cihaz, düşmanı psikolojik olarak yıkmakta üstüne yok. pkk ile savaşta çok işe yarıyor yaracak diye sevinmeyin pkk'da iha olayına kulak kabartmış. elinizdeki cihaz düşmanda yoksa avantaj yaratır ta ki düşman o silahlardan elde edene kadar. belli bir süre sonra terörist saldırılar bunlarla yapılacak bu cihazları etkisiz hale getirme güvenlik teşkilatlarının hedefi olacak.
 • terör örgütlerinin devletler gibi kullanıp avantaj sağlayamayacağı araçlardır. teröristler ancak anlık istihbarat için iha ya da drone kullanabilir ancak yüksek maliyetli büyük ihaları ve sihaları hem elde etmeleri hem de idame ettirip efektif şekilde kullanmaları imkansıza yakın zorluktadır.

  bugün tsk'nın kullandığı sihalar sürekli havada kalarak hem kendi gözlemleriyle hem de gelen istihbaratlarla belirlenen hedefleri yok ederler. türk hava sahasını bu boyutlardaki hiçbir hava aracı bu kadar süre ihlal edemez. üstelik bu araçlar küçük boyutlu ihalar gibi bir iki personelle kullanılan basit araçlar değildir. havalanması, bakımı, ikmali ve sevki için çok sayıda personel ve geniş bir üs bölgesine ihtiyaç duyarlar. hiç bir terör örgütü topraklarımızda ya da sınırlarımızın yakınında böyle bir üs kuramaz.
 • işid'in kullandığı dji dan devşirme drone'ları siha'dan saysak mı, saymasak mı diye düşündüren haldeki başlık.

  https://www.liveleak.com/view?i=a96_1499525712