şükela:  tümü | bugün
  • kendine yazıldığını büyük ihtimalle anlamayacak kadındır. bir yürekte yaktığı ateşi göremeyecek ve sadece bakıp geçecek yanından şairin.

yazdığı kelimelerinde, mısralarında ve kıtalarında teselli bulacak şair. kadını idealleştirecek ve ulaşamayacak hiçbir zaman kendisine. ama coşkuyla yazmaya devam edecek o kadına. şiir yazdıran kadın olmayacak hep yazdıracak olacak o fikrinde, ruhunun derinliklerinde.

unutulacak gidecek izleri geçmişinde, sadece mermerden siluet kalacak kafasında ve ona yazılacak mısralar. kalbinin nihanhanelerinde kaybolacak ruhu, benliği. inzivaya çekilecek, aşkı kor olacak iyice karanlığın dehşetinde, yalnızlığın ızdırabında. dönecek dünyaya, artık sevmeyecek yazmayacak şiirini fakat sunacak iyiliğini ve güzelliğini kafasındaki mermer kadının.

ve kutlamalıyız o kadını. hazların ve gençliğin dorukları için peşkeş çektiği saf duyguları. tutulacak ve peşinden koşacak dasniğin. ve ateşi söndüğünde kalakalacak ömür dasniği ile. koşacak yataktan yatağa. hissedemeyecek iyiliği ve güzelliği. şiire layık o kadın tükenecek keselerdeki kağıtlar gibi. ve artık şiir yazılmayacak kadın olacak...

"adına şiir yazılmamış kadınlara selam olsun!..."*

cemil meriç
  • genel de şiirle ilgilenmedikleri veya saçma sapan metinlere şiir dedikleri için ve şiir alanına dair neredeyse hiçbir bilgiye sahip olmadıkları için yüzde doksan oranında yoklardır. ama istisnalar vardır.
  • şu anda tahminen evlenmiş olan kadındır
  • ahhh nerede öyle kadın.
  • ulaşılmayan kadındır.

ilham yolda gelir. ulaşınca biter.
  • yetenekle alakası olduğunu düşünüyorum.

erkeğin o yeteneği yoksa (ben) asla şiir yazdıramayacak kadındır.
  • (bkz: tomris uyar)
  • lisedeyken yatıya kalmak en sevdiğimiz şeylerden biriydi. kızlarla aynı odada yataklar hazırlar hem radyo dinler, hem de sohbet ederdik.

bir gece yine beraberiz. radyo dinliyoruz. gece ilerlemiş, şarkılar slowlaşmış. bizler yatağımızda türlü hayallere dalmışken dj. hüzünlü bir şarkının hikayesini anlattı.

şarkıcı, aşık olduğu kızın bir başka erkek tarafından ağlatıldığını görünce çok üzülmüş ve bunun üzerine şarkı yapmıştır.

o zamanlar bu hikaye, bize inanılmaz romantik gelmişti. hepimiz mest olmuştuk.

" bırakın şarkıyı, birisi benim için şiir yazsa ömür boyu dizinin dibinden ayrılmam." dediğimi hatırlıyorum...

bir de dua etmiştim. "allah'ım nolur birisi bana, şarkı ya da şiir yazsın. onu hiç bırakmam..."

yıllar geçti, bizler büyüdük, üniversiteye gittik. o birisi karşıma çıktı fakat ben ettiğim duayı çoktan unutmuştum.

dedi ki:

- bu defter senin için yazılmış şiirlerle dolu. ben kendimi sana tam olarak ifade edemem. defteri okumayı bitirdiğinde konuşalım olur mu?

- tamam, dedim.

defteri aldım almasına ama merak edip tek bir sayfasını bile okumadım. kimbilir kimlere aşıktım, hangi konser için organizasyon işlerinde ahmakça koşuşturuyordum. belki sebebi bile yoktu.

önemli olan bir insanın duygularına saygı duymaktı, kendine olan inancını mahvetmemekti. incitmemekti.

saygısızdım, mahvettim, incittim.

her gün bir cevap bekledi gözleri. sanırım bir hafta sabredebildi. bir hafta sonra "okudun mu?" dedi.

- hay allah, unuttum ben onu. yoğundum okuyamadım. geri vereyim... ay nereye koymuştum. alp'le göndersem. olur mu?

-........

sonradan sarhoş bir anında o defteri yaktığını öğrendim. önemsemedim. çünkü reşittim fakat insan değildim.

diyeceğim o ki, sıradan bir kadına da şiir yazılır. şiiri yazdıran o kadın değildir zaten. sizin güzel gönlünüzdür.

gönlünüz, şiirlerinizin kıymetini bilenlerle bir olur umarım.
  • şiir yazdırmakla kalmayıp, adamın ömrünün sonuna kadar hayallerinde dans edecek kadındır.
  • (bkz: piraye)