şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yerli baz istasyonu ulak testlerini -iddia edildiği üzere- yeni yeni yapan,

  yerli uydusu olmayan (türksat diyenin kalbini kırarım),

  milli elektronik yazılımını -iddia edildiği üzere- yeni yeni yapan,

  minyatür mekanik alt parçalarını yüksek teknoloji ile üretemeyen,

  toz metal firmasının gkn'ye satılmasını aval aval izleyen,

  tai'nin -eskiden tamamı, yersen şimdi yarısı- yabancı bir kuruluş olduğunu bilmeyen,

  -yersen- yüzde 99 yerli denilen ihaların yüzde birinin de israil avionik yazılımı olduğunu bilmeyen,

  cahiller için inanması kolay bir yalan. üzücü olan ekonominin ilk ellisinde iha üretemeyen 6 ülke varsa birinin muhakkak biz olacağımız gerçeği. yani iha üretmek en başından beri basit bir teknolojiydi, yapamamak ayıptı. şimdi yuvar teker toplama bir iha yapıp şöyle yaptık böyle içinden geçtik işte tam bizim zihniyet.

  not: minyatür mekanik parçalarından bldc motor, ball leadscrew gibi bazı komponentler askeri uygulamalar için çok yüksek hassasiyet ve derin bir know-how gerektirir. türkiye'de bunları yapabilen firma yok. bunlara yaklaşabilen firma bile yok. femsan tek dc motor üreticimiz. bizzat kendileri bunları üretemediklerini söylüyor. aselsana dc motor üreten firma bu.

  edit: öncelikle mesaj ile sorup bilgi alan ve başta sövse de derdimi anlayıp edebini takınan herkese teşekkür ederim. unutmayın ki ülkemizde abartmak bir ata sporudur. bilimsel ve teknolojik çalışmaların bir numaralı katili bu işlerden prim yapmaya çalışan siyasilerdir. orta vadede abartıldığı kadar bekleneni veremeyen bu tür çalışmalar uzun vadede gömülür gider. aceleci bir toplum olmamız ayrı bir sorun bu işlerde. o yüzden neyin ne olduğunu ne olmadığını anlatmaya çalışıp ağırdan alın demeye çalıştığım bu entry içerisinde kaynak eksiği olduğu düşünülebilir; ancak madem bu konulara önem veriyorsunuz biraz da araştırma payı olsun bu size. çok istenirse ekstra kaynak sunulur.
 • az önce bilgisayar başında atomu parçalayıp, hadronları da mikrodalgaya yeni vermiş bir yazarın ayağının protonu, nötronu ile girdiği entry'e konu olan olay...

  ya bi siktir git, negatif algı çalışmanı siktirme!
 • aktrolllere siha amk çektiğim başlıktır. cahil sürüsü... iha'yı uydu olmadan neyle yönlendireceksin? yerli uydumuz var diyorsan bunu bir de aynaya bakarak söyle. göreceksin ki sen de kendine güleceksin. mesaj ile söveni ayrı başlık altında söveni ayrı paket yaptığım başlık olmuştur ayrıca.
 • allah kimseyi bu seviyede bir muhalif yapmasın.

  şu zavallı muhaliflerin mantığına göre boeing amerikan malı değil mesela.
  çünkü ingiliz malı rr motor kullanıyor... mesela airbus da avrupa malı değil. çünkü amerikan malı motor kullanıyor.

  yenile yenile ne hale geldiler ya... yazık yazık... ibret olsun hepinize. çoluğunuza çocuğunuza sahip çıkın.

  tanım: yapandan ötürü yapılana düşman olanların kendi aralarında uydurup, kendi aralarında eğlendikleri bir goygoy. he amk yalan he...
 • başlıkta yalan denilmiş ama başlığı açan kişi dahi yalan olmadığını ispatlamış. yazısının içeriğinde yalan dediği şeyi doğrulamış oldu yani. allah'tan bu işlerle uğraşan insanlar sizin kadar gerizekalı değil yoksa halimiz harap olurdu.
 • açtığım başlığa üç entry girmek durumunda bırakan beyinsizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

  6 kısmı ayrı yalan abartıldığı seviyede üretildiği ayrı yalan olan durum tespiti başlıktır.

  son yıllarda bunun üzerinden yapılan prim, aklı olanın gözüne batacak derecede abartılı. ilk entry'de yazdığım hangi maddeye itiraz ediliyorsa açıkça yazılsın istediğim başlıktır aynı zamanda. boş konuşmuş oluyorsunuz aksi takdirde.