şükela:  tümü | bugün
 • aslında sünniler de şiiler de hazreti muhammet’e inandıkları halde, 632 yılında hazreti muhammet’in bir halef göstermeden ölmesiyle, kimin yolundan gidecekleri konusunda ayrılığa düştüler. müslümanların çoğu, doğru olanın muhammet’in kayınpederi ebu bekir ’in yolunu seçmek olduğuna inanıyordu. fakat tutkulu bir azınlık da peygamber’in yeğeni ali ile onun soyundan gelenlere inanmayı seçmişti. diğerleri sünni müslüman adını alırken, sünnilere muhalefet edenlere şia ı ali (*ali’nin yolundan giden, ali’ci) ya da kısaca şii denildi. 7. yüzyılda sünniler ali’nin oğlu hüseyin’i pusuya düşürerek öldürdüler. o andan itibaren şiiler otoriteye karşı isyankar kesildi ve 350 yıl sonra tüm iran’da hakim olacak bir kavrama, “en yüksek şehitlik mertebesi”ni yüceliğine inandılar. böylece başladı mezhep ayrılığı, kavgası, gürültüsü, aynı dine inanan insanların birbirleriyle savaşı.

  şiiler bütün müslümanların yaklaşık yüzde 10'u kadardır. islam dünyası toplamı ise yaklaşık 800 milyondur.
 • (bkz: si)
 • (bkz: şia)
 • ırak %60
  iran %90
  azerbaycan %93
  yemen %80
  bahreyn %55

  olmak üzere en çok sii nüfus barındıran ülkelerdir. ortadoğu daki diğer ülkelerde de az miktarda şii nüfus vardır.
 • bir dini ya da mezhebi değil bir dine ya da mezhebe inananları belirten kavram. mezhebin adı şiadır. şia mezhebinden olanlara şii denir.
 • inançlarını incil'e de dayandırırlar bazen.

  genesis 17 : 19-22

  19 tanrı, "hayır. ama karın sara sana bir oğul doğuracak, adını ishak koyacaksın" dedi, "onunla ve soyuyla antlaşmamı sonsuza dek sürdüreceğim.

  20 ismail'e gelince, seni işittim. onu kutsayacağım; onu verimli kılacak, soyunu alabildiğine çoğaltacağım. on iki beyin babası olacak. soyunu büyük bir ulus yapacağım.

  21 ancak antlaşmamı, gelecek yıl bu zaman sara'nın doğuracağı oğlun ishak'la sürdüreceğim."

  buradaki 12 bey-12 imam bağlantısı ve ismail'in torunlarından birinin 11.imam olması ile bunu mantıklı bulan, hatta sırf bu yüzden hristiyanlığı bırakıp şii olan birileriyle bile tanıştım. ilginç.
 • batman’ın beşiri ilçesine bağlı dağyolu köyünün halen kullanılan eski ve asıl adı.
 • mezhepcilikten şikayet etmelerine rağmen mezhepciliğin şahını yapıyolar bunlar. pragmatik politik bir bakış açıları yok dünyaya. bir lider veya şiiyse desteklenir ne yaptıysa haklıdır. eğer değilse israil ajanıdır. ırakta malikici, suriyede esedci türkiyeye karşı irancılar. mezhebini sorup ortadoğuya bakışlarını çözebiliyosun hemen, zerre şaşmıyor. mezhep din diyanet gibi şeyleri politik bakış açıma katmazdım da bu kadar fanatik mezhepçiliği görünce bakış açım değişti.
 • orta dogunun son kalelerini koruyan onurlu muhafizlar.
 • şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. onların işi ancak allah'a kalmıştır. sonra (o), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir. (6, 159)

  hep birlikte allah'ın ipine (kur'an'a) sımsıkı sarılın. parçalanıp bölünmeyin. allah'ın size olan nimetini hatırlayın. hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. işte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. işte allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz. (3, 103)

  kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. işte onlar için büyük bir azap vardır. (3, 105)