şükela:  tümü | bugün
 • içerdiği kimyasallarla sanrılara yol açabilen mantarların genel adı.

  kimi hafif olup, kısa süreli basit sanrılara yol açar, kimisi ise diplere sürükler.

  sihirli mantarlar yüzünden yıllarca psikolojik tedaviye muhtaç yaşayanlar çoktur, avrupa'da.
 • (bkz: truffle)
 • öğrenci evi dizisi'nin eski türk filmlerini konu aldığı 5. bölümünde mahkeme esnasında karşı tarafın avukatının verdiği yiyecektir. video için;
  http://www.facebook.com/…ideo.php?v=156601244373214
 • psilocybin maddesi ile sanrılara yol açan mantardır ve amsterdam polisi'nin elinde portakal suyuyla gezme sebebidir. aynı etkide kimyasal yoğunluğu farklı olan türleri de bulunuyor. mutluluk hissi, ani şeker düşmesi, nabız yükselmesi gibi etkileri de var fakat kişiden kişiye farklılık gösteriyor. sanrılar görmek ve mutluluk hissi almak için kullanılıyor. yine değişken olarak kusma, panik atak, bad trip, bayılma vs. gibi yan etkileri de var.

  edit: yazım
 • psikolojik tedavilerde de kullanılan bir tür halüsinojen. depresif sorunlardan uyku bozukluğuna kadar çeşitli alanlarda kullanımı ve 200'den fazla çeşidi var. doğal olarak tamamını uyuşturucu olarak nitelemek mümkün değil. psilocybin kullanımında uzun süreli etkiler oluşturabiliyor. bunlardan en önemlisi “flashback” deneyimi. flashback deneyiminde kişi, geçmişin belli kısımları yeniden yaşayabilir ve bu durum beklenmedik bir şekilde aniden ve kendiliğinden gerçekleşebilir.

  eğer kişi bu mantarları kullanmadan hemen önce kendini kötü hissediyorsa ya da uyuşturucu maddenin dozajı çok yüksekse, kişiyi “bad trip” e sürükleyebilir. bu durum halüsinasyonların çok ileri düzeye vardığı, sanrıların geliştiği, tam bir psikotik tabloya sürükler. bu esnada korkutucu ve istemsiz sarsıntılar yaşanabilir. düşünce ve duygularda kontrol kaybı, bulunduğu yere hapsolma ve ölüm korkusu hissedilebilir. birçok deneyimden hareketle odaklanmayı arttıran, algıyı kuvvetlendiren, beynin karanlık ağını harekete geçiren ve farklı bir boyuta taşıyan süreli etkiye sahip çeşitleri de mevcut. aynı zamanda tedavi amaçlı türlerin birçok ülkede satışı ve kullanımı yasal.

  source: psilocybin- sihirli mantar
 • hollanda'da denediğim ve bir anda %46.8 daha zeki olduğumu hissettiren mantardır. keşke türkiye'de de yasal olsa *

  edit:imla
 • yiyince şirinleri de görüyor muyuz acaba?
 • (bkz: shroom)

hesabın var mı? giriş yap